СТОЛТЕНБЕРГ НАТО-ЗЕМЉАМА: Наоружавајте се, више нисмо у мирним временима

НАГЛАСИО ДА АЛИЈАНСА НЕ ПРИЗНАЈЕ СПОРАЗУМ О САВЕЗНИШТВУ И СТРАТЕШКОМ ПАРТНЕРСТВУ ИЗМЕЂУ РУСИЈЕ И АБХАЗИЈЕ

         ЗЕМЉЕ чланице НАТО треба да повећају своје издатке за одбрану – упозорио је генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг.

         Наступивши на Парламентској скупштини НАТО у Хагу, рекао је: „Свет се изменио са окончањем хладног рата. Расходи за одбрану почели су да падају. Људи су хтели дивиденте од успостављеног мира. Наша алијанса је прешла пут од сталних армија до мањих мобилних снага. Некада је командна структура НАТО имала 22.000, а данас има апарат од непуних 9000 људи. Некада смо имали преко 33.000 тенкова, а данас – мање од 7000. Истовремено смо одложили неке инвестиције, смањили број војних вежби и расходе за опрему и техничку подршку”.

         Стојтенберг је, како се и могло очекивати, одмах у наставку рекао:

         „Међутим, ми више не живимо у мирним временима. Зато је дошао час да се повећавају расходи за одбрану. Бруто производ САД  и Европске уније приблићно је једнак, али САД троше за одбрану два пута више него све остале земље алијансе заједно. САД саме покривају две трећине расхода НАТО”.

         Да плашење било убедљивије, Столтенберг је нагласио: „Русија је током протеклих пет година расходе за одбрану повећала за 50 одсто и планира да их повећава и даље. За то исто време, НАТО их је смањио за 20 одсто, а неке земље своје војне расходе и дае смањују”.

         Столтенберг је упозорио државе-чланице алијансе да су преузеле обавезу да за десет година подигну војне расходе до 2 одсто националног БДП и указао:

         „Знам да то није лако, али је то могуће. Корак по корак. Сваки корак је значајан. Сваки, почевши од данас. Поред САД, само Велика Британија и Естонија издвајају по 2 одсто свог БДП за одбрану.

         Столтенберг је, иначе, објавио: да НАТО не признаје и неће признати споразум о савезништву и стратешком партнерству између Русије и Абхазије. Зато што, како је рекао, нарушава суверенитет и територијалну целовитост Грузије.
 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари