Где је америчка Шеста флота САД, биће и руска Средоземна која се формира

ПО ПОТРЕБИ - ПРИКЉУЧИВАЋЕ ЈОЈ СЕ И ПОДМОРНИЦЕ, ВЕРОВАТНО И АТОМСКЕ

  • Руска групација бродова у Средоземном мору неће својом бројношћу јурити за америчком у чијем саставу су најмање једна-две групе носача авиона плус десетине крстарица, фрегата, корвета и подморница разних класа наоружаних крстарећим ракетама Tomahawk и системима ПРО/ПВО Aegis
  • Према речима главнокомандујућег Руском ратном морнарицом, адмирала Виктора Чиркова, Средоземну флоту ће чинити пет-шест ратних бродова уз бродове за снабдевање и подршку који ће се у Медитерану смењивати на ротирајућој основи пристижући из свих флота и не само из Северне, Балтичке и Црноморске већ и из Тихоокенаске
  • Штаб Средоземноморске флоте константно ће се налазити у том акваторију, а формираће га командант Црноморске флоте уз одобрење главнокомандујућег ратне морнарице
  • Средоземноморска флота користиће се не само у Медитерану него и изван његових граница: у Атлантском и Индијском океану, на подручју Афричког Рога и још понегде. Све ће зависити од задатака који се могу појавити током борбених дежурстава бродова или задатака које постави влада

         Пише: Виктор ЛИТОВКИН, Независимаја газета

         ЦРНОМОРСКА ратна флота Русије пуни 230 година.

         Уочи тог јубилеја, главнокомандујући Ратне морнарице Руске Федерације, адмирал Виктор Чирков дао је интервју агенцији РИА Новости и дао низ готово сензационалних изјава.

         Саопштио је, поред осталог, да ће се штаб Средоземноморске флоте константно налазити у назначеном акваторију и да ће га формирати командант Црноморске флоте уз одобрење главнокомандујућег ратне морнарице. На ову тему вратићемо се касније, а сада о другим изјавама главнокомандујућег.  

         Он је још једном поновио да ће наредних година Црноморску флоту појачати са 12 бродова. Са шест дизел – електричних (сада је уобичајено да се називају неатомским) подморница четврте генерације пројекта 636 „Амур” и шест фрегата пројекта 11356, које се граде у „Адмиралском бродоградилишту” Санкт Петербурга и у калињинградској фабрици „Јантар”.

         При том, прва у серији подморница „Санкт Петербург” већ дуже од годину дана пролази испитивања, а прве фрегате које су добиле називе по познатим адмиралима – „Адмирал Григорович”, „Адмирал Есен”, „Адмирал Касатонов” - доспевају на испитивања или су управо поринуте у море. Истина, још није коначно одређено место њиховог базирања.

         Планирано је да би то требало да буде Севастопољ, али пошто украјинска страна - упркос постигнутим споразумима - не даје коначно одобрење за њихово размештање у граду руске морске славе, није искључено да ће се ти бродови усидрити на пристаништима која се сада граде у Новоросијској војно-поморској бази. Барем је тако некад говорио бивши министар одбране Анатолиј Сердјуков.

         Адмирал Чириков нам је саопштио много појединости о Новоросијској војно поморској бази, о томе да је према федералном програму сада у току изградња „геопорта”, после чега ће уследити развој инфраструктуре која ће омогућити да се у потпуности обезбеди базирање нових савремених бродова и подморница. Такође је планирано да се заврши ремонт и реконструкција зграде главног штаба, да се створе витални услови, односно дистрибуција горива, енергије, комуникација и управљања, а читав тај систем треба да почне да ради не до 2020. већ 2014. године да би обезбедио приспеће нових бродова и подморница.

         До тада читав комплекс за базирање треба да буде разрађен да би осигурао непрекидно снабдевање бродова свим потребним системима за функционисање. Сем тога програм развоја Новоросијске базе предвиђа оснивање наставних центара у којима ће се особље професионално усавршавати, на пример, у специјализованим одељењима за обуку и тренинг у борби за издржљивост бродова.

Виктор Литовкин

         Главнокомандујући је истакао да је по питању оснивања и развоја модерне базе за обуку Црноморске флоте дат приоритет Новоросијској војно-поморској бази, јер наставни центри за све поморске струке одавно постоје и успешно раде у Севастопољу. Њих је потребно само благовремено и систематски модернизовати у складу са развојем и сложеношћу техничких средстава и настајањем нових задатака у оперативној области флоте и изван ње.

         Управо су „границе” оперативне области флоте и биле главна сензација интервјуа уочи јубилеја.

         Као што је познато, министар одбране, Сергеј Шојгу, саопштио је почетком ове године о оснивању константно активне Средоземноморске флоте. Он је наложио главној команди РМ да формира посебну управу сталне оперативне јединице РМ за заштиту интереса Русије у Средоземном мору.

         Чини се да се тај посао одвија пуном паром. Састав флоте и команда још нису објављени, али, како је изјавио адмирал Чирков, познато је да се припремају документа потребна за формирање ескадриле, као и одговарајуће нормативно правне основе за константно размештање руских бродова у том акваторију где се пресецају интереси много држава и где се константно налази 6. америчка флота.

         Наравно, руска групација бродова у Средоземном мору неће својом бројношћу јурити за америчким, који су ту присутни са најмање једном-две групе носача авиона плус десетине крстарица, фрегата, корвета и подморница разних класа наоружаних крстарећим ракетама  Tomahawk и системима ПРО/ПВО Aegis, не рачунајући бродове за снабдевање и подршку.

         Према адмираловим речима, ми ћемо тамо имати пет-шест ратних бродова уз бродове за снабдевање и подршку који ће се у Средоземном мору смењивати на ротирајућој основи пристижући из свих флота и не само из Северне, Балтичке и Црноморске већ и из Тихоокенаске, у зависности од постављених задатака и њихове сложености.

         Разуме се да ће после попуњавања флоте бродовима који се граде у Петербургу и Калињинграду Црноморска флота добити приоритет.

         Као што је већ речено, штаб Срдоземноморске флоте формираће се овога лета, а његови официри ће се налазити у Средоземљу на једном од адмиралских бродова. При том ће адмиралски брод одређивати командант Црноморске флоте посебном одлуком у сарадњи са главнокомандујућим ратном морнарицом.

         Није искључено да ће се у будућности, после 2015., као адмиралски брод користити „Мистрал” који сада за нас граде Французи. Ма колико да стручњаци и поједини чланови владе критикују руководство земље због одлуке да купи тај брод, изгледа да он, ипак, може бити од користи. 

         И још једна мала сензација из интервјуа главнокомандујућег РМ.

         Срдоземноморска флота користиће се не само у овом акваторију него и изван његових граница: у Атлантском и Индијском океану, на подручју Афричког Рога и још понегде. Све ће зависити од задатака који се могу појавити током борбених дежурстава бродова или задатака које постави влада.

         Главнокомандујући је рекао да се у саставу групе руских бродова могу налазити и подморнице, а које конкретно – дизел или атомске - није прецизирао и није улазио у појединости где ће се у одређеном случају базирати и на којој обали ће пристајати наши бродови. А то је главни проблем за флоту.

         Може се десити да сиријски Тартус престане да буде наш пункт за материјално–техничко опслуживање, а у том региону немамо ништа друго. Истина, могуће је свратити на Малту, у Ла Валету, у Грчку, на Кипар, али то су једнократни подухвати, а флоти је увек потребна обала.

         То ће још дуго бити главобоља за нашу РМ и то не само за јубилеј Црноморске флоте.

 

         Превела:

         Ксенија Трајковић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари