Човечанство увелико улази у опасну дигиталну „паметну будућност“

ОПЕТ СЕ ПОГЛЕДИ ОКРЕЋУ ПРЕМА МЕСЕЦУ И МАРСУ, АЛИ СУ НА НАШОЈ ПЛАНЕТИ ДАЛЕКОСЕЖНЕ ПРОМЕНЕ

* Хирурзи оперишу пацијенте на даљину - рукама робота. Беспилотна возила `лутају` путевима, а дронови посматрају како сазревају лубенице

* Паметне куће елиминише потребу да устанете из кревета да бисте укључили светла, нахранили рибице у акваријуму или навукли завесе

* У октобру 2019. године Газпром je објавиo да су аустријски ЛМФ компресори искључени преко сателита. Уређаји засновани на Интелу садрже технологију активног управљања (или IntelME), алатку дизајнирану за даљинско модерирање. Обични корисник joj нема приступ

* Безбедносне камере већ су у стању да препознају лица, а сутра ће научити да препознају опасне појединце у гомили и да против њих предузимају мере. Војно-техничка корпорација China Elektronics Technologi Group, заједно са компанијама из Сједињених Држава и Европе, већ развија такву технологију

__________________________________________________

       Аутор: Александар БУРСОВ

       ПЕТОГ фебруара спречен је напад на постројење за пречишћавање воде у Олдсмару на Флориди. Хакер је даљински ушао у систем и подигао ниво алкалија у води на опасан ниво. Али, оператер је, приметивши нешто сумњиво на дисплеју, на време отклонио проблем.

       Дoк човечанство гледа шта ради амерички Perseverance на Марсу, на Земљи се полако остварује једна фантазија - нимало космичка која би престрашила „очеве сајберпанка“, а сада се свиђа многим обичним људима.

       Да бисте наручили такси или неки производ, купили карту, заузели место у реду, подигли новац или уговорили било коју услугу - сада је довољно да на паметном телефону пар пута типнете оно што треба.

       Безбедносне камере су повезане са системом за препознавање лица и већ помажу у хватању криминалаца.

       Хирурзи оперишу пацијенте на даљину - рукама робота.

       Беспилотна возила `лутају` путевима, а дронови посматрају како сазревају лубенице.

       Паметне куће елиминише потребу да устанете из кревета да бисте укључили светла, нахранили рибице у акваријуму или навукли завесе.

       Свуда постоје сензори: неки штите од цурења цеви, други вас обавештавају где вам је тренутнодете, а трећи сигнализирају непозване госте док сте на одмору.

       По историјским мерилима, све ово је брзо ушло у наш живот - чак ни једна генерација није стигла да се промени. Ово није лет за Марс, али писац научне фантастике Брјус Стерлинг с правом примећује „Будућност је започела“.

       Хакери су већ годинама претња, али је дигитализација створила основу за нову претњу, много већу.

       У научном магазину Nature израелски научници су објавили да биотерористи, убацујући се у лабораторијске рачунаре, могу стварати опасне вирусе туђим рукама.

       Прошле године је откривено да програм BadPower може запалити паметне телефоне при брзом пуњењу.

       А такозвани Интернет ствари, створен ради размене података између уређаја, укључујући компоненте паметне куће, засад је фактички без одбране. Поред осталог и зато што власници често остављају нетакнуте фабричке поставке и лозинке.

       Уређаји засновани на Интелу садрже технологију активног управљања (или IntelME), алатку дизајнирану за даљинско модерирање. Обични корисник joj нема приступ.

       У октобру 2019. године Газпром je објавиo да су аустријски ЛМФ компресори искључени преко сателита.

       Кина је огромна и насељена, али у исто време необично консолидована. Социјални инжењеринг овде се користи са великом моћи преко паметних уређаја који такође прикупљају велике количине података.

       Пример овог приступа је чувени „систем социјалних кредита“. Друштвена корист особе у овом систему процењује се аутоматски, без учешћа људи, а они са ниским рејтингом ограничени су у својим правима.

       Процеси широм света све више узимају маха.

       Безбедносне камере су у стању да препознају лица, а сутра ће научити да препознају опасне појединце у гомили и да против њих предузимају мере.

       Војно-техничка корпорација China Elektronics Technologi Group, заједно са компанијама из Сједињених Држава и Европе, већ развија такву технологију. Заснована је на препознавању покрета и осећања људи склоних извршењу кривичног дела.

       Другим речима, таква особа још никога није опљачкала, али рачунар, на основу анализе масе архивских записа, процењује да ће се пљачка ускоро догодити, па се сам обраћа полицији.

       Шта ће се даље дешавати?

       У роману „Виртуелна светлост“ класик жанра Вилијам Гибсон описао је заједнице које су побегле од контроле корпорација и рачунара, чак се одрекле и телевизора.

       Звучи благородно, али су то сиромашни људи који су створили своју заштитну `диктатуру` да би се спасили од диктатуре глобалних технологија.

       Авај, писци научне фантастике су само описали дигиталну замку у којој се нашло човечанство, али не и начин како да се из ње изађе.

       За излазом ће се тек трагати...

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари