У Владивостоку подигнут споменик девојци из легендарне песме „Катјуша“

ПЕСМУ ЈЕ 27. НОВЕМБРА 1938. ПРВИ ПУТ ОТПЕВАЛА ВАЛЕНТИНА БАТИШЧЕВА

У ПРАТЊИ ОРКЕСТРА ВИКТОРА КНУШЕВИЦКОГ

  • Хероина песме представљена је као скромна девојка, у једноставној хаљини, како стоји на обали и с бригом гледа у даљину у очекивању свог вољеног - граничара или морнара
  • Прототип хероине познате и у народу омиљене песме могла је бити Јекатерина Алексејева (Филипова), која се родила у Владивостоку. Студирала је на конзерваторијуму  у Москви, а затим се, после удаје за капетана - граничара Александра Алексејева, поново вратила у родни крај
  • Јекатерина и њен муж су учествовали у борбама на језеру Хасан 1938. године. За показану храброст девојка је добила Орден Црвене звезде
  • Песму  су досад изводили познати певачи, као што су Лидија Русланова, Георгиј Виноградов, Вера Красовицкаја, Сара Горби, Едуард Хил, Ана Герман и Дмитриј Хворостовски

        РУСИ су подигли споменик девојци из своје чувене песме „Катјуша“. На једном скверу у Владивостоку, главног града свог Далеког Истока.

        „Процветале јабуке и крушке, развила се магла над реком...“ - певалло се данас у Владивостоку на најразличитијим језицима - руском, кинеском, корејском, вијетнамском - у част отварања сквера посвећеног хероини чувене песме „Катјуша“.

        Сквер се налази на „високој и стрмој обали“ у једној од стамбених зона у Владивостоку.

        Сквер има све што је потребно за одмор: цвећњаци, клупе, путићи. Али, оно што је најважније - добио је споменик Катјуши.

        Хероина песме представљена је као скромна девојка, у једноставној хаљини, како стоји на обали и с бригом гледа у даљину у очекивању свог вољеног - граничара или морнара.

        Управо тако, по замисли аутора скице Константина Новикова из Санкт Петербурга и скулптора из Кемерова Ивана Кулакова, већина Руса замишља Катјушу.

        Место где је постављен споменик није изабрано случајно.

        По мишљењу етнографа, прототип хероине познате и у народу омиљене песме могла је бити Јекатерина Алексејева (Филипова), која се родила у Владивостоку.

        Девојка је студирала на конзерваторијуму у Москви, а затим се, после удаје за капетана - граничара Александра Алексејева, поново вратила у Приморје.

        Ту су Јекатерина и њен муж учествовали у борбама на језеру Хасан 1938. године. За показану храброст девојка је добила Орден Црвене звезде.

        „Катјуша, која је постала праузор за хероину песме, живела је близу овог места“- рекла је на церемонији отварања Нели Миз, локални етнограф. - Није случајно ни време отварања сквера: ускоро ћемо прославити 75. годишњицу од првог извођења „Катјуше“, које се догодило 27. новембра 1938. годинеу Дому савеза у Москви“.

        Песму, која је постала позната у целом свету, први пут је отпевала Валентина Батишчева у пратњи оркестра Виктора Кнушевицког.

        У међувремену, песму су изводили познати певачи, као што су Лидија Русланова, Георгиј Виноградов, Вера Красовицкаја, Сара Горби, Едуард Хил, Ана Герман, Дмитриј Хворостовски.

        По речима етнографа, „Катјуша“ - није једина позната песма повезана с Приморјем.

        „Праузор једног од хероја друге познате совјетске песме „Три тенкисте“ био је из града Усуријск.

        Чак је и познати валцер „Амурски таласи“ тесно повезан с Владивостоком.

        Њега је написао Макс Кјус у периоду док је био капелмајстер 11. Источносибирског пука, смештеног у Владивостоку 1903, а таласи о којима је реч су, заправо, таласи Амурског залива, а не реке Амур, како сматрају многи“- рекла је Нели Миз и изразила наду да ће се ускоро појавити споменици посвећена тим музичким делима.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари