Додик: Ја сам најчвршћи бранилац Дејтона, а санкције ми увели његови рушиоци у име „духа Дејтона“

ВАЖНО ЈЕ ДА СЕ У РЕГИОНУ ШИРИ СВЕСТ О ПОШТОВАЊУ ДЕЈТОНСКОГ СПОРАЗУМА И ЊЕГОВИХ АНЕКСА“

* Верујем да је свима у БиХ и региону јасно да сам ја један од најчвршћих заговорника спровођења слова Дејтона, али очигледно неки тумаче да имају право на `поштовање духа Дејтонског споразума`. Како неки безочно крше Дејтонски споразум и немају никакве санкције и имају право то да раде, а примењују се санкције на друге, попут мене

* На Самиту процеса сарадње у југоисточној Европи који се одржава у Турској подсетио да БиХ није интегрисана у НАТО, нити има намеру да буде, односно - да је одлучила да не прејудицира то решење, те да ће се о томе одлучује, ако икада дође до тога: „Дакле, нема претходно донесене одлуке о тој теми. Изненађује што се БиХ нашла као тема на недавном самиту НАТО, иако није чланица, нити аспирант за чланство

_______________________________________________________________

            СРПСКИ члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик рекао је током данашњег Самита процеса сарадње у југоисточној Европи који се одржава у Турској, у Анталији, да је врло важно да се у региону шири свест о поштовању Дејтонског мировног споразума и његових анекса, односно саставних делова, те да Србија и Хрватска преузму улогу коју имају као потписнице споразума и одговорност за његово спровођење.

       Додик је нагласио да у вези са тим сви који желе да очувају међународно право треба да поштују раније донесене одлуке у којима су учествовали.

       Када је реч о НАТО-у, Додик је подсетио да БиХ није интегрисана у тај војни савез, нити има намеру, те да је одлучила да не прејудицира то решење, као и да ће бити потребно да се о томе одлучује, ако икада дође до тога.

       „Нема претходно донесене одлуке о тој теми. Изненађује да се БиХ нашла као тема на недавном самиту НАТО, иако није чланица, нити аспирант за чланство", рекао је Додик за РТРС.

       Он је подсетио да је на инсистирање председника Хрватске Зорана Милановића у завршну декларацију поменутог самита уврштена референца која се односи на Дејтонски мировни споразум, наводећи да је то уобичајена класификација која подразумева поштовање овог споразума, а тиме и Устава БиХ.

       „Ако се поштује Устав, онда се поштује да је БиХ састављена од два ентитета и три конститутивна народа, и да је то суштина. То што су неки тражили да се посебно извуче конститутивност, то је беспотребно, јер се спомиње сам Дејтонски споразум", рекао је Додик.

       Додик је рекао и да су њему уведене санкције САД, јер се наводно противи Дејтонском мировном споразуму, али да верује да је свима у БиХ и региону јасно да је један од најчвршћих заговорника спровођења слова Дејтона.

       „Верујем да је свима у БиХ и региону јасно да сам ја један од најчвршћих заговорника спровођења слова Дејтона, али очигледно неки тумаче да имају право на `поштовање духа Дејтонског споразума`. Како неки безочно крше Дејтонски споразум и немају никакве санкције и имају право то да раде, а примењују се санкције на друге, попут мене", рекао је Додик.

       Додик је нагласио да изузетно цени интерес председника Србије Александра Вучића у вези са применом Дејтонског споразума, истичући да је то конструктивно, те да и улога Милановића може да буде иста таква.

       Српски члан и председавајући Председништва Милорад Додик борави у Турској, где је учествовао на Самиту Процеса сарадње у југоисточној Европи који је завршен усвајањем декларације.

       У том документу је пружена подршка европској перспективи региона, јачању међусобне сарадње, али и идеји о "малом Шенгену".

       Ипак, ни овај састанак лидера региона није протекао без дипломатских скандала.

       Како је рекао српски члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик, који је једини од тројице чланова Председништва учествовао на Самиту, председница самопроглашеног Косова Вљоса Османи лобирала је у свом обраћању лидере земаља учесница у процесу да признају једнострано проглашену независност Косова. 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари