Понудио Путину идеју уједињавања Русије, САД и Јапана - против Кине

Иницијатива шефа Центра за националну безбедност Јапана Шигеки Хакамаде

  • Брзи економски и војни раст Кине – то је озбиљан изазов не само за Јапан, већ и за Русију и САД. Русија тежи да врати политички, економски и војни утицај у АТР који је био изгубљен након распада СССР. Међутим, у том региону се појавио нови лидер – Пекинг
  • Сада је Москва принуђена да гради са њим односе како би осигурала своју будућност. Ако Јапан и Русија уједиње напоре да би се супроставили расту кинеске моћи, то ће дати позитиван ефекат
  • Хакамада не крије да у Токију очекују да им Москва, за узврат, препусти нека Јужнокурилска острва

        Председник Истраживачког центра за националну безбедност Јапана, професор на универзитету Аојама, Шигеки Хакамада, испричао је руском дневном листу «Известија» зашто у Токију поздрављају повратак Владимира Путина на место председника Русије и указао на главне проблеме са којима ће се суочити Русија и Јапан у Азијско-Тихоокеанском региону.  

        * У случају да Владимир Путин поново постане  председник, какве промене у руско-јапанским односима очекују у Токију? 

        — Ми смо много очекивали од либерала Дмитрија Медведева. Међутим, он је доста тврдо приступао питањима рускојапанских односа. Када је посетио Јужна Курилска острва то је у Јапану изазвало шок. Данас код нас многи сматрају да ће се руска политика - ако Владимир Путин поново постане председник, променити. Путин има свој интерес према Јапану, а Јапан има интерес према Путину. Очекује се да ће се са Путином `територијално питање` брзо решити. Мада, ја сматрам да је то илузија. Путин не може и не жели да мења политику у вези спорних острва.  

        * Више пута сте изјавливали јапанској штампи да Русија и Јапан треба да уједиње напоре како би спречили Кину да суверено доминира у Азијско-Тихоокеанској регији (АТР). 

        — Брзи економски и војни раст Кине – то је озбиљан изазов не само за Јапан, већ и за Русију и САД. Русија тежи да врати политички, економски и војни утицај у АТР који је био изгубљен након распада СССР. Међутим, у том региону се појавио нови лидер – Пекинг. Сада је Москва принуђена да гради са њим односе како би осигурала своју будућност. Ако Јапан и Русија уједиње напоре да би се супроставили расту кинеске моћи, то ће дати позитиван ефекат. Позиционирање снага у региону се променило. Ако је раније Русија могла да игнорише Јапан, сада се то не исплати, имајући у виду кинески фактор. Са друге стране, да би почели да развијају сарадњу, Токио и Москва морају бар да почну да решавају проблем острва. 

        * Јапан је традиционално окренут сарадњи са САД. На који начин Русија може да комплетира ту алијансу? 

        — Према подацима које ја поседујем, руски војни врх сматра да слабљење присутства САД у АТР-у као и на Блиском Истоку није пожељна појава јер ће ослабити систем безбедности у тим регионима. Са друге стране, јачање утицаја уједињењем напора трију земаља против Кине може да доведе до доброг резултата. 

        * Да ли мислите да Русија може да направи савез са Кином? 

        — У односима између Москве и Пекинга постоји неповерење. Русија не крије своју резервисаност према Кини. Сетите се само како је неколико дана уочи доласка премијера Путина у Пекинг у Русији је био ухапшен кинески шпијун Тун Шењун. 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари