Две велике америчке правничке фирме тужиле Кину да је скривала прву фазу епидемије COVID 19

ОДШТЕТНИ ЗАХТЕВ ТЕК ЋЕ ПРЕЦИЗИРАТИ, АЛИ ЈЕ МОГУЋЕ ДА ЋЕ ТРАЖИТИ ТРИЛИОНЕ ДОЛАРА

* Симптоматично је што једна од фирми које су уподнеле тужбу у име спољнотрговинских компанија САД - Lucas-Copmton – правно опслужује предизборну Доналда Трампа. Тешко да је то случајна подударност

* Једну од руководећих функција у другој фирми која је тужила Кину (Berman Law Group) држи Френсис Бајден, рођени брат Џоа Бајдена, а и то је пре непријатно изненађење за Пекинг него ли случајна подударност

* Доналд Трамп је чајнафоб. Искрено је уверен да је Кина главна претња америчким економским интересима и да се против ње треба борити без одлагања. Уосталом, парола „нека плати Кина“ веома ће се свидети Трамповим бирачима

* И у Конгресу САД чују се захтеви да се отвори «међународна истрага о околностима под којима је у Кини почела епидемија». Међутим, „међународну истрагу“ може затражити и Пекинг. Поједине кинеске дипломате, државни званичници, лекари и новинари редовно `набацују` да је COVID 19 „америчког порекла“

_______________________________________________________________________

        ДВЕ утицајне америчке правне фирме – са правим армијама врхунских правника – поднеле су тужбу против Државног савета (владе) Кине, тврдећи да је намерно скривао појаву епидемије корона вируса у њеној почетној фази.

        У тужби се тврди да је Кина тиме нанела велике губитке америчким спољнотрговинским компанијама и  да је дужна да им надокнади штету.

        У тужби се наводи да ће суду накнадно бити поднет „обрачун укупне штете“, али амерички медији већ наводе да се може радити о тражењу трилиона долара.

        У слаучају да пресуда буде против Кине – могло би уследити „хапшење“ кинеске имовине и новчаних средстава на територији САД. А то би директно водило већем судару Пекинга и Вашингтона од још незавршеног трговинског рата.

        Симптоматично је што једна од фирми које су поднеле тужбу - Lucas-Copmton – правно опслужује предизборну Доналда Трампа. И, тешко да је то случајна подударност.

        Сам Трамп још није иступиоса директном оптужбом да је Кина крива за проблеме које са коронавирусом има економија САД, али све иде ка томе.

        Трамп је током протекле три године већ изговарао: „Европа мора плаћати (САД) за своју безбедност“, „Мексика је дужан да плати подизање граничне ограде“, „Венецуела мора платити за све“...

        Председник САД се није одлучио да са Мексиком иде до краја, али са Кином – може.

        Он је чајнафоб. Осим тога, искрено је уверен да је Кина главна претња америчким економским интересима и да се против ње треба борити без одлагања.

        Парола „нека плати Кина“ веома ће се свидети Трамповим бирачима.

        Једну од руководећих функција у другој фирми која је тужила Кину (Berman Law Group) држи Френсис Бајден, рођени брат Џоа Бајдена, а и то је пре непријатно изненађење за Пекинг него ли случајна подударност.

        Кина се према Џоу Бајдену односи слично као Русија према Трампу, само са много више основа.

        Трампу и из других разлога одговара да Кину прогласи за главног кривца за све невоље са којима су се САД суочиле: прво место у свету по броју заражених, социјалну помоћ због губитка посла већ тражи 3,3 милиона оних који су због епидемије изгубили посао...

        Неки већ процењују да он одштетни захтев против Кине може подићи и до 6 трилиона доллара колико сада упумпава у националну економију.

        Други су већ (и у Конгресу САД) изашли са идејом да се отвори «међународна истрага о околностима под којима је у Кини почела епидемија».

        Према кинеској званичној верзији, прва се заразила жена која је трговала морским рачићима на пијаци у Вухану са којом је повезано и неколико других инфицираних.

        Међутим, „међународну истрагу“ може затражити и Пекинг.

        Поједине кинеске дипломате, државни званичници, лекари и новинари редовно `набацују` да је COVID 19 „америчког порекла“.

        Американцима може ићи на руку и тврдња шефа италијанског Института за фармаколошка истраживања, Ђузепе Ремуција, да се зараза СOVID-2019 у његовој земљи појавила још у новембру или децембру 2019-те и да је стигла из Кине.

        Он је навео да је у то време било у Италији сумњиво много упала плућа, али је то (код људи који су у међувремену оздравили) тешко доказиво.

        Сједињене Државе би, наравно, могле против Кине изнети и много тежу оптужбу: да је вештачки створила СOVID-2019. У Институту за вирусе који се налази недалеко од Вухана.

        Могуће је да се Вашингтон уздржава зато што амерички научници категорички тврде да је такав вирус немогуће створити у лабораторијама.

        Можда примарно са намером: да заштите себе од оптужби да је СOVID-2019 њихово дело...

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари