Вишковић: Дрина није ријека која нас дијели, већ мост који нас спаја – Срби су јединствен народ

ТРАДИЦИОНАЛНА МАНИФЕСТАЦИЈА „ДАНИ СРПСКЕ У СРБИЈИ“ – ОВЕ ГОДИНЕ У 11 ГРАДОВА

Радован Вишковић

* Патријарх ПОРФИРИЈЕ: Вредности и особине, које су заједничке и идентичне код свих Срба у Србији, Српској, ФБиХ, БиХ и ма где да живели, Срби називају једним именом - светосавље и оне не смеју да буду измењене глобализацијом, границама - правим и лажним, праведним или неправедним, као и различитим фрагментацијама

* Премијер РС Радован ВИШКОВИЋ: Желимо да на Данима Српске у Србији представимо наше привредне, културне, спортске, туристичке и друге потенцијале, да са нашом браћом из матице размјењујемо искуства и да даље учвршћујемо братске и пријатељске везе Рс и Србије. Желимо да на најбољи начин промовишемо Српску у нашој матици, да се заједно дружимо и радујемо и да дамо пуни допринос још јачим и чвршћим, братским, али исто тако и специјалним паралелним везама

* Шеф Представништва РС у Србији Млађен ЦИЦОВИЋ: Ова манифестација током девет година постала мост који на најљепши начин спаја српски народ са обје стране Дрине. То је мост који сваке године чинимо јачим, чвршћим и љепшим

_____________________________________________________

       ТРАДИЦИОНАЛНА манифестација Дани Српске у Србији, коју организује Представништво Републике Српске у Србији по девети пут, одржана је данас у Београду.

       Ове године манифестација је организована у 11 градова у Србији.

       Организоване су и две велике промоције инвестиционих потенцијала пословних слободних зона и туристичка понуда Републике Српске.

       Публици у Србији биће представљени и уметнички програми - шест позоришних представа за одрасле и једна за децу, пет концерата озбиљне, забавне и рок музике и један књижевни програм.

Патријарх Порфирије: Стварање, постојање и

напредак Републике Српске дело је и правде

       Његова светост патријарх српски Порфирије рекао на отварању манифестације Дани Српске у Србији да је стварање, постојање и напредак Републике Српске дело правде, као и међународног права и консензуса, а да је за хришћане праведно оно што је утемељено на истини.

       Српски патријарх је на свечаности у Народном позоришту у Београду, у присуству званичника Србије и Српске, уз благослов, упутио молитве за све житеље Републике Српске, наводећи да му је част што је позван да учествује на свечаности која се зове Дани Српске у Србији.

       Подсјетио на блаженопочившег патријарха Иринеја, који је гајио посебну љубав за Српску и српски народ где год се налазио.

       - Много пута сам са њим разговарао о важности очувања, напретка и сваког просперитета Републике Српске и о сарадњи Српске са Србијом и другим земљама у окружењу, као и о сарадњи Српске са Русијом, Грчком, али и Хрватском, Црном Гором и свим земаља западног свијета са којима делимо хришћанске и свеопште цивилизацијске вредности - навео је патријарх Порфирије.

Патријарх Порфирије

       Патријарх  је рекао да је патријарх Иринеј био прави следбеник Светог Саве јер је духовно био непоколебљиво окренут православном Истоку, али је и заступао сарадњу и успостављање добрих и пријатељских односима са свима, пре свега са првим комшијама.

       Према речима патријарха Порфирија, све што је створено у борби за помињање имена Божјег, за опстанак хришћанског народа Божјег, хришћанске културе и начина живота, уз велике жртве на крви и костима светих мученика, да је то све вечно и непролазно.

       - То је, међутим, и залог препознавања и с поштовањем прихватања других народа и култура - рекао је српски патријарх.

       Истакао је да је потребно ради истицања и наглашавања јединственог и заједничког здравог етоса да постоје овакве свечаности и манифестације, али да је много важније да се то јединство изражава у заједничкој тежњи за унапређењем просвете, културе, економске сарадње и оних јединствених дарова и особености, који чине идентитет српског народа.

       Српски патријарх је рекао да вредности и особине, које су заједничке и идентичне код свих Срба у Србији, Српској, ФБиХ, БиХ и ма где да живели, Срби називају једним именом - светосавље и оне не смеју да буду измењене глобализацијом, границама - правим и лажним, праведним или неправедним, као и различитим фрагментацијама.

       - То су оне особине по којима нас и сам Спаситељ препознаје. Светосавље јесте српски етос, начин на који ми Срби живимо са својим личним печатом, Јеванђеље Христово. Господ нас препознаје као православне хришћане, наша култура је изразито хришћанска, традиционална, али уједно и савремена, са савршеним фонетским писмом ћирилицом - рекао је он.

       Патријарх је истакао да српски народ и даље, упркос пропаганди и различитим пројектима, зна шта је породица у којој се на хришћанским темељима васпитавају млади нараштаји.

       - Гостољубље, помоћ свакоме ко је у невољи, поштовање према свим људима, народима и припадницима других вера, поштовање слободе избора, али и пре и после свега брига за сопствене слободе на начелима чојства и јунаштва. Све су то хришћанске, православне и светосавске врлине - рекао је патријарх.

       Српски патријарх је рекао да и вечерашњи програм за ову манифестацију осликава управо овакве српске народне врлине.

       Патријарх Порфирије је пожелео сваки мир, напредак и сарадњу у свему српском народу и у истој мери свима који живе у Републици Српској.

       - Што пожелим нама, једнако желим и сваком народу са којим се на различите начине преплићемо и прожимамо и на које смо упућени, али и свим народима света да свако по својим од Бога датим даровима допринесе општем добру и миру, да сви заједно дођемо до циља - познања Бога - рекао је патријарх Порфирије.

       Према речима патриајрха, познање Бога, сусрет са њим, а кроз њега и са другим човеком као циљ треба да буде ултимативни закон сваког славља, али и закон живота и сваког човека уопште.

       - Нека су благословени Дани Српске у Србији - поручио је патријарх српски.

Вишковић: Почиње велика сарадња

Српске и Србије на свим пољима

       Председник Владе Републике Српске Радован Вишковић истакао је да су Дани Српске у Србији велика и лијепа прилика да се истакне јединство и заједништво једног народа којем границе не могу избрисати сродство, традицију, вјеру и културу.

       - Бити данас овдје са вама, на почетку овог величанственог скупа, посвећеног Републици Српској и Србији, нашем пријатељству, братству и заједништву, представља за мене велику радост и част - истакао је Вишковић отварајући манифестацију.

       Подсетивши да се ова манифестација одржава од 2013. године, Вишковић је рекао да са задовољством може да констатује да је овај скуп постао традиционалан, да се са нестрпљењем и великом жељом очекује сваке године и да из године у годину израста и постаје бољи и квалитетнији.

       Он је навео да се Дани Српске у Србији већ неколико година одржавају у више градова, а ове године у њих 11: Београду, Новом Саду, Крушевцу, Краљеву, Шиду, Кикинди, Зрењанину, Нишу, Крагујевцу, Суботици и Сечњу, што показује да је ова манифестација са великим интересовањем прихваћена код браће у Србији, на чему је Српска бескрајно захвална.

       - Желимо да на Данима Српске у Србији представимо наше привредне, културне, спортске, туристичке и друге потенцијале, да са нашом браћом из матице размјењујемо искуства и да даље учвршћујемо братске и пријатељске везе Републике Српске и Србије. Желимо да на најбољи начин промовишемо Републику Српску у нашој матици, да се заједно дружимо и радујемо и да дамо пуни допринос још јачим и чвршћим, братским, али исто тако и специјалним паралелним везама Републике Српске и Србије - истакао је Вишковић.

Радован Вишковић

       Он је додао да су Дани Српске у Србији велика и лепа прилика да се истакне јединство и заједништво једног народа којем границе не могу избрисати сродство, традицију, веру и културу.

       - Србија је увијек била уз свој народ у Републици Српској, увијек нам је помагала и то и данас чини, несебично и са великом љубављу. Велика братска помоћ Србије није изостала ни сада, у времену пандемије вируса корона, када се суочавамо са изазовима какве до сада нисмо имали, али које ћемо, сигуран сам, лакше превазићи уз подршку наше матице Србије. Хвала вам на свему, драга браћо! - истакао је Вишковић.

       Он је најавио да ће у наредном периоду бити интензивирана сарадња Српске и Србије на свим пољима - на Програму развоја Подриња у области туризма, инфраструктуре, саобраћаја, привреде, водопривреде и шумарства и енергетике, у складу са Акционим планом од 2018. до 2022. године.

       Према његовим речима, овај програм има огроман значај и за Србију и за Републику Српску, посебно када се разматра са аспекта око 30 општина које су укључене у овај велики пројекат.

       Такође, навео је Вишковић, у сектору енергетике постоји највише потенцијала за сарадњу, а изградња хидроелектрана Бук Бијела, Фоча и Паунци представљају инвестиције које ће значајно утицати на раст БДП-а и значиће енергетску стабилност и независност и нова радна места.

       - Ту је и велики пројекат повезивања Бањалуке и Београда ауто-путем који је један од наших главних приоритета. Србија је спремна да помогне градњу ауто-пута од Раче до Бијељине и почетак ових радова се очекује до краја године. Изградњом овог ауто-пута бићемо још ближи једни другима и наше везе биће још чвршће - нагласио је Вишковић.

       Он је напоменуо да Република Српска жели да се прикључи напорима Србије у изградњи гасовода и, за све што се буде радило на том плану у наредном периоду, Српска жели да буде саставни део пројекта.

       Вишковић је рекао да је један од најзначајнијих актуелних заједничких пројеката Србије и Републике Српске изградња аеродрома у Требињу.

       Према његовим речима, у току су израда зонинг плана и истражни радови на терену, а планирано је да радови почну на пролеће, са почетком грађевинске сезоне и да аеродром буде завршен до 2023. године.

       - Драги пријатељи и браћо, будимо окренути ка будућности, али не заборавимо прошлост у којој је српски народ прошао кроз тешка искушења. Путеви нашег народа кроз историју били су тешки и пуни искушења и целокупна наша историја била је, а и данас јесте - борба за слободу - указао је Вишковић.

       Он је нагласио да је Република Српска настала као потреба да Срби одбране своја вековна огњишта.

       Вишковић је истакао да је српски народ у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату, као и у бројним кроз векове наметнутим му ратовима чинио само једно - бранио оно што је сваком човеку најсветије - свој дом, породицу, право на живот, достојанство и слободу.

       - Свима који су уткали своје животе у темеље Републике Српске остајемо вјечно захвални и на њих поносни и на сваком мјесту и у свакој прилици њихова жртва мора да се памти и помиње. Право је сваког народа, па и српског, да слободно одреди свој политички статус и обезбиједи национални, економски, културни, социјални и сваки други развој - поручио је Вишковић.

       Он је навео да је Република Српска данас чврсто утемељена на својим достигнућима која јој гарантују опстанак, сигурну будућност и напредак, бољи живот свих њених народа и грађана, те да је економски и безбедносно стабилна и функционална.

       - Свакодневно радимо на изградњи и јачању институција Републике Српске и механизама који требају да обезбиједе да грађани живе боље у условима који не зависе само од нас - рекао је он.

       Вишковић је изразио жељу да вечерас, на самом почетку манифестације Дани Српске у Србији, пошаље и поруку не само заједништва Републике Српске и Србије, већ и јединства целокупног српског народа на свим просторима на којима живи широм свијета.

       - Наше јединство и снажне везе Републике Српске и Србије су предуслов и гаранција опстанка Срба на овим просторима, али и јасна порука да српски народ, ма гдје живио, не смије да заборави своје коријене и историју. Очување нашег народа, свуда гдје живи, његово јединство и слога, императив је за све генерације - и садашње и будуће. Ми желимо да Република Српска и Србија буду снажне, успјешне и просперитетне, да се заједно развијамо и да свакодневно унапређујемо наше односе - нагласио је Вишковић.

Млађен Цицовић

       Он је рекао да је снажна и просперитетна Србија залог стабилности целог региона и њен развој биће путоказ и за Републику Српску.

       Према његовим речима, односи Републике Српске и Србије никада нису били бољи него данас, са много разумевања и подршке, посебно у настојању да се очувају српски идентитет, традиција и култура.

       - У том погледу, прије неколико дана заједно смо донијели закон који штити наш језик и наше ћириличко писмо - документ који је од изузетног значаја за очување идентитета српског народа. Људска и морална обавеза свих нас који обављамо јавне функције јесте да младе генерације и генерације које долазе упознамо и пренесемо им нашу богату традицију, као залог за просперитетну будућност - нагласио је Вишковић.

       Он је пожелео да Дани Српске у Србији буду празник свих Срба.

       - Ми смо један и јединствен народ и Дрина није ријека која нас дијели, већ мост који нас спаја. Тако је било кроз читаву нашу историју и тако треба да буде и у будућности - поручио је предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић.

Цицовић: Наше јединство са обе стране

Дрине никад није било прече

       Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић рекао је на отварању манифестације да је уверен да ће и овогодишњи Дани Српске у Србији послати јасну поруку о никад пречем јединству српског народа са обе стране Дрине у очувању слободе, светосавске православне вере, као и језика и писма.

       Цицовић је нагласио да је ова манифестација током девет година постала мост који на најлепши начин спаја српски народ са обе стране Дрине.

Маја Гојковић

       - То је мост који сваке године чинимо јачим, чвршћим и љепшим - истакао је Цицовић у поздравној речи у својству домаћина.

       Потпредседница Владе Србије Маја Гојковић истакла је на свечаном отварању манифестације да је јачање односа Србије и Републике Српске од суштинског интереса за српски народ.

       - Глобални процеси и историјски токови често нису били благонаклони према блискости једног истог народа који живи са две стране Дрине, зато је потребно стално подстицати и охрабривати свеобухватну сарадњу у области културе, а нарочито у неговању сећања - рекла је Гојковићева.

       https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=446519

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари