ДАЧИЋ: Избори могу да буду кад год хоћете

СРБИЈА ЋЕ ОСТАТИ НА КОСОВУ И ТО СЕ НЕ ДОВОДИ У ПИТАЊЕ

         У ДРЖАВНОМ врху Србије постигнуто је апсолутно јединство око платформе и резолуције за преговоре са Приштином и сада свом снагом крећемо у остварење наша два најважнија циља - да пронађемо трајно и одрживо решење за Косово и начинимо наредни корак ка ЕУ, изјавио је премијер Ивица Дачић, у интервјуу за „Вечерње новости“

         Он је као нетачне одбацио спекулације да у врху власти постоји озбиљно неслагање око решавања косовског проблема и каже да су се сви партнери у власти сложили око појединих формулација у документима, а око којих су "постојала различита виђења".

         „Ова документа нису резултат никаквог „надметања“, већ дугих разговора и консултација у којима смо се трудили да пронађемо што боље формулације. Коначан текст је усаглашен са свим политичким факторима на власти, укључујући и председника Томислава Николића“, рекао је Дачић.  

         Према његовим речима, поједине одредбе су просто формулисане „на начин за који сматрамо да је најбољи“.

         „Није било свађа, није било несугласица, већ разговора о томе коју тактику применити да би платформа остварила наш циљ, а то је добијање датума преговора са ЕУ“, рекао је премијер.

         На питање има ли разлога за страх Срба са севера Косова да ће се држава оданде повући, Дачић каже да је Србија „била и биће присутна на Косову, то се не доводи у питање“ и да ниједног свог грађанина, ма где он живео, неће оставити на цедилу.  

         „У платформи је предложена једна врста аутономије српских општина, односно заједница српских општина. Оне би требало да имају своје изворне надлежности. Србија до сада никада није то урадила. Требало је раније радити на формирању те аутономије, али, сад, шта је ту је. Дошли смо у ситуацију да неко сад тражи да их укинемо, да то више не буду институције Србије, а не зна се чији су то онда органи и коме ће да припадну“, рекао је Дачић.

         Он је истакао да ће то питање бити на дневном реду његовог наредног састанка са Кетрин Ештон и Хашимом Тачијем. 

         „Причаћемо и о томе шта се дешава сада са тим паралелизмом. Потребне су нам институције које ће да признају и Приштина и Срби на Косову“, додао је премијер. 

         Према његовим речима, платформа и резолуција иду у корист преговора који се воде у Бриселу и њихово усвајање нема за циљ да било кога провоцира или натера на некакве реакције.  

         „Све што ова влада ради око Косова иде у прилог унапређења и подстицања дијалога, не његовог кочења. Најважније у свему овоме је да идемо даље у дијалогу, јер једино кроз разговоре можемо да постигнемо оно што желимо“, истакао је Дачић.  

         „На питање да ли ће све што влада ради бити довољно за позитивну одлуку Европског савета о датуму за почетак преговора са ЕУ, он је рекао да „и са и без резолуције и платформе, ситуација је веома тешка“. 

         „Ту ће се заиста водити тешка борба, али учинићемо све да тај исход буде позитиван, јер сматрам да је то од нашег највећег националног интереса“, додао је Дачић.  

         На констатацију да се стиче утисак да тај став не деле пођеднако сви партнери у Влади и питање колико је коалиција стабилна или су заиста на помолу нови избори, премијер је рекао:

         „Избори могу да буду кад год хоћете. Али, да ли ико може и да помисли да бих као премијер радио све ово што радим, настављао разговоре са Тачијем, а да онда све то за неколико недеља или месеци падне у воду зато што ћемо расписати изборе? Ова влада неће пасти ни због платформе, ни због борбе против корупције, ни због Дарка Шарића“.  

         Дачић очекује да у наредних седам дана радне групе у Бриселу постигну договор око наплате царина и осталих дажбина на административним прелазима.

         „Наши људи се боре у Бриселу на састанцима радних група како би пронашли што повољнија решења за ИБМ. Очекујем да се у року од седам дана утврде јасна правила игре и постигне договор око наплате царина и осталих дажбина, као и колико ће се новца враћати српској заједници на Косову. До решења треба да дође 17. јануара и до сада није предвиђена никаква промена стања на терену. Уколико дође до промене, Србија је никада неће прихватити“, истакао је он. 

         Дачић је, такође, рекао да се планира да идуће недеље Влада именује официра за везу за Приштином.

         „Нисмо још разрадили детаље око евентуалних кандидата за ту позицију. Ми то не сматрамо кључним политичким питањем, већ је реч о техничком лицу које треба само да оствари комуникацију и решава одређене проблеме у имплементацији онога што је договорено, за разлику од приштинске стране која намерно покушава да представи као да је то нека личност са дипломатским статусом или да је то канцеларија за везу. То апсолутно није тачно“, нагласио је Дачић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари