The New York Times: Ово је прва криза за 100 година у којој нико не рачуна на америчко лидерство

„КАД 2021. ИЗАЂЕМО ИЗ ОВОГА, БИЋЕМО ВЕЋ У 2030. – СА ВИШЕ АЗИЈЕ, А МАЊЕ ЗАПАДА“

* Тимоти ГАРТОН-ЕШ, професор европске историје на Окфордском универзитету: „Осећам се тужно и очајно... Сједињене Државе би требало да хитно извуку поуке из урушавања и нестанка некадашњих великих империја“

* Рикардо ХАУСМАН из Харвард-Центра за међународни развој: „Не недостаје само глобално лидерство Америке. Нема ни националног или савезног лидерства САД унутар сопствених граница. До извесне мере се може говорити о краху америчког лидерства у самим Сједињеним Државама“     

* Француски политиколог Доминик МУАСИ: „Америка се припремила на погрешан рат. Она се спремала за нови 11. септембар, а појавио се вирус. Поставља се питање: да ли су САД постале погрешна сила са погрешно постављеним приоритетима?“  

_________________________________________________________________________

        ПАНДЕМИЈА корона вируса потресла је темељни појам америчке ексклузивности, посебну улогу коју Сједињене Државе играју већ деценијама, објавио је The New York Times.

        Њујоршки лист наводи да САД имају више од 840.000 заражених и близу 50.000 умрлих и да су по тим параметрима „надиграле све остале земље“. И указује, цитирајући Хенрика Ендерлајна, директора школе Херти менаџмент у Берлину:

        „Читав свет посматра препуне болнице и дуге редове незапослених у Америци. Људи с друге стране Атлантског океана у збуњености гледају најбогатију и најмоћнију земљу света... Кад гледају снимке из Њујорка, говоре:„ Како се то могло догодити? Како је то могуће? Сви смо зачуђени. Довољно је само погледати на колону од 22 милиона незапослених“.

Тимоти Гартон-Еш

        „Осећам се тужно и очајно“, рекао је Тимоти Гартон-Еш, професор европске историје на Окфордском универзитету и убеђени поборник атлантизма.

        „Америка није само лоша, већ и изузетно лоша“, тврди француски политиколог Доминик Муаси, који сматрада је пандемија оголила снагу и слабости безмало свих савремених друштава.

        „Америка се припремила на погрешан рат. Она се спремала за нови 11. септембар, а појавио се вирус. Поставља се питање: да ли су САД постале погрешна сила са погрешно постављеним приоритетима?“ – пита се Муаси.

        The New York Times са своје стране додаје и закључује:

        „Откако је Трамп ушао Белу кућу и истурио као кључни принцип своје администрације слоган „Америка изнад свега“, Европљани су се морали навикнути на његову спремност да доводи у питање вишегодишње савезе и да раскида међународне споразуме. У почетку је НАТО назвао "застарелим", а затим се повукао из париског климатског споразума и нуклеарног споразума с Ираном. Ово сада је можда прва глобална криза за више од сто година у којој  нико не рачуна на лидерство Сједињених Држава“.

        О томе сведочи и недавна изјава немачког министра спољних послова Хајко Маса да је Кина предузела врло ауторитарне мере поводом короне, док су Сједињене Државе дуго минимизирале ту претњу.Са наглашавањем: „То су две крајности, од којих ниједна не може бити узор Европи“.

Доминик Муаси

        Њујоршки лист оцењује да Сједињене Државе сада своје грађане штите горе од многих аутократија и демократија. Па наводи ове речи Рикарда Хаусмана из Харвард-Центра за међународни развој:

        „Не недостаје само глобално лидерство. Нема ни националног или савезног лидерства САД унутар сопствених граница. До извесне мере се може го+ворити о краху америчког лидерства у самим Сједињеним Државама“.   

        Гартон-Еш указује; „Економије свих земаља чекају страшна искушења. Нејасно је ко ће на крају постати јачи“.

        Тренутна криза би могла постати катализатор светске историје и убрзати опадање утицаја САД-а и Европе:

        „Једног дана 2021. године изаћи ћемо из ове кризе, али ћемо тада већ бити у 2030-ој. У свету ће бити више Азије а мање Запада “, сматра Муаси.

        Гартон-Еш је уверен да би Сједињене Државе хитно требало да извуку поуке из урушавања и нестанка некадашњих великих империја.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари