Ђукановић: У СПЦ доминира нешто веома слично чак и клерикалном фашизму

У БРАТИСЛАВИ РЕКАО ДА ЈЕ ЗАДОВОЉАН ШТО КРИВОКАПИЋ НЕ ДИРА НИ У НАТО НИ У ПРИЗНАЊЕ КОСОВА*

ећи дио владајуће коалиције, односно двије трећине те структуре на власти, држи српског национализма и важни су им руски геополитички интереси на Западном Балкану

* О курсу и држању Србије: „Србија никад није прихватила независност Црне Горе и помирила се с тим, те гледа нашу државу као дио `српског света`. Кад се види однос Србије у региону, та улога је потенцијално деструктивна, зато што се Србија вратила политикама из раних деведесетих

* Поводом „мишљења многих да је Србија изгубила Косово кад је Русија била слаба, што значи да би сада можда било време да се Косово врати“, рекао је: "Желе да оживе политике које су довеле до великог губитка људских живота деведесетих!“

* ФАКТИ: Овај НАТО-потрчко се најбоље самораскринкава када је уверен да се највише истиче. Признао је, ево, у главном граду Словачке да је за изменама закона о „слободи“ вероисповести посегао у погрешном тренутку (уочи избора), па се одмах – у име своје монтенегринске деспотије - претворио у тужиоца, тврдећи да је СПЦ ту његову грешку искористила као алат за остварење великосрпских интереса, те да је успела и да дође на власт. Једино није ни покушао да објасни како то да СПЦ на власти у Подгорици никако да са самом собом поптише `темељни уговор` и зашто и не покушава да анулира признање Косова*. И Братислава је показала да Ђукановић лаже и плаши `деведесетим` где стигне, али да се простор за његово лагање незаустављиво сужава... Њега би Вашингтон, Лондон, Брисел и Берлин – да им није потребан против Србије – поодавно уклонили са политичке сцене и препустили делу италијанског правосуђа које се бави мафијом...

_______________________________________________________

       ПОСЛЕДЊИХ десет месеци смо се уверили да Црна Гора има озбиљан капацитет проевропских политика како у опозицији, тако и у парламентарној већини. То гарантује да ћемо наставити динамично да се крећемо ка Европској унији, оценио је Мило Ђукановић у Братислави, на конференцији "Западни Балкан: Кључни део слагалице европске безбедности".

       Додатно је навео: „Након 10 мјесеци ми се чини да владајућа коалиција показује склоност да усвоји европске вриједности које ће гарантовати да се Црна Гора динамично креће на путу европских интеграција, али ми се чини и да се највећи дио владајуће коалиције, односно двије трећине те структуре на власти држи српског национализма и важни су им руски геополитички интереси на Западном Балкану. Када смо изгубили, рекли смо да ћемо наставити да се боримо у политичкој арени и противити се ако покушају да промијене стратешка опредјељења Црне Горе“.       

       Признао је да је за прикључење НАТО и признање независности Косова* избегао референдум, али и изнео тврдњу да су „грађани Црне Горе прихватили те одлуке“.

       За односе са Србијом и њено држање је рекао:

       "То је традиционалан однос у ком Србија није прихватила независност Црне Горе. Могу то потврдити за вријеме које сам у политици, а то можемо потврдити и истраживањем историјских докумената чак из XИX вијека. Србија никад није прихватила независност Црне Горе и помирила се с тим, те гледа нашу државу као дио "српског света". Кад се види однос Србије у региону, та улога је потенцијално деструктивна, зато што се Србија вратила политикама из раних деведесетих. Србија је ту да сачува интерес Срба гдје год живе у региону. То је иста грешка коју је Слободан Милошевић направио деведесетих, знамо што се десило у Босни и Херцеговини“.

       Додао је да Александар Вучић заштиту интереса српског народа у Црној Гори покушава да представи као легитиман циљ:

       "А не може мијешање у унутрашње ствари једне државе бити легитиман циљ. Жао ми је што Србија понавља грешке и плашим се да је то реалистичан потенцијал за стварање нестабилности у региону. Србија то чини ослањајући се на подршку Москве“.

       Поводом „мишљења многих да је Србија изгубила Косово кад је Русија била слаба, што значи да би сада можда било време да се Косово врати“, рекао је:

       "Желе да оживе политике које су довеле до великог губитка људских живота деведесетих!“

       Ђукановић је у Братислави изговорио да је „отварање питања измјена Закона о слободи вјероисповијести учињено у погрешном периоду, уочи парламентарних избора“, и Српска православна црква „уложила све ресурса да манипулише тим питањем у црногорској јавности и да га представи на начин како је жељеља и употријеби као алат за остварење великосрпских интереса, те да они дођу на власт“ и да је у томе успела:

       "Без обзира на изборни резултат, овај феномен заслужује озбиљну пажњу. Имамо веома озбиљан деформитет, а то је да је Српска православна црква постала политички актер у Црној Гори. Постали су носиоци веома ретроградне идеологије. Нажалост, видим ту нешто веома слично клерикалном национализму, па чак и клерикалном фашизму. Имам веома свјеже сјећање на деведесете, када је Српска црква стигла прије војске. Ишли су истом путањом - прво црква, па војска и, на крају, одговорни су за геноцид у Сребреници. Црква је опасно оруђе у рукама ретроградног национализма и треба да усмјеримо политичку одговорност и пажњу на њих ако желимо да отклонимо деструктивне силе, опасне за мир и стабилност на Западном Балкану“.

       Није пропустио прилику ни да каже да је СПЦ блиско повезана са Руском православном црквом:

       "Знамо у којој мјери та црква ради у руском националном интересу. Мислим да су то све дјелићи велике слагалице која урушава европски систем вриједности и друштва“.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари