Приштина именовала официра за везу
ЦРВЕНИ ТЕЛЕФОН ИЗМЕЂУ БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ
МИНИСТАР спољних послова Косова Енвер Хоџај предложио, након консултација са премијером Хашимом Тачијем, Луљзима Пеција за официра за везу у Србији.
Љуљзим Пеци је до сада био амбасадор Косова у Шведској.
„Министар Хоџај је о овом предлогу данас информисао председницу Републике Косова Атифету Јахјагу од које се очекује одлука о декретирању амбасадора Пеција“, изјавио је портпарол МВП Артан Бехрами.
Косовска министарка за евроинтеграције Флора Читаку раније данас је на свом Твитер профилу објавила да же косовски официр за везу у Београду бити Љуљзим Пеци, амбасадор Косова у Шведској.
Како је раније објавио „Данас“, он би на нову дужност требало да ступи у марту.
У приштинским круговима спекулише се да је службу у Београду претходно одбио актуелни косовски амбасадор у Македонији Иљбер Хиса. Влада Косова је раније најавила да ће њен представник у Београду имати дипломатски имунитет и сва права која имају амбасадори.
Иако се у медијима спекулише да је једини кандидат Владе Србије за официра за везу у Приштини бивши државни секретар
Министарства за КиМ Оливер Ивановић, извори Данаса у круговима блиским државном врху у Београду тврде да је његово именовање неизвесно и да би, наводно, то место могао да добије кадар СПС.
Оливер Ивановић је био члан СПС, додуше деведесетих година.
Кругови блиски Влади Србије тврде да не постоје рокови за именовање официра за везу и да упркос ранијим најавама премијера Ивице Дачића да ће се то урадити „врло брзо“, у Београду ову тему од прошлонедељног круга бриселског дијалога нико не помиње.
Из више извора Данасу је незванично речено да официри за везу неће имати дипломатски имунитет и привилегије, али да ће свакако имати нека права као службеници канцеларија ЕУ, при којима ће у прво време радити.
Поједини представници српске дипломатије упозоравају да ће официри за вези Београда и Приштине бити равноправни, што указује на „нову варијанту дипломатског представљања, где су они претеча амбасадора“.
“Официри за везу неће имати дипломатски статус, али ће вероватно користити кола и таблице ЕУ, у чијим ће мисијама бити, за почетак. Њихов задатак је да направе канцеларије које ће се бавити конзуларним, економским и другим пословима. Косово шаље амбасадора, што не значи да Београд мора да за официра за везу именује професионалног дипломату“, каже за Данас политички аналитичар Душан Јањић.
“Официри за везу, као што им каже и име, преузето из војне терминологије, треба да омогуће сарадњу и предупреде „обнову непријатељства“.
„Они ће бити „црвени телефони“ између Београда и Приштине, али неће имати дипломатски имунитет и привилегије. Београд може да не прихвати амбасадора ког шаље Приштина, која користи ситуацију да то подигне на ниво успостављања дипломатских односа. До тога има још много“, објашњава за Данас професор Факултета политичких наука Предраг Симић.