Пентагон ће Атлантик начичкати подводним сензорима због руских подморница
СМАТРА ИХ „СТРАТЕШКОМ ПРЕТЊОМ“, А НА НОВИ СЕНЗОРСКИ СИСТЕМ
ПОТРОШИЋЕ $56,5 МИЛИЈАРДИ
- TL-29 је систем подводних хидрофона који се може закачити за брод и премештати по светским океанима и морима. Дело је компаније Lockheed Martin и Пентагон га сада користи у Тихом океану
- Bloomberg тврди да Пентагон има намеру да његову копију постави и у Атлантику, а та копија би функционисала паралелно са „сензорским системом“ који треба да буде готов до средине 2016.
- Аналитичар америчког Центра за стратешке и буџетске експертизе Брајан КЛАРК: Нове сензоре би најбоље било користити на географски важним тачкама попут Гибралтара и деловима Атлантика између Гренланда и Исланда
КОМАНДА Ратне морнарице САД узнемирена је због појачане активности руских подморница у Атлантику.
Bloomberg објављује да америчка ратна флота то присуство сматра „стратешком претњом“ и да признаје да тек треба да научи да успешно и на време открива руске подморнице.
Ради тога разрађује „нови систем подводних сензора“ који ће бити допуна већ постојећем ТL-29, систему акустичког откривања подморница. Међутим, за то ће ратној морнарици САД бити потребно нових 56,5 милијарди долара.
Bloomberg тврди - позивајући се на „буџетску документацију Пентагона“ - да се амерички адмирали већ увелико баве повећавањем способности америчке морнарице да открива руске подморнице. И да имају намеру да до средине наредне године заврше прототип „подводног сензорског система који ће бити у функцији борбе са нарастајућим опасностима у свету“.
TL-29 је систем подводних хидрофона који се може закачити за брод и премештати по светским океанима и морима. Дело је компаније Lockheed Martin и Пентагон га сада користи у Тихом океану.
Bloomberg тврди да има намеру да његову копију постави и у Атлантику, а та копија би функционисала паралелно са новим „сензорским системом“.
На оба система се односи ознака Пентагона „хитно оперативно неопходна“.
„Хидрофони“ и „подводни сензори“ - тврди лист - користе различите принципе акустичког откривања „циљева“. И наглашава: „Док сензорски систем не буде готов, решење је да TL-29 користе многи бродови“.
То ће помоћи да се „закрпе рупе“ док не буде готово трајно решење за „проблем руски заокрет у Атлантику“.
Аналитичар америчког Центра за стратешке и буџетске експертизе Брајан Кларк рекао је да би нове сензоре најбоље било користити на „географски важним тачкама попут Гибралтара и деловима Атлантика између Гренланда и Исланда.
Bloomberg преноси и мишљење експерта за подводно ратовање Тома Спана: „Потези Ратне морнарице САД сведоче да она активност руских подморница у Атлантику сматра и непосредним и дугорочним ризиком за САД“.
Bloomberg у истом тексту наводи да Русија тренутно ради на три типа нових подморница, међу којима су стратешке подморнице типа „Бореј“ од којих су три већ у стању „борбене готовости“.