Буш и Блер проглашени кривим за „злочин против мира“ у Ираку

МАЛЕЗИЈСКИ „РАСЕЛОВ ТРИБУНАЛ“

ОДЛУЧИО ПОСЛЕ ЧЕТВОРОДНЕВНОГ ЗАСЕДАЊА

  • Наш је закључак да Џорџу Бушу и Тонију Блеру треба да суди и било који регуларни суд који их може привести правди, изјавио је Американац Френсис Бојл (Francis Boyle), члан тужилаштва трибунала у Куала Лумпуру и професор међународног права
  • Трибунал обзнанио да ће такође касније отворити расправу и поводом оптужби за мучење и ратне злочине против седам других лица, међу којима су и бивши министар одбране САД Доналд Рамсфелд и бивши потпредседник САД Дик Чејни

        МАЛЕЗИЈСКИ трибунал у Куала Лумпуру је  22. новембра бившег америчког председника Џорџа В. Буша и бившег британског премијера Тонија Блера прогласио кривим за „злочин против мира“ пред агресију на ту земљу и током рата у Ираку.

        Након четири дана суђења, које је почело у суботу 19. новембра, а на иницијативу бившег малезијског премијера Махатира Мохамада, Куала Лумпурски трибунал за ратне злочине је прогласио кривим ова два бивша лидера, преноси АФП.

        Судије су пресудиле да је рат против Ирака, који су покренула два бивша западна лидера, био флагрантно кршење закона, акт агресије који се претворио у масовно убиство Ирачана. „Судимо по истом закону који је примењен против нациста након Другог светског рата... Наш је закључак да Бушу и Блеру треба да суди и било који регуларни суд који их може привести правди,“ изјавио је Американац Френсис Бојл (Francis Boyle), члан тужилаштва и професор међународног права.

        „Трибунал је размотрио случај и једногласно одлучио да су првооптужени Џорџ Буш и другооптужени Блер криви за злочин против мира,“ каже се у саопштењу за јавност трибунала. Заседање трибунала на којем су судије саслушавале оптужбу могло је да се прати уживо преко следећег линка (на коме су сада постављени појединачни видео клипови):

        „Илегална употреба силе представља претњу да ће се свет вратити у стање безакоња. Потези оптужених су били противправни,“ утврдио је трибунал.

        Махатир Мохамед, који се из политике повукао 2003. након 22 године у власти, желео је да истом тандему организује суђење још 2007. године - непосредно пре него што је Буша и Блера прогласио „децоубицама“ и „ратним злочинцима“ за време отварања једне годишње антиратне конференције.

        Судско веће У Куала Лумпуруе има седам чланова, а председава му бивши малезијски савезни судија, Абдул Кадир Сулаиман.

        Бушу и Блеру је суђено у одсуству, а оптуженима је додељен „пријатељ суда“, amicus curiae, Американац Џејсон Кеј (Jason Kay).

        „Доказни материјал показује да су ратнички бубњеви ударали дуго пре инвазије. Оптужени су и у својим мемоарима признали намеру да изврше инвазију на Ирак без обзира на међународно право,“ оценио је трибунал.

        Иначе, овај вердикт је симболичан, јер малезијски трибунал нема моћ да своју одлуку спроведе у дело. Можда ће се наћи неки савесни добровољац из редова НАТО пакта, ОДКБ или ШОС.

        Трибунал је обзнанио да ће такође касније отворити расправу и поводом оптужби за мучење и ратне злочине против седам других лица, укључујући и бившег министра одбране САД, Доналда Рамсфелда, и бившег потпредседника САД, Дика Чејнија.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари