Постоји ли и загребачки non paper за мењање граница БиХ, Србије, Хрватске и Албаније?

У СЛОВЕНИЈИ ТВРДЕ ДА ЈАНШИН НИЈЕ НАСТАО У ЉУБЉАНИ ИАКО ЈЕ ОДАТЛЕ ДИСТРИБУИРАН*

У „папиру“ који је кренуо из Јаншиног кабинета се као главна решења нуде - уједињење Косова с Албанијом уз давање посебног статуса Србима на северу Косова по узору на Јужни Тирол у Италији; припајање Србији великог дела Републике Српске, да би самим тим Београд пристао на спајање Косова и Албаније

* Наводи се такође да је хрватско национално питање могуће решити или припајањем већинских хрватских кантона у БиХ Хрватској или, као и у случају севера Косова, давањем посебног статуса по моделу Јужног Тирола. А Бошњаци би на референдуму одлучили хоће ли са својом државом у ЕУ или ће се определити за не-ЕУ (Турску)

* Садржај Јаншиног објавио портал Necenzurirano.si, чији новинар Примож Цирман је рекао: „Не знамо је ли настао у Љубљани, Будимпешти или Београду, али знамо да га је словеначка власт у протеклим месецима дистрибуирала кроз различите канале. Словеначко министарство није аутор, али је у дистрибуцији учествовао Јаншин кабинет. Према нашим изворима, верујемо да је документ са почетка ове године“

______________________________________________________

       СЛОВЕНАЧКИ медији су објавили садржај non paper документа који се приписује Јанезу Јанши, уз наглашавање да га је послао у Брисел.

       У њега су унијети подела БиХ, али и прекрајање још неких граница на западном Балкану.

       Суштина су издвајање Републике Српске из БиХ Босне и Херцеговине, са  њеним припајањем Србији, али и уједињење самопроглашеног Косова с Албанијом те спајање хрватских кантона у БиХ с Хрватском. Варијанта: давање посебног статуса тим кантонима, по узору на Јужни Тирол.

       Судећи по писању медија из БиХ и региона, ово није једини non paper који се односи на БиХ и готово је извјесно да поред словеначког постоји и хрватски, а и још један који кружи по дипломатским круговима.

       Јаншин non paper објавио је словеначки сајт Necenzurirano.si, а једино Бошњаци у њему виде позив за рат.

       Александар Вучић, председник Србије, рекао је да није видeо никакав документ нити зна за иницијативу о мирном разлазу БиХ, истичући да је изненађен лицемерјем београдске чаршије која је нешто напала, а да нема појма о чему се ради.

       „Нисам спреман да нешто што нисам видио осуђујем или хвалим", рекао је Вучић, додајући да је однос Србије према БиХ поштовање интегритета БиХ, али и суверенитета тамо гдје постоји институционални суверенитет ентитета.

Јанез Јанша

       Бисера Турковић, министарка спољних послова БиХ, рекла је да све има за циљ да се отвори Пандорина кутија и дестабилизује западни Балкан.

       „Неко ваљда мисли да би у таквим околностима могао остварити ратне циљеве. Ми се већ дуже вријеме као БиХ боримо у међународним круговима с малигном пропагандом и совјеврсним хибридним ратом против евроатлантских интереса БиХ и грађана. Све ово посматрам у том контексту", рекла је Турковићева.

       Идеју о мирном разлазу у БиХ коментарисао је и Гордан Грлић Радман, министар спољних и европских послова Хрватске, који је рекао да тако нешто у Европи не постоји, јер ЕУ и све њене државе поштују међународно право, једнако као и Хрватска, што значи целовитост и сувереност БиХ као државе.

Ево шта пише у словеначком non paper

       Прво се наводи се да су кључни проблеми региона нерешена национална питања Срба, Хрвата и Албанаца те да је у тим околностима готово немогуће замислити европску перспективу Србије и Косова, а чланство БиХ у ЕУ је потпуно искључено.

       „Турска је нпр. искористила овај празан простор јачајући свој утицај у БиХ и Северној Македонији", наводи се у документу, у којем се нуде и решења - уједињење Косова с Албанијом уз давање посебног статуса Србима на северу Косова по узору на Јужни Тирол у Италији; припајање Србији великог дела Републике Српске, па би самим тим Београд пристао на спајање Косова и Албаније; хрватско национално питање могуће је решити или припајањем већинских хрватских кантона у БиХ Хрватској или, као и у случају севера Косова, давањем посебног статуса по моделу Јужног Тирола. 

       Даље се у документу наводи да би на тај начин Бошњаци добили државу и на референдуму бирали ЕУ или не-ЕУ (Турска), али би претња било јачање радикалног ислама преко турског утицаја.

       У случају оваквог развоја ситуације и мирне поделе, ЕУ би покренула иницијативу "Три мора", која подразумева свеобухватни економски програм, а убразало би се чланство у ЕУ и НАТО-у.

Примож Цирман

Цирман: Постоје још три non paper

       Примож Цирман, новинар словеначког портала, рекао је да према њиховим сазнањима постоје три `папира` у БиХ у којима на различите начине партиципира и Словенија.

       Додао је да овај објављени није званично стајалиште Словеније и да јавност не верује да је он креиран код њих, али да Словенија јесте учествовала у његовој дистрибуцији.

       „Не знамо је ли настао у Љубљани, Будимпешти или Београду, али знамо да га је словеначка власт у протеклим месецима дистрибуирала кроз различите канале. Словеначко министарство није аутор, али је у дистрибуцији учествовао Јаншин кабинет. Према нашим изворима, верујемо да је документ са почетка ове године. Ако сте пратили развој догађаја, у марту се већ проверавао овај документ у дипломатским круговима и да ли се могу идеје из документа испунити или не", закључује он.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари