„Теорија облака“ – сјајни дебитантски роман Француза Стефана Одегија

ФРАНЦУСКА КРИТИКА: ОСЕЋАЈАН, ХИПНОТИЧКИ И ДУБОКО ЕРОТСКИ РОМАН О ОБЛАЦИМА“

* Главни јунак је јапански модни креатор Акира Кумо који се настанио у Паризу, са важним податком у својој биографији да је неким чудом преживео облак-печурку нуклеарне бомбе бачене на Хирошиму, па је одлучио да сакупи све што се може наћи да је писано и штампано о облацима и метеорологији

* Унајмио библиотекарку Виржини Латур да ту колекцију о облацима и њиховом значају за метеорологију каталогизира а док она свакога дана долази у његову раскошну резиденцију Кумо јој прича о онима који су посветили своје животе изучавању облака и који су ударили темеље метеорологије...

________________________________________________

       ИЗДАВАЧКА кућа "Геопоетика" објавила је роман "Теорија облака" - дебитантско дело француског писца Стефана Одегија, коме је довољна препорука и то што га је објавио тако познати издавач.

       "Геопоетика", основана 1993. године, наметнула се од самог почетка рафинираним читаоцима својим одабиром књига за штампање, било да се ради о лепој књижевности, документаристичкој прози, делима из домена историје, психологије...

       Није без значаја што је оснивач и власник "Геопоетике" Владислав Бајац ,одличан књижевник, што потврђују бројни преводи његових романа и коме може да се упише у заслугу да је српским читаоцима омогућио да се путем најквалитетнијих превода упознају са значајним писцима из целога света.

      У едицији "Свет прозе" штампана су дела једног Орхана Памука чак пре него што му је припала Нобелова награда, енглеских и америчких аутора Џулијана Барнса, Пола Остера, Јапанца Харукија Муракамија, и још многих других који су звезде савремене светске белетристике .

       Сада је "Геопоетика" одабрала да штампа дело Одегија који је од 2005, када му је објављен роман "Теорија облака", ушао међу елитне писце Француске овенчан бројним наградама.

       За"Теорију облака"добио је награду Француске академије.

       До нас је стигао захваљујући Француском институту  у Србији који је ову књигу одабрао да посредством програма за подршку српским издавачима "Данило Киш" помогне њено превођење на наш језик и тако представи једног новог француског литерарног мага српским читаоцима.

       За одличан превод се постарала једна од најбољих преводитељки са француског језика Јелена Стакић.

       Роман "Теорија облака", који је до сада преведен на 20 језика и придобио је бројне читаоце, намењен је зналцима врхунске литературе иако је веома читљив и, што је изненађујуће ових дана, релативно је кратак.

       Француска критика је ово дело описала као "осећајан хипнотички, дубоко еротски роман о облацима сачињен од историјских чињеница и фикције, и о њиховој улози у обликовању човекових страсти бура и прича".

       Главни јунак је јапански модни креатор Акира Кумо који се настанио у Паризу, са важним податком у својој биографији да је неким чудом преживео облак-печурку нуклеарне бомбе бачене на Хирошиму на крају Другог светског рата.

       Кумо је страстан колекционар и под старе дане одлучио је да сакупи све што се може наћи да је писано и штампано о облацима и метеорологији.

       Унајмио библиотекарку Виржини Латур да ту колекцију о облацима и њиховом значају за метеорологију каталогизира а док она свакога дана долази у његову раскошну резиденцију Кумо јој прича о онима који су посветили своје животе изучавању облака и који су ударили темеље метеорологије.

       Према речима критичара америчког издавачког еснафског недељника "Паблишер викли", роман "има елементе историјског, авантуристичког па чак и еротског дела, али сви ти квалитети се преплићу и тако је дело маштовито конструисано и при томе прекрасно написано. Одегијева књига је једнако деликатна као и њена тема".

      У магазину "Букмаркс" је оцењено да је књига"изванредан први роман, упоређен у ауторовој родној Француској са делима Џулијана Барнса и Казуо Ишигура, и да је њена красна поетска проза и шармантан меланхолични тон освојио сву америчку критику. Одеги вешто слаже слојеве историје, мита и маште, истражујући енигму интелектуалне страсти, људске природе, као и природе облака".   

       Вера Кондев

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари