Трамп: Наше компаније масовно напуштају Кину и прелазе у Вијетнам и друге азијске земље

УВЕРЕН ДА ЋЕ ПЕКИНГ МОРАТИ ДА ПРИХВАТИ НОВИ ТРГОВИНСКИ УГОВОР ПОД АМЕРИЧКИМ УСЛОВИМА

* Ништа није једноставно као што би Доналд Трамп волео. Јер, примера ради, Кина ће од 1. јуна подићи царине на компримовани гас из САД до 25 одсто, а то може бити права катастрофа за америчку гасну индустрију

* Руски гасовод за Кину „Сила Сибира“ профункционисаће 1. децембра, а пропусна моћ му је 38 милијарди кубних метара годишње

______________________________________________________________________

         АМЕРИЧКЕ компаније већ измештају своје фабрике и бизнис из Кине у Вијетнам и друге земље Југоисточне Азије након што су САД повећале царине на робу произведену у Кини – изјавио је Доналд Трамп.

         У интервјуу телеканалу Fox News, амерички лидер је у наставку рекао:

         „Наше компаније масовно напуштају Кину због повећаних царина. Имали смо добру варијанту новог трговинског споразума, али су они (Пекинг) одлучили да је промене. Зато сам одлучио да уведемо царине на кинеску робу“.

         Трамп је нагласио да је уверен да ће Пекинг на крају пристати на нови трговински споразум јер повећане царине Кини наносе „значајну штету“:

         „Царине убијају Кину“.

         Председник САД  је посебно указао:

         „Нови споразум мора бити закључен под америчким условима!“

         Међутим, ништа није једноставно као што би Трамп волео. Јер, примера ради, Кина ће од 1. јуна подићи царине на амерички компримовани гас до 25 одсто, а то може бити права катастрофа за америчку гасну индустрију.

            Рачунајући на кинеско тржиште, у Луизијани је ових дана отворена фабрика течног гаса Cameron LNG капацитета 13,5 милиона тона годишње.  А Сједињене Државе су за прва три месеца 2019-те – због трговинског рата који букти – извезеле само 300.000 тона таквог гаса (безмало пет пута мање него 2018-те).

         Са новим царинама извоз у Кину ће потпуно престати, а у САД  се управо граде нови капацитети за течни гас од 57 милиона тона годишње.

         У припреми је градња још пет фабрика течног гаса.

         Ово Американце окреће европском тржишту. Зато се у Сенату САД спрема закон о санкцијама против свих бродовласника који учествују градњи гасовода Северни ток-2. Као и против свих који су укључени у његово финансирање.

         Додатни је проблем што је руски гас за Европљане за пет долара јефтинији од америчког, а ако Трампови извозници пристану на цену руског гаса – онда остају потпуно без зараде.

         Москва је у добитку од америчко-кинеског рата јер јој се велико кинеско гасно тржиште нуди „на тањиру“.

         Руски гасовод за Кину „Сила Сибира“ профункционисаће 1. децембра, а пропусна моћ му је 38 милијарди кубних метара годишње.

         Кина је већ постала највећи светски увозник гаса.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари