„Кјуриосити“ креће у истраживање планине Шарп на Марсу

NASA ТВРДИ ДА ЈЕ ВЕЋ ПРОНАШАО ДОКАЗЕ ДА ЈЕ НА МАРСУ

МОГУЋ ОПСТАНАК НАЈЈЕДНОСТАВНИЈИХ ОРГАНИЗАМА

  • Прилази јој са источне стране, а од 4. јула већ прешао 58 километара

       АМЕРИЧКИ марсоход „Кјуриосити“ (Curiosity) започео је други део своје мисије на „Црвеној планети“.

       Ово роботско возило америчке агенције за истраживање свемира NASA, започиње дуго очекивано путовање које ће бити завршено истраживањем планине Шарп и околних брдовитих предела на Марсу.

       Овај истраживачки шестоточкаш је тако напустио место на ком је боравио последњих седам месеци, и од четвртог јула је већ прешао пут од педесет и осам километара ка југозападу, преноси NBC.

       Пут, који се претпоставља да ће трајати најмање девет месеци, одвешће „Кјуриосити“ у истраживање непознатих пространстава. Уз помоћ фотографија из свемира, вође овог истраживачког похода трудиле су се да саставе што једноставнији план пута ради заобилажења потенцијалних препрека.

       Током пута ће, ипак, неминовно наићи на теренске потешкоће, али „Кјуриосити је створен да савлада препреке,“ указао је амерички научник Ашвин Васавада.

       Очекује се да ће највећи изазов за „Кјуриосити“ бити пешчане дине које се налазе у подножју планине Шарп.

       Величине аутомобила, „Кјуриосити“ је најусавршенији ровер послат на Марс, а пројекат који је коштао 2,5 милијарде долара је такође и најскупља мисија коју је NASA на тој планети спровела до сада.

       Уместо да изаберу најкраћи пут ка планини Шарп, амерички научници су одлучили да јој приђу са источне стране одредишта, и ова одлука им се исплатила јер је „Кјуриосити“ био наишао на древно камење, заобљено под утицајем воде која се некад налазила на тој планети.

       NASA мисију свог ровера већ сматра успелом и тврди да је пронашао доказе да је на Марсу могућ опстанак најједноставнијих организама.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари