Асадова армија може убрзо преполовити територију Идлиба коју држе побуњеници

МОГУЋ СУКОБ ИЗМЕЂУ ТУРСКЕ И СИРИЈЕ КОЈА НИКАДА НИЈЕ РАТОВАЛА ПРОТИВ ТАКВЕ ВОЈНЕ СИЛЕ

* Стигла на само 12 километара од града Идлиб, центра истоимене провинције

* Главни циљ прве етапе „Идлибске зоре“ било је преузимање контроле над градом Саракибом у којем се спајају саобраћајнице М5 и М4 (Дамаск-Хама-Алеп и Латакија-Алеп). А са падом Саракиба, распао се фронт џихадиста, чије неке паравојне формације подржава Турска

* Ердоган покушава да изврши притисак на Владимира Путина да затражи од Асада да обустави „Идлибску зору“. Од тога, очекивано, нема ништа. Војни врх Сирије спрема ослобађање саобраћајнице М4 (Латакија-Алеп), са заузимањем важног града Џиср-еш-Шугур

________________________________________________________________________

        У СИРИЈСКОЈ северозападној провинцији Идлиб сваког часа може доћи до – већег или мањег – турско-сиријског рата.

        Ситуација се последњих дана непрекидно заоштрава и постаје све експлозивнија.

        Армије две земље већ су размењивале ватру, са мртвима и рањеним на обе стране.

        Реџеп Тајип Ердоган већ је себи – тим поводом – дозволио претње на рачун и Дамаска и Москве. А све је најдиректније повезано са последњим ратним успесима сиријске армије који Анкари кваре планове.

        Асадова армија успоставила је – у оквиру офанзивне операције „Идлибска зора“ - потпуну контролу над стратешком саобраћајницом М5 Дамаск-Хама-Алеп и очистила од терориста и побуњеника западна предграђа Алепа који је највећи град у земљи.

        Та операција је већ створила сасвим нову стратешку ситуацију која је за Турску веома неповољна. 

        Главни циљ прве етапе „Идлибске зоре“ било је преузимање контроле над градом Саракибом у којем се спајају саобраћајнице М5 и М4 (Дамаск-Хама-Алеп и Латакија-Алеп).

        Са падом Саракиба, распао се фронт џихадиста, чије неке паравојне формације подржава Турска, а Дамаск је дошао у прилику да успостави пуну контролу – први пут после осам година – над западом провинције Алепо и над јужном половином провинције Идлиб. Уосталом, од Саракиба до Идлиба, административног центра провинције, само је 12 километара.

        „Идлибска зора“ је под власт Дамаска вратила преко 600 градова и насеља.

        Турска је планирала да њене снаге у Идлибу остану барем још 5-10 година. Зато је број својих `посматрачких` и утврђених тачака у тој сиријској провинцији већ довела до 12.

        Ердоган, заправо, врши притисак на Владимира Путина да изврши притисак на Асада да обустави „Идлибску зору“.

        Од тога, очекивано, није било ништа. Напротив, војни врх Сирије спрема ослобађање М4 (Латакија-Алеп), са заузимањем важног града Џиср-еш-Шугур. И са амбицијом да наредних недеља успостави контролу над половином провинције Идлиб.       

        Турска армија је око града Идлиба већ распоредила до 100 својих тенкова и вишецевних ракетних бацача. Зато се ризик избијања рата повећава.

        Рат у Сирији траје од 2011-те, а њена армија је данас у бољем стању него свих протеклих година. Међутим, велико је питање како би Асадова армија прошла у реалном рату са Турцима.

        Сиријска регуларна армија од 2011-те до данас ни једном није ратовала против регуларне армије друге државе. Са комплетним тешким наоружањем, са моћном ПВО и једнако моћном ратном авијацијом.

        Актуели рат за Идлиб за Сирију је важнији и од некадашњих борби за Алеп.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари