Москва поручила Вашингтону да се не меша у њене „нафтне односе” са Ираном

ЛАВРОВ ПРЕДОЧИО КЕРИЈУ: ДА РУСИЈА ИМА ПРАВО ДА КУПУЈЕ ИРАНСКУ НАФТУ У БИЛО КОЈИМ КОЛИЧИНАМА И ДА ЈЕ ПЛАЋА РОБОМ

Сергеј Лавров и Џон Кери

  • Московски дневни лист „Комерсант” објавио став руске дипломатије: „РФ тиме не крши никакве санкције и није у обавези ни са ким да усаглашава такве пројекте. Својевремено смо уважили забринутост многих земаља због војно-техничке сарадње са Ираном, али ово је сасвим друга прича која се не тиче Американаца“

         РУСИЈА и Иран воде преговоре о испоруци иранске нафте у замену за руску робу без обзира на став САД.

         О том нафтном аранжману разговарали су шеф руске дипломатије Сергеј Лавров и његов амерички колега Џон Кери, објавио је московски дневни лист Комерсант, позивајући се на руски дипломатски извор.

         Агенција Ројтерс је прошле недеље објавила да Русија и Иран наводно разматрају питање испорука око 500 хиљада барела иранске нафте у РФ у замену за руску опрему и робу. Британска агенција је притом нагласила да се две стране надају да ће у најскорије време потписати споразум.

         Портпарол председника САД Џеј Карни изјавио је одмах потом да Бела кућа има намеру да уведе санкције против учесника у том послу - уколико буде реализован.

         Према изворима из руске владе, иницијатива о закључивању аранжмана покренута је током децембарске посете Лаврова Техерану.

         „Комерсантов” саговорник прецизирано је да се не „ради о обичном бартеру јер посао „подразумева коришћење и новчаних средстава“, а „датум његовог потписивања не зависи од укидања санкција Ирану које је увео Запад, пошто Москва на њих није ставила свој потпис“.

         „РФ тиме не крши никакве санкције и није у обавези ни са ким да усаглашава овакве пројекте. Својевремено смо уважили забринутост многих земаља због војно-техничке сарадње са Ираном, али ово је сасвим друга прича која се не тиче Американаца“ - цитира лист руски дипломатски извор.

         Указао је да је Лавров Керију предочио: да Русија има право да купује нафту од Ирана у било којим количинама, а да за узврат Техеран добија робу руске производње.

         Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари