Размена територије (не) могућа?

ПРИШТИНА БИ „ДАЛА“ СЕВЕР КОСОВА , АКО БИ ДОБИЛА ЈУГ СРБИЈЕ

         У ПРИШТИНИ би многи пристали да се одрекну севера Косова ако би добили југ Србије, јер би се тиме у суштини заокружила албанска територија, каже Предраг Симић.

         Након што је Скупштина Србије усвојила већином гласова Резолуцију о Косову, чија је основа платформа којом Србија „посебно инсистира“ на успостављању аутономне заједнице српских општина на Косову, и док, с друге стране, расту напетости у Прешевској долини, све више се намеће питање колико је могућа размена територија, пише агенција Анадолија.

         Загребачки универзитетски професор Жарко Пуховски за Анадолију објашњава да је логика око територије врлојасна.

         „Ако једна страна жели север Косова, друга жели југ Србије. Дакле, иде се логиком - или ћете узети део вашег земљишта за део мог земљишта, или ћете прихваитити постојеће границе. Ово друго никада није морално, исправно, принципијелно, али је оправдано јер смањује напетости и број жртава у завршници“, каже он.

         Професор Факултета политичких наука из Београда Предраг Симић верује да би Приштина прихватила размену територије са Сбијом.

         “У Приштини би многи пристали да се одрекну севера Косова ако би добили југ Србије, јер би се тиме у суштини заокружила једна албанска територија која пролази преко Прешевске долине, Великог Трновца и иде до севера Македоније. То је територија која је јако важна за албански национални покрет из врло практичних разлога, јер се ту налазе неки од најважнијих интереса тог покрета“, истиче Симић.

         “Тиме би Србија била одсечена од Македоније, а Скопље од Београда. То би, уједно, албански национални покрет довело у један веома супериоран положај. Пре би то Приштина узела него Београд, јер би Србија изгубила главну саобраћајницу према Скопљу. Србија би се претворила у подунавски државу која би била потпуно маргинализована“, додао је Симић за Анадолију.

         Признаје да би укупан притисак на Србију могао да произведе проблеме у Прешевској долини. Ипак, он верује да је размена територије сада неизводљива, јер на то не би пристали Европска унија и НАТО.

         “Јер, ако би се могле променити границе између Косова и Србије, зашто се не би промениле границе Македоније, Босне и неке друге европске државе. Зато то НАТО и ЕУ неће прихватити“, рекао је Симић.

         Илир Деда, директор Косовског института за политичка истраживања и развој и бивши саветник и шеф кабинета председнице Косова Атифете Јахјаге сматра да неће доћи до размене територије између Косова и Србије.

         “То је јасно стављено до знања и политичкој елити у Приштини, али и оној у Београду. А што се тиче тензија у Прешевској долини, то је рефлексија политичког незадовољства Албанаца у Прешевској долини својим статусом. Они живе у једној другачијој реалности. Међународна заједница неће да се уплиће у проблеме Прешевске долине. Они то гледају као унутрашње питање Србије. Када постоје тензије на северу Косова, онда имамо тензије у Прешевској долини и обрнуто. Повезаност проблема на Балкану је таква“, казао је Деда за агенцију Анадолија.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари