Савремено друштво човека „прерађује” и претвара у – потрошну робу

БЕОГРАДСКА КОНФЕРЕНЦИЈА „СВЕТА ГОРА АТОНСКА - ЈЕДИНСТВЕНО ДУХОВНО И КУЛТУРНО НАСЛЕЂЕ ЧОВЕЧАНСТВА”

Владимир Јакуњин

         У БЕОГРАДУ је одржана међународна конференција посвећена јединственом духовном и културном наслеђу човечанства – Светој Гори Атонској, објавила је агенција „Руска линија”.

         Иницијатор ове расправе је, по традицији, Светски јавни форум „Дијалог цивилизација”, на чијем је челу Владимир Јакуњин, уз подршку међународних удружења „Пријатељи Атоса”.

         Велики форум посвећен Светој Гори одржан је 3. пут.

         Први састанак европских земаља ради дискусије о судбини Атоса одржан је у аустријском Салцбургу, где је одлучено да се овакве конференције одржавају редовно - толико је велики утицај Атоса на европску духовну и интелектуалну традицију.

         Прошле године домаћин форума био је немачки Вајмар.

         На конференцији у Београду, по традицији, учествовали су и монаси из древних светогорских манастира Симонопетра, Ватопед и Хиландар, као и познати богослови, светски признати научници, верски, друштвени и државни радници.

         „Циљ треће међународне конференције посвећене Светој Гори је да међународна заједница обрати пажњу на уникалност Свете Горе, као и наставак дебата и дискусија започетих на претходним конференцијама о потреби очувања духовне и културне јединствености овог светог места”, рекао је представник организационог комитета, а пренела агенција РИА Новости.

         Према његовим речима, на конференцији се говорило о историји, судбини и улози хришћанства у савременој Европи на примеру искуства и традиција светогорских монаха.

         Учесници конференције посебну пажњу посветили су питањима аскезе и савременог богословља, односа између духовног и интелектуалног живота у православљу, еколошкој пракси у савременом хришћанству, служењу монаха у манастирима и ван њих.

         У оквиру конференције одржана су пленарна заседања и округли столови. Ово је, за сада, једина значајна европска иницијатива која омогућава да се расправља о питањима културног и верског идентитета Европе у складу са историјским чињеницама, на језику секуларне европске заједнице и да се конструктивно дискутује о такозваним „либералним правима човека”.

         Монаси Свете Горе изразили су захвалност Русији и другима за могућност да учествују у раду форума.

         Пред учесницима су наступили и јерарси Српске православне цркве. 

         На Духовски понедељак учесници конференције молили су се на празничној Литургији у Храму светог Саве на Врачару православним земљама за помоћ у очувању статуса Свете Горе као највећег светског културно-историјског центра.

         То је наглашено и у завршној изјави треће међународне конференције ”Света гора Атонска — јединствено духовно и културно наслеђе човечанства”.

         ”На основу искуства са претходних скупова, учесници конференције предлажу да се допуни и прошири формат светогорске конференције, – наводи се у документу. – Настало је време да се начини следећи корак у разматрању теме Атоса и стручног презентовања светској јавности многовековног искуства и традиција Свете Горе”.

         С тим у вези, изнет је предлог да се на следећем светском јавном форуму „Дијалог цивилизација”, који ће бити одржан у октобру у Грчкој, одржи специјалан састанак посвећен савременој хришћанској пракси у очувању виталности друштва.

         Велика пажња на конференцији посвећена је еколошким проблемима. „Савремени свет суочава се са многобројним изазовима, – стоји у изјави. – Један од највећих је еколошки”. На ту тему организован је округли сто „Аскеза и екологија”.  

         Учесници форума сматрају да је хармонија човека и животне средине могућа и да као пример може послужити Света Гора, где људи хиљаду година живе у јединству са природом.

         Извор еколошке кризе није споља, већ у самим људима, убеђени су делегати конференције и предлажу да се у образовним установама одржава „Светогорско предавање” о хармонији човека и природе.

         „Православни екологизам” може постати излаз из слепе улице савремене цивилизације, која свим механизмима виртуелних технологија и масовне културе прерађује човека, од лика по којем је створен  - у потрошну робу, уништавајући на тај начин његово природно достојанство”, наводи се у завршној изјави.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари