Лавров: Претња миру у БиХ нису Додикове ницијативе већ наметање централизације

ИЗ ИНТЕРЈУА ШЕФА РУСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ САРАЈЕВСКОМ „ОСЛОБОЂЕЊУ“

* Упозорио да БиХ дестабилизује интензивирање споља подржаних покушаја ревизије дејтонске етно-административне архитектуре у корист унитаризације и централизације БиХ на штету уставних овлашћења конститутивних народа и ентитета

* „Инцково са наметање је још једном показало да је институција спољног протектората у облику високог представника не само превазиђена, већ се претворила у извор проблема. Давно је сазрела потреба да се она ликвидира и да се суверена БиХ ослободи од претераног старатељства које је понижавајуће за њене народе

* Министар иностраних послова РФ поновио да Москва подржава постизање одрживог и обострано прихватљивог решења Београда и Приштине на основу Резолуције 1244 Савета безбедности УН. Истакао и да то решење мора добити одобрење Савета безбедности јер је реч о обезбеђивању међународног мира

_________________________________________________________

       МИНИСТАР иностраних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је да се не може сложити са тезом да иницијативе српског члана Председништва БиХ Милорада Додика представљају претњу миру.

       - Не делим овакве изјаве, сматрам их неоснованим - рекао је Лавров за сарајевско „Ослобођење“, одговарајући на питање да ли је тачно да Русија фаворизује односе са само једним делом БиХ, односно Републиком Српском, и да је то подршка снагама које стреме сецесионизму.

       Лавров је оценио да је и бивши високи представник у БиХ Валентин Инцко својим потпуно неодговорним понашањем у вези са изменама Кривичног закона знатно покварио унутрашњу политичку климу.

       Руски министар сматра да је апсолутно неозбиљно допустити такву, како је рекао, „провокацију буквално уочи оставке, залупити врата и оставити свима да сређују посљедице хаоса који је уследио“.

       Према речима Лаврова, то је још једном показало да је институција спољног протектората у облику високог представника не само превазиђена, већ се претворила у извор проблема.

       - Давно је сазрела потреба да се она ликвидира и да се суверена БиХ ослободи од претераног старатељства које је понижавајуће за њене народе - рекао је Лавров.

       Истакао је да Русија, као једна од држава које су гаранат Дејтонског мировног споразума, изузетно одговорно приступа својим обавезама и помно прати развој ситуације у БиХ.

       - Забринути смо због невиђеног пада нивоа међуетничког дијалога и поверења у земљи током целог постконфликтног периода. Према нашем мишљењу, то је везано за интензивирање споља подржаних покушаја ревизије дејтонске етно-административне архитектуре у корист унитаризације и централизације БиХ на штету уставних овлашћења конститутивних народа и ентитета - рекао је Лавров.

       Истакао је да је таква политика изузетно опасна по стање у земљи, региону и Европи у целини и да Русија на то упозорава и партнере унутар БиХ и спољне играче.

       Шеф руске дипломатије изјавио је и да Русија очекује да ће администрација америчког председника Џозефа Бајдена имати довољно политичке воље и разума да Балкан не претвори у још један фронт антируске конфронтације.

       Оценио је да ће, у супротном, то имати катастрофалне последице по Европу у цјелини.

       Коментаришући тезу да је БиХ „жртва руско-америчке конфронтације“, шеф руске дипломатије је истакао да Русија своје проблеме не решава на рачун било чијих интереса и да партнере не ставља пред апсолутно лажан избор „или са нама или против нас“, преноси агенција ТАСС.

       Лавров је истакао да је став Москве добро познат - регионалним проблемима су потребна регионална решења заснована на инклузивном дијалогу и узимајући у обзир ставове свих заинтересованих страна.

       Додао је да је Вашингтон у последње време избегавао да разговара са Русијом не само о БиХ, већ и о Балкану у целини.

       Одговарајући на питање шта је главни интерес Русије на Балкану, Лавров је истакао да су то мир, безбедност и стабилност.

       - Нема потребе да тражимо неки скривени смисао у руској политици. То је узалудно. Са свима сарађујемо на равноправним, транспарентним основама, уз узајамно уважавање, на принципима међународног права, пре свега Повеље УН - нагласио је Лавров.

       Према његовим речима, мит о „штетном утицају” Москве је измишљен, а промовишу га, како је рекао, „локални русофоби“ да би затровали атмосферу сарадње у региону.

       Лавров је оцијенио да је стављање балканских држава пред вештачки избор „или Европска унија или Русија“ контрапродуктивно и неправедно и да изазива нове линије подела у региону и омета сарадњу.

       Сматра да се често намерно игнорише воља грађана балканских држава.

       Додао је да се сви добро сећају шта је НАТО радио у региону 1990-их година и да ће последице бомбардовања осиромашеним уранијумом осећати још много генерација локалног становништва.

       Лавров је поновио да је Србија кључни партнер Русије на Балкану и да Москва високо цени стратешко партнерство са Београдом и улаже напоре да свестрано унапреди билатералне везе.

       Поновио је и да је став Русије о Косову и Метохији добро познат и да Москва подржава постизање одрживог и обострано прихватљивог решења Београда и Приштине на основу Резолуције 1244 Савета безбедности УН.

       Лавров је истакао да то решење мора добити одобрење Савета безбедности, јер је реч о обезбеђивању међународног мира.

       (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари