Дачић показује спремност да прихвати улогу премијера

ЛИДЕР СПС НАЈАВИО ПРЕГОВОРЕ СВОЈЕ КОАЛИЦИЈЕ СА НАПРЕДЊАЦИМА

  • Мени би се можда више исплатило да будем премијер у некој другој комбинацији него овде да подржавам нешто за шта кажу да је проевропски, а са друге стране Николићу Европљани и Американци одају почаст
  • Николића телефоном зове државна секретарка САД Хилари Клинтон, а европски комесар за проширење Штефан Филе му долази на инаугурацију. Није овде више питање ко је за Европу, а ко није. Ја сам у односу на Тадића и Николића већи националиста од обојице, а и Тадић и Николић су еврофанатици
  • У случају да пропадну евентуални наши преговори са напредњацима - постоји могућност да владу формирају ДС и СНС или ће се ићи на нове изборе

          ЗАПОЧЕЋЕМО разговоре о новој влади са Српском напредном странком, ако се покаже да је немогуће доћи до парламентарне већине са Демократском странком - поново је најавио председник Социјалистичке партије Србије (СПС) Ивица Дачић.

          Као да то није било и досад јасно, Дачић је новинарима у Београду (у Белекспо центру) рекао да више „не стоји прича да се само подршком Тадићу подржава проевропска влада“, јер је очигледно да је и Томислав Николић прихватљив за ЕУ и међународну заједницу.

          „Ово је један луд свет“ - наставио је Дачић и открио да се од њега очекује да подржи Тадића као проевропску варијанту, док из међународне заједнице за исто подржавају Николића.

          „Николића телефоном зове државна секретарка САД Хилари Клинтон, а европски комесар за проширење Штефан Филе му долази на инаугурацију. Није овде више питање ко је за Европу, а ко није. Ја сам у односу на Тадића и Николића већи националиста од обојице, а и Тадић и Николић су еврофанатици“, истакао је председник СПС, могуће је - да би легитимисао већ сазрели заокрет коалиције око СПС  према напредњачком блоку Покренимо Србију.

          Утолико је значајније и индикативније што су за овим уследиле само на први поглед загонетне реченице (поводом позива Клинтонове Николићу): „Испада да се памте само они који обављају високе функције. Мени би се можда више исплатило да будем премијер у некој другој комбинацији него овде да подржавам нешто за шта кажу да је проевропски, а са друге стране му (Николићу) Европљани и Американци одају почаст. Ја када одем у Америку тешко могу да се сретнем са неким од министара, а Николића зове државни секретар САД“.

          После овога ваљда је потпуно јасно шта је Дачић хтео да каже овим указивањем: у случају да пропадну евентуални наши преговори са напредњацима - постоји могућност да владу формирају ДС и СНС или ће се ићи на нове изборе.

          Да се нешто мења испод наоко мирне површине „консултација о влади“, потврђује и ово што је потпредседница СПС Славица Ђукић Дејановић рекла Б92 да. Јер, прво је указала да и даље нема договора о парламентарној већини и да су приче о подели ресора још далеко. Па, коментаришући Дачићеву изјаву да је за СПС важно да у будућу владу осим ЛДП уђе и УРС, Ђукић Дејановић је подкла ту није реч о персоналним поделама, већ о програмским и математичким начелима да се направи влада широке коалиције, која би била стабилна и када би се један партнер наљутио и одлучио да напусти владу.

          Према њеним речима, СПС  је управо због тога тражио да, осим ЛДП у владу уђе и УРС, како би се избегао уцењивачки потенцијал партнера у будућој влади.

          Демократска странка је та која формира владу, а према информацијама СПС, указала је, до данас није обезбеђена већина, али која ће „обезбедити функционисање владе“.

          Ту је потребна и математичка сигурност, јер је боље имати 150 него 126 гласова парламентарне већине и то су размишљања СПС, нагласила је она.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари