Кина и Русија договориле заједнички приступ глобалном управљању

ЛАВРОВ И ВАНГ ЈИ: СВЕТ ЈЕ УШАО У ПЕРИОД ВИСОКЕ ТУРБУЛЕНТНОСТИ И БРЗИХ ПРОМЕНА

* Неопходно је одбацити политизацију теме заштите људских права и праксу њиховог коришћења као изговора за мешање у унутрашње ствари других држава и примену политике двоструких стандарда

* Позивамо велике силе, а пре свега сталне чланице Савета безбедности УН, да јачају узајамно поверење и да буду у првим редовима заштитника међународног права и на њему заснованог светског поретка

* У условима јачања светске политичке турбулентности особито је велика потреба за сазивањем самита држава – сталних чланица СБ УН у циљу успостављања директног дијалога између њих о путевима решавања заједничких проблема човечанства у интересу одржања глобалне стабилности

______________________________________________

       ПАНДЕМИЈА коронавирусне инфекције која се наставља, била је катализатор промена стања у свету и изазвала је повећање неравнотеже у систему глобалног управљања.

       На удару су се нашли процеси економског развоја, настали су бројни нови изазови и претње. Свет је ушао у период високе турбулентности и брзих промена.

       У тим условима ми позивамо међународну заједницу да, остављајући по страни несугласице, јача узајамно разумевање и повећава сарадњу у интересу свеопште безбедности и геополитичке стабилности, да доприноси успостављању праведнијег, демократскијег и рационалнијег мултиполарног светског поретка.

       1. Сва људска права су универзална, недељива и узајамно повезана. Стабилан развој је основа за виши ниво живота и благостања становништва сваке државе, и на тај начин он доприноси остваривању свих људских права.

       Развој и остваривање људских права и основних слобода су узајамно повезани. Полазећи од тога, државе су дужне да сходно националним особеностима штите и остварују људска права у политичкој и социјално-економској сфери, у областима културе и идеологије, да доприносе свестраном развоју личности и повећању добробити својих народа.

       Промоција и заштита људских права је такође заједничка обавеза међународне заједнице и зато њени чланови морају да у подједнакој мери посвећују пажњу гарантовању, на системској основи, свих категорија људских права.

       Неопходно је одбацити политизацију теме заштите људских права и праксу њиховог коришћења као изговора за мешање у унутрашње ствари других држава и примену политике двоструких стандарда, и на основу принципа равноправности и узајамног поштовања водити дијалог у овој области у корист народа свих земаља.

       2. Једно од достигнућа човечанства је демократија, чија је одлика законом гарантована власт народа, то јест могућност учешћа грађана у управљању својом земљом, а такође и вршење добијене власти на законит начин. Притом, не постоји јединствен стандард демократског модела.

       Неопходно је поштовати законита права суверених држава да самостално одређују свој пут развоја. Мешање у унутрашње ствари суверених држава под изговором «ширења демократије» је недопустиво.

       3. Важан предуслов развоја човечанства је међународно право. Све државе без изузетка су обавезне да настоје да обезбеде неповредивост система међународних односа, у коме централну улогу имају Уједињене Нације, и светског поретка, формираног у складу са нормама међународног права.

       Ми потврђујемо приврженост Декларацији Народне Републике Кине и Руске Федерације о повећању улоге међународног права из 2016. године и понављамо став о кључном значају Повеље УН и у њој дефинисаних циљева и принципа, који играју важну улогу у очувању међународног мира и безбедности, као и у развоју међународног права.

       Прилази решавању глобалних питања морају се разрађивати заједничким напорима целе међународне заједнице на основу општепризнатих норми и принципа међународног права и извршавати се од стране свих њених учесника.

       Позивамо велике силе, а пре свега сталне чланице Савета безбедности УН, да јачају узајамно поверење и да буду у првим редовима заштитника међународног права и на њему заснованог светског поретка.

       У условима јачања светске политичке турбулентности особито је велика потреба за сазивањем самита држава – сталних чланица СБ УН у циљу успостављања директног дијалога између њих о путевима решавања заједничких проблема човечанства у интересу одржања глобалне стабилности.

       4. У унапређењу мултилатералне сарадње међународној заједници би било неопходно да се придржава принципа, као што су отвореност, равноправност и дезидеологизованост, да заједнички реагује на изазове и претње глобалног карактера, да заједничким напорима штити ауторитет мултилатералних структура и повећава ефективност њиховог рада, да доприноси оптимизацији система глобалног управљања, да заједнички брани мир и стратешку стабилност, да доприноси развоју људске цивилизације и равноправном приступу њеним благодетима.

       Притом, основни инструмент вођења међународних послова мора постати дијалог, усмерен на зближавање свих земаља света, а не на њихово разједињавање, на сарадњу, а не на конфронтацију.

         (Заједничка изјава министара иностраних послова Кине и Русије, Ванг Јиа и Сергеја Лаврова, о неким питањима глобалног управљања у савременим условима)

         (Превео: В. К.)

         https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4647776

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари