Српска катакомбна књижевност у Миловој «европској Црној Гори»

ПРОТЕСТНО ОБРАЋАЊЕ ЈАВНОСТИ СРПСКИХ ПЕСНИКА

ИЗ ЦРНЕ ГОРЕ

  • Више од десет година, након драматичне подјеле на политичкој сцени Црне Горе, српски писци, српски језик и српска књижевност налазе се у егзилу. Књижевност која се ствара на српском језику прећутана је, скрајнута на маргину, минимизирана и под константним обликом цензуре

  • Потпуна дискриминација српског пјесника прогнала га је у посебан вид егзила у простор књижевности бараке или катакомбне књижевности

  • Поништавањем идентитета и интегритета српског народа, српског језика и српске књижевности, дежурна идеолошка цензура створила је и ствара нови, једнозначни, искључиво црногорски културно-државни простор, очишћен од српског имена

        СРПСКИ песници у Црној Гори  обратили су се јавности саопштењем у којем упозорвају да власту Подгорици форсирано прави «црногорски културно-државни простор, очишћен од српског имена» и да су они зато у «посебном виду егзила», а оно што пишу сатерано «у простор књижевности бараке или катакомбне књижевност».

         Факти у целини преносе текст њиховог саопштења које није намењено само црногорској јавности:

         „У оквиру скупа „Протест умјетника свијета“, Књижевна трибина „Ријеч“ која окупља српске пјеснике у Црној Гори, изражава свој протест због дугогодишњег стања својеврсног апартхејда или гета у комe се налази.

        Више од десет година, након драматичне подјеле на политичкој сцени Црне Горе, српски писци, српски језик и српска књижевност налазе се у егзилу. Књижевност која се ствара на српском језику прећутана је, скрајнута на маргину, минимизирана и под константним обликом цензуре.

        Политичка, медијска, културна цензура потпуно је одстранила српског пјесника и српску књижевност са јавне књижевне сцене у Црној Гори.

        Књижевне манифестације: Барски љетопис, Ратковићеве вечери поезије, Трг пјесника у Будви, Подгоричко културно љето, Децембарски дани културе... више од деценију одвијају се без српских пјесника из Црне Горе.

        Књижевни часописи: „Стварање“ (65 година трајања), „Српски југ“, „Слово“... ни на једном конкурсу Министарства културе нису добили ни цент.

        Медијску цензуру – односно изолацију српске књижевности арогантно и константно спроводе: Јавни сервис Радио -Телевизије Црне Горе, дневни лист, „Побједа“, - гласила која финансирају грађани, а самим тим и српска популација у Црној Гори, што значи и српски писац.

        Громогласна постреферендумска демократичност није обухватила и српског пјесника; напротив, вид цензуре појачан је намјером брисања, тј, преименовања српског језика (већинског, чак и по недавно спроведеном попису), нападима на Митрополију црногорско-приморску, и идеолошким кривотворењем и фалсификовањем традицијског духовног насљеђа.

        Потпуна дискриминација српског пјесника прогнала га је у посебан вид егзила у простор књижевности бараке или катакомбне књижевности.

        Поништавањем идентитета и интегритета српског народа, српског језика и српске књижевности, дежурна идеолошка цензура створила је и ствара нови, једнозначни, искључиво црногорски културно-државни простор, очишћен од српског имена.

        У оквиру данашњег свјетског пјесничког протеста, а у средишту трагичне врсте прогонства у коме се налазе – српски пјесници у Црној Гори исказују побуну, глас протеста, вјерујући у снагу јавно исказане ријечи, у снагу њене високе естетике и ненарушиве етике.»

        Подгорица, 24. септембра 2011.

Потписници:
Гаро Јовановић
Милица Краљ
Ђорђе Брујић
Бећир Вуковић
Ранко Јововић
Перивоје Поповић
Веселин Ракчевић
Новица Ђурић
Желидраг Никчевић
Ранислав Ачковић
Трипко Драганић
Божо Вучић
Драшко Вулевић
Јован Дујовић


Слични садржаји

Коментари