У Иркутску раде на технологији затвореног циклуса у нуклеарној енергетици

ПРЕД ПАТЕНТИРАЊЕМ ТЕХНОЛОГИЈА ДЕЉЕЊА КОМПОНЕНТИ ИСКОРИШЋЕНОГ НУКЛЕАРНОГ ГОРИВА

         НАУЧНИЦИ Иркутског државног универзитета (ИГУ) близу су откривања технологије дељења компоненти искоришћеног нуклеарног горива, објавила је агенција ИТАР-ТАСС.

         За наставак истраживања ИГУ ће добити грант Руског фонда за фундаментална истраживања (РФФИ). 

         „Рачунамо да ћемо предложити технологију која би омогућила да се одвоје тешки радиоактивни изотопи од лаких неактивних елемената, који чине основни део нуклеарног отпада. Они имају низак ниво радиоактивности, зато њихово одлагање неће бити проблем с аспекта екологије и технологије” – нагласио је руководилац Катедре за општу и свемирску физику ИГУ Виктор Паперни.

         Према његовима речима, отпад с високим нивоом радиоактивности ће моћи поново да се шаље у реактор што би значило успоставу затвореног циклуса у нуклеарној енергетици.

         Могућност дељења помоћу плазма метода – тврди Паперни - потврдила су последња истраживања иркутских физичара, а добијени степен дељења је на нивоу најбољих светских резултата.

         „Очигледно је да је то привукло пажњу РФФИ. Финансирање ће износити 500 хиљада рубаља годишње”.

         „Ово су фундаментална истраживања која нису директно примењива, али се надамо да ћемо добити инструмент, технологију која би се, уз даљу експерименталну дораду, могла применити у индустрији” – истакао је Паперни.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари