Русија враћа у изборни процес могућност гласања „против свих кандидата“

„ПРОТИВ СВИХ“ У РФ ВЕЋ ПОСТОЈАЛО - ИЗМЕЂУ 1993. И 2006.

  • Поновно отварање могућности „протестног гласања“ подржали председници оба дома руског парламента - Валентина Матвиенко и Сергеј Наришкин
  • Једино је лидер опозиционе ЛДПР Владимир Жириновски устао против могућности гласања „против свих предложених кандидата“. Истовремено је предложио да се казне они који не излазе на изборе

         ДОЊИ дом руског парламента - Државна Дума - прихватио је потребном већином гласова нацрт закона који ће на изборне листиће вратити могућност гласања „против свих предложених кандидата“ и партијских листа.

         Међу предлагачима закона била је и Валентина Матвиенко, спикер горњег дома парламента (Савета Федерације), а прихваћени нацрт предвиђа да могућност гласања „против свих“ буде обавезна на парламентарним изборима, док се локалним властима препушта да одлуче хоће ли је применити или неће.

         На овај начин се у руски изборни процес враћа такозвана „протестна позиција“, а за то се изјаснио и председник Думе Сергеј Наришкин.

         За могућност изјашњавања „против свих“ претходно се (уз неке ограде) определио думски Комитет за уставно законодавство и државну изградњу.

         Шеф Фонда за развој цивилног друштва Константин Костин оценио је да повратак изборне могућности „против свих“ може постати својеврсна „заштита од калновских, корпоративних и „породичних“ шема у политици“.

         У СССР и Русији гласање „против свих“ појавило се упоредо са алтернативним изборима за народне депутате 1989. године- бирачи су тада могли да прецртају све кандидате.

         Гласање „против свих“ први пут је било допуштено на изборима за Државну Думу првог сазива 1993. године, да би потом 1994. било озакоњено на свим изборним нивоима.

         Међутим, „против свих“ је било законски укинуто 2006. године.

         У септембру 2013. године, отварајући јесење заседање горњег дома парламента, Валентина Матвиенко је предложила да се у гласачке листиће врати позиција „против свих“.

         „Прошли избори (8. септембра) показали су да живимо у новим политичким условима, у условима нарастајуће политичке конкуренције. Хајде да размислимо и размотримо сврсисходност враћања позиције „против свих“ - рекла је тада Матвиенко.

         Крајем септембра прошле године руски премијер Дмитриј Медведев је изјавио да принципијелно нема ништа против да се врати позиција „против свих“ у гласачке листиће и да сматра да би то могло донети и одређене користи.

         Једино је лидер опозиционе ЛДПР Владимир Жириновски против могућности гласања „против свих предложених кандидата“. Истовремено је предложио да се казне они који не излазе на изборе.

         У Русији је ових дана била организована велика анкета поводом питања: зашто се враћа гласање „против свих“? А мишљења су била подељена овако:

         • 25.8% - зато да би изборни процес био демократскији,

         • 37.3% - зато да би се још више „уститнили“ проценти које на изборима може да добије опозиција,

         • 22.7% - то ионако ни на шта неће утицати,

         • 14,2 - мени је свеједно, ионако не излазим на изборе.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари