„Господарица Рица“ – нови роман ауторке бестселера „Авијатичарева жена“

АУТОР ЈЕ АМЕРИКАНКА МЕЛАНИ БЕНЏАМИН ЧИЈЕ ЈЕ ПРАВО ПРЕЗИМЕ ХАУСЕР А УДАТО - МИЛЕР   

Мелани Бенџамин

* Све се догађа пред Други светски рат и за његовог трајања. Американка Бланш је одмах по доласку у Париз дала да јој познати фалсификатор направи нови пасош у коме нема податка да је Јеврејка већ само Американка-католикиња јер је знала да међу Европљанима, па и Французима, има доста антисемита

* Желела је да постане филмска глумица, али се између ње и Клода Озела, шефа хотела „Клериџ“ где је одсела, јавља страсна љубав и планове о филмској каријери замењује за удају. Клод ускоро добија понуду да постане директор хотела „Риц“, најлуксузнијег и најчувенијег у свету...

* Роман „Господарица Рица“ је савршени водич ако се путује у Париз и ако се има довољно пара да се у салонима „Рица“ попије барем кафа или једно пиће за шанком уз који је седео Ернест Хемингвеј, увек када је посећивао француску престоницу

____________________________________________________

       „КАДА трагам за темом новог романа има много тога о чему водим рачуна. О уверљивом протагонисти, о узбудљивом, али непознатом делу историје, оквиру који сам по себи може да постане симбол - све то ме инспирише да пишем књигу, али понекад налетим на нешто што зовем моћна велика колосална прича. То је тачно оно што сам пронашла у `Господарици Рица`".

       Овако је започела своје белешке ауторка романа“Господарица Рица“" Мелани Бенџамин (1962), чије је српско издање управо објавила издавачка кућа "Лагуна" на почетку 2021. године.

      Америчка списатељица, која пише под псеудонимом Мелани Бенџамин док јој је право презиме Хаусер а удато Милер, није непозната нашим читаоцима, пошто је "Лагуна" објавила један њен велики бестселер "Авијатичарева жена“. О супрузи америчког авијатицара Линдберга који је први сам прелетео раздаљину између Америке и Европе, а затим су киднапери убили њиховог малог сина .

       Мелани Бенџамин је до сада написала неколико историјских романа а најновији је "Господарица Рица".

       У ауторској белешци на крају књиге навела је бројне наслове углавном публицистичких дела о том чувеном париском хотелу, у којима се помиње брачни пар Бланш и Клод Озел, пошто је Клод био неколико деценија његов директор.

       Из те лектире је позајмила многе детаље о самом Рицу а приметила је да се нико није посебно бавио брачним паром Озел.

       У животу "владарског пара“ Рица (Озелових) Бенџамин је препознала "своју моћну, велику причу, али са много празнина" и одлучила је да их попуни уз помоћ свог литерарног дара јер о њиховим животима није знала ништа, а ни о животу у Паризу током четири године немачке окупације.

       Списатељица се потрудила да пронађе податке о пореклу Бланше и Клода, јер Бланша је по доласку у Париз дала да јој познати фалсификатор направи нови пасош у коме нема податка да је Јеврејка већ само Американка-католикиња јер је знала да међу Европљанима, па и Французима, има доста антисемита.

       Бланша стиже у Париз са амбицијом да постане филмска глумица, али се између ње и шефа хотела „Клериџ“ где је одсела јавља страсна љубав и планове о филмској каријери замењује за удају.

       Клод ускоро добија понуду да постане директор хотела „Риц“, најлуксузнијег и најчувенијег у свету. Лепа, љупка заводљива Американка постаје „прва дама“ Рица и дружи се са гостима међу којима су крунисане главе, славни уметници, писци, најбогатија светска елита.

       Брак Бланше и Клода је веома буран јер Американка не може да се помири да јој муж, према француским обичајима, има сталне љубавнице, иако се куне у своју љубав према њој.

       Права драма за све Парижане је долазак немачких нациста, па последице окупације погађају и „Риц“ уз све напоре Клода Озела да га сачува у стању у коме је био од оснивања на крају 19. века.

       Узбудљиви и интригантни су напори  Бланше и Клода да прикрију од свог брачног  друга да су постали чланови Покрета отпора и да помажу код спасавања Јевреја и савезничких војника да не падну у руке нацистима.

       Мрачна је и сурова са пуно потресних детаља епизода боравка Бланше у немачком затвору из кога је једини излаз одлазак на стрељање, али је спасава улазак савезничке војске у Париз.

       Роман „Господарица Рица“ је савршени водич ако се путује у Париз и ако се има довољно пара да се у салонима „Рица“ попије барем кафа или једно пиће за шанком уз који је седео Ернест Хемингвеј, увек када је посећивао француску престоницу.

       Вера Кондев  

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари