Фијаско Запада: Две важне арапске земље Путина дочекале као светску фигуру број један

ВОЈНИ АВИОНИ У НЕБУ НАД ЕМИРАТИМА „НАСЛИКАЛИ“ РУСКУ ДРЖАВНУ ЗАСТАВУ

Дочек руског лидера у главном граду УАЕ

* Војници на коњима и камилама формирали су дуж маршруте кретања председника Путина шпалир, на стубовима за уличну расвету висиле су заставе Русије и Емирата

* ПУТИН: Робна размена Русије и УАЕ се 2022. године повећала за 67,7 процената и даље расте. Преко 900 хиљада туриста из Русије – посетило је Емирате. Отворена је руска школа, захвални смо на додели земљу за изградњу православног храма»

* Bloomberg: Посете Путина Емиратима и Саудијској Арабији показују да су напори Сједињених Држава и Европе да изолују Русију пропали

* Дмитриј СОЛОНИКОВ, директор Института за савремени државни развој: Државе Персијског залива постају простор са максималним утицајем. Данас то нису ни Женева ни Швајцарска, данас је то управо арапски свет. Проблеми Совјетског Савеза били су изазвани и тиме што су САД наговарале арапске државе да спусте цене нафте што је СССР оставило без потребних девиза. Данас Блиски исток на економском плану пре игра са Русијом против САД, него са САД против Русије. То је промена за 180 степени

____________________________________________________________

         РУСКОГ председника Владимира Путина дочекали су на Блиском Истоку као драгог госта.

         Војници на коњима и камилама формирали су дуж маршруте кретања председника Путина шпалир, на стубовима за уличну расвету висиле су заставе Русије и Емирата, преноси британска тв Sky News истичучи «да Емирати имају прилично топао дочек Путина и обзиљне везе са САД-ом у области безбедности и да то одражава пословне везе УАЕ и Русије које су се нагло повећале након што је Запад увео санкције Москви».

         Када се небо изнад Абу Дабија претворило у боје руске заставе свима је било јасно да је све спремно за дочек делегације на челу са Путином. За разлику од, на пример, немачког председника Франка Валтера Штајнмајера који је био принуђен да пола сата чека у авиону да се катарски функционери сете да им је у посету дошао лидер Немачке.

         Званична посета руског лидера Уједињеним Арапским Емиратима и Саудијској Арабији била је динамична и веома згуснута.

         Прво што је председник УАЕ - Бин Зајед ел Нахјан - рекао да су Емирати «највећи партнер Русије на Блиском Истоку, као и највећи инвеститор».

         «Наше су државе последњих година активно развијале односе у различитим областима. Ценим Вашу личну улогу у томе» – истакао је обраћајући се Путину.

         Председник Русије је у своје име истакао да су «билатерални односи достигли висок ниво који је без преседана». Робна размена се 2022. године повећала за 67,7 процената и тај раст се наставља. Јачају хуманитарне везе.

         «Прошле године готово милион туриста из Русије – мало више од 900 хиљада – посетило је Емирате. Отворена је руска школа, ми смо вам захвални на одлуци да доделите земљу за изградњу православног храма» – рекао је Путин.

         Истог дана поподне Путин је допутовао у Ел Ријад.

         У дворском комплексу Ал Јамама уследио је сусрет са принцом престолонаследником Саудијске Арабије.

         Мухамед бен Салман Ал Сауд истакао је да је «захваљујући политичкој сарадњи било могуће успешно утицати» на блискоисточну ситуацију што је ојачало регионалну безбедност.

         «Ви сте драги гост на саудијској земљи» – истакао је он обраћајући се руском председнику.

         Саудијска Арабија, исто као Емирати и Иран, има намеру да у што краће време постанее чланице БРИКС-а што још једном истиче дугорочне и перспективне могућности за сарадњу Блиског истока и Руске Федерације.

         Турнеја руског председника била је за западне медије окидач за извлачење врло непријатних закључака за њихове земље.

         Bloomberg: Посете Путина указују да су напори Сједињених Држава и Европе да изолују Русију пропали. Москва наставља изградњу међународних односа, овог пута у новом свету. Путинова посета у две кључне земље Персијског залива говори о растућој популарности руског председника изван РФ, без обзира на напоре САД и ЕУ да га изолују на међународној арени».

         Арапски лист Al Arab:Путинова посета указује да су пропали покушаји да се у међународној заједници бојкотује руски лидер помоћу налога за хапшење који је издао Међународни кривични суд. Руски председник враћа се у први план и обнавља своје посете и састанке у обичном режиму, игноришући покушаје Запада да га изолују.

         Путин се одмах по повратку у Москву срео са председником Ирана Ебрахимом Раисијем.

         Размотрили су актуелна питања билатералне сарадње укључујући и перспективне заједничке пројекте у трговинско-економској сфер, саобраћају и енергетици.

         За само девет месеци ове године робна размена између Русије и Ирана достигла је готово пет милијарди долара и може да се увећа неколико пута у годинама које следе.

         Путин и Раиси редовно разговарају телефоном, а последњи тет а тет сусрет имали су у Самарканду - на маргинама самита ШОС у семптембру прошле године.

         У исто време државе, чланице ЕУ, не виде перспективе економског развоја са овим државама. Основни задатак ЕУ у овом моменту је прикупљање средстава за помоћ Украјини.

         Дмитриј Солоников, директор Института за савремени државни развој, за Јужну службу новости из Ростова на Дону рекао је:

         «Арапски свет у државама Персијског залива постаје простор са максималним утицајем. Прошле године је тај регион су посетили кинески лидер и председник САД. Регион постаје међународни дипломатски центар. Данас то нису ни Женева ни Швајцарска, данас је то управо арапски свет».

         Солоников додаје: «Зато су везе Русије и арапских земаља крајње важне. Хајде да се присетимо наших односа у нафтно-гасној сфери у којој смо увек координирали дејства. Проблеми Совјетског Савеза били су изазвани не само трком у наоружању, не само ривалством, већ и тиме што су САД наговарале арапске државе да спусте цене нафте што је Совјетски савез оставило без потребних девиза за потребе буџета што је био један од крупних економских проблема тог периода. Данас је ситуација потпуно другачија. У овом моменту поменути регион на економском плану пре игра са Русијом против САД, него са САД-ом против Русије.

         - То је промена за 180 степени која се наравно мора одржавати личним контактима. За арапски свет то је веома важно. То је геополитичка стратешка ситуација за преговоре о могућем ступању тих држава у БРИКС, преговоре о томе да се у многоме ове државе придржавају политике који предводи Русија. Ми се заједнички крећемо према мултиполарном свету у чијој се основи налази поштовање сваког народа и државе».

         Солоников указао на још неколико важних момената:

         «Крајње је важно да ми покажемо целој међународној заједници да Русија није сама. Да има блиске партнере по међународним питањима. Сви су имали прилику да виде како наш председник посећује друге државе, како га дочекују и како са њим разговарају. То се одлично види у контексту веома интересантне посете немачког председника кога нико није дошао да сачека. Лидер највеће државе ЕУ морао је да чека пола сата у авиону док се нису сетили да је стигао».

         Солоников је скренуо пажњу и на то да је председник РФ летео у пратњи руских ловаца. То је демонстрација наших могућности, сматра политиколог, ове летелице лете над територијама многих држава без додатног узимања горива.

         Солоников сматра да је важна читава серија државних посета:

          «Наш председник је летео у УАЕ и Саудијску Арабију, потом имао сусрет са лидером Ирана у Кремљу. То није случајно. Све су то карике у истом ланцу, реч је о повезаним преговорима са  представницима држава Персијског залива. Ми имамо јасну стратешку линију како ћемо градити односе са тим делом света».  

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари