КОШТУНИЦА: У платформи се најчешће помиње „каталонски модел“

НИКОЛИЋ ПОВОДОМ ПЛАТФОРМЕ ЗА КИМ ПРВО РАЗГОВАРАО

СА ЂИЛАСОМ, КОШТУНИЦОМ И ЈОВАНОВИЋЕМ

  • Ђилас није давао изјаве одмах по завршетку састанка у Председништву Србије
  • Коштуница: Платформа се не заснива на плану „Ахтисари плус“. Али, потребно је да се јасно дефинише уставно-правна веза Србије и Косова јер овако остаје питање да ли је то аутономија Срба унутар аутономне покрајине у саставу Србије или унутар независног Косова. Није довољно само рећи да нећемо никад признати Косово већ се то мора уставно-правно решити
  • Јовановић: Тешко да ће ЛДП подржати платформу. Каталонски или модел Републике Српске нису прихватљиви за решење косовског питања

        ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић састао се са председником Демократске странке Драганом Ђиласом, чиме је почео разговоре са лидерима опозиционих странака о нацрту платформе за решење питања Косова и Метохије.

       Председник  ДС стигао је у зграду Председништва нешто пре 12 часова.

       Ђилас није данас желео да даје изјаве после састанка са председником Србије Томиславом Николићем.

       Ђилас је бројним новинарима окупљеним испред зграде Председништва објаснио да је још јуче заказана конференција за штампу у просторијама странке у 14,30 и да зато неће давати изјаве.

       Потом се Николић састао са председником Демократске странке Србије Војиславом Коштуницом.

       Лидер ДСС стигао је у зграду Председништва око 13 часова у пратњи функционера странке Слободана Самарџића и Александра Никитовића.

       Коштуница је изјавио да су нацртом платформе о Косову и Метохији предвиђена решења којима се уводе нове институције и низ надлежности за аутономију Срба на Косову и да се не заснива на плану „Ахтисари плус”.

       Коштуница је после разговора са председником Србије о нацрту платформе рекао да је каталонски модел онај који се најчешће помиње у том документу и да је сигурно не би назвао „Ахтисари плус” планом.

       Он је истакао да што се тиче ДСС и евентуалне подршке те странке платформи, постоје два питања о којима мора да се додатно разговара.

       „То је потреба да се јасно дефинише уставно-правна веза Србије и Косова јер овако остаје питање да ли је то аутономија Срба унутар аутономне покрајине у саставу Србије или унутар независног Косова”, рекао је Коштуница.

       „Није довољно само рећи да нећемо никад признати Косово већ се то мора уставно-правно решити”, казао је Коштуница.

       Он је додао да је друго питање поштовање споразума до сада постигнутих у Бриселу и подсетио да је ДС С покренуо питање уставности тих споразума.

       „Најбитније је да ова расправа мора да се заврши у скупштини усвајањем резолуције или декларације пред очима јавности”, навео је Коштуница.

       Као тгрећи је код Николића ушао Чеодомир Јовановић, који је потом  изјавио је да та странка тешко може да подржи платформу за Косово у облику у ком је данас представљена, поручујући да она мора да уважи реалност и да каталонски или модел Републике Српске нису прихватљиви за решење косовског питања.

       При том је нагласио дарешења која се помињу у том документу попут специјалних права за Србе на Косову, буџетске повезаности са Србијом и ексклузивних права у здравственом, образовном и безбедносном систему већ део Ахтисаријевог плана и устава Косова.

       Лидер ЛДП је нагласио да је Ахтисаријев план и даље најбоље решење за Србе са Косова а да се питање признавања независности треба оставити за нека друга времена.

       „Како можете да признате нешто што не разумете? Треба оставити ту одлуку за наредни период”, рекао је Јовановић новинарима испред председништва Србије.

       Он је навео да је председнику поручио: „Стигли смо до краја, овако даље не може.”

       Јовановић је додао да платформа мора да одражава реалност и да не сме да нас доведе у конфронтацију са међународном заједницом, ни са Албанцима са Косова „на које смо упућени”.

       Председник ЛДП је оценио да је политика владе „подмукла” и позвао премијера да се изјасни и да решења за Косово доноси у оквиру институција а не тако „што су истурили председника да доноси платформу”, питајући „на основу којих овлашћења”.

       Он је рекао да Дачић и Вучић морају јасно да кажу шта је договорено у Бриселу, да је споразум о интегрисаним прелазима заправо граница и поручио да сви у свету са жаљењем гледају како наши лидери говоре једно у Бриселу а друго у Србији.

       Председник Србије разговараће и са лидером Савеза војвођанских Мађара  Иштваном Пастором.

       Сутра би требало да се састане и са представницима Срба са Косова и Метохије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари