ЂИЛАС: Не знам шта ће бити са влашћу у Београду

УКАЗАО ДА БЕОГРАД НА СВЕМУ ШТЕДИ ЈЕР БЕЧ -

КОЈИ ЈЕ СЛИЧНЕ ВЕЛИЧИНЕ - ИМА 20 ПУТА ВЕЋИ БУЏЕТ

  • Нисам рођен као градоначелник, не морам ту да останем. Ми смо оцену нашег рада добили 6. маја. Свако ко хоће да мења одлуку Београђана, ризикује свој однос са Београђанима, јер ко год да је ишао против њихове воље, никада у политици није ништа велико направио, а тако ће бити и овог пута
  • Упитан како ће град доћи до додатних средстава, Драган Ђилас је одговорио: „Добићемо део додатних средстава од продаје имовине на коју имамо право. У овом тренутку не видим ниједан разлог зашто би Београд имао у свом власништву неке некретнине по Дедињу, Сењаку, Неимару, а које се тренутно и не користе. Има и доста градских станова које ћемо пустити у продају“

        ГРАДОНАЧЕЛНИК Београда Драган Ђилас изјавио је да не зна шта ће се десити са влашћу у Београду, али је упозорио владину коалицију да ни за кога не би било политички паметно да мења изборну вољу Београђана.

       „Нисам рођен као градоначелник, не морам ту да останем. Ми смо оцену нашег рада добили 6. маја. Свако ко хоће да мења одлуку Београђана, ризикује свој однос са Београђанима, јер ко год да је ишао против њихове воље, никада у политици није ништа велико направио, а тако ће бити и овог пута“, рекао је градоначелник Београда за Б92.

       Ђилас је подсетио и да је већ рекао да га интересују два мандата.

       „Верујем у то да сваки човек који је на некој функцији не треба више од осам година да буде на тој функцији. Имам договоре са коалиционим партнерима. Водити град Београд није бављење политиком у коме ви данас можете да дате једну изјаву, сутра другу, прекостра трећу... да народ више и не зна шта сте, кад и о чему причали. Овде имате конкретне ствари - донесете одлуку и спроводите је ако у њу верујете. Ако је добра, Београђани ће је сасвим сигурно видети, баш као и ако није“, казао је он.

       Ђилас за 2013. најављује наставак изградње инфраструктуре и социјалних програма у главном граду упркос смањењу буџета. Према његовим речима, простор за повећање прихода престонице постоји у некретнинама и пословним просторима у власништву града.

       „Нажалост, није било разумевања да се граду не смањује количина средстава и ми смо у ситуацији у којој данас јесмо. Београд ће наставити да се развија у инфраструктурном делу, завршаваће се приступне саобраћајнице новом мосту, завршене су неке нове петље на другим местима, ради се на мосту између Земуна и Борче... Тренутно градимо три нова обданишта, уз оних 37 које смо већ направили. Једноставно, неће град стати, али да бисте схватили о којим бројевима говорим, на пример, Беч има отприлике исти број становника као и Београд, а његов буџет је 12 милијарди евра, а наш 600 милиона евра. Пошто Београд има пуно ствари које остатак Србије нема - почевши од помоћи трудницама, породиљама, пензионерима, бесплатних уџбеника... То је само доказ да штедимо на свему на чему можемо да уштедимо да би остало пара за те намене“, објаснио је градоначелник Београда.

       Упитан како ће град доћи до додатних средстава, одговорио је: „Добићемо део додатних средстава од продаје имовине на коју имамо право. У овом тренутку не видим ниједан разлог зашто би Београд имао у свом власништву неке некретнине по Дедињу, Сењаку, Неимару, а које се тренутно и не користе. Има и доста градских станова које ћемо пустити у продају“.

       Он је рекао и да „у овом тренутку треба да размишљамо о томе шта ћемо урадити са неким установама попут Апотекарске установе Београд, која јако добро ради, али која ће бити угрожена одлуком Министарства здравља да се и у приватним апотекама могу узимати лекови на рецепт“.

       „То аутоматски значи да у центру града већ имате доста државних апотека, а имаћете и приватне. Али, биће проблем у малим срединама где су наше апотеке нерентабилне и где имају неку другу намену“, каже Ђилас.

       Он је најавио и да ће Београд добити средства од продаје дела земљиштва ПКБ-а, али и од продаје пословног простора.

       „Као што знате, ПКБ нећемо да продајемо. Више пута сам говорио - Београд је власник великог броја квадрата пословног простора, где се нама плаћа одређена надокнада. Моја идеја је да тај пословни простор продамо, а да људи узму кредите од банака и да, уместо што нама плаћају месечну рату, плаћају банци рату, а да је њихово власништво. То би сигурно смањило могућност злоупотреба у тим локалима, потенцијалне корупције и свега осталог“, сматра Ђилас.

       Градоначелник Ђилас је истакао и план да се Београд у наредне три године развије као привредни центар.

       „Већ смо направили неке привредне зоне на земљишту што ПКБ-а, што неких других, да понудимо инвеститорима који желе на граде нешто на ободу Београда. Они не могу да добију бесплатно земљиште, јер ово је ипак Београд, али можемо да их ослободимо да тек за три године плаћају надокнаде“, рекао је Драган Ђилас.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари