МРКИЋ: Ускоро о повлачењу тужби

ИСКРЕНИ СМО У НАМЕРАМА ДА СА СУСЕДИМА ПА И СА  ХРВАТСКОМ ГРАДИМО САРAДЊУ НА ЗДРАВИМ ОСНОВАМА

         МИНИСТАР спољних послова Иван Мркић оценио да односи Србије са суседима нису у застоју и нагласио да је Србија јасно опредељена да шири и обогаћује сарадњу.

         У интервјуу за агенцију Бета Мркић је рекао да је Србија искрена у намери да односе са Хрватском гради на здравим основама и да је спремна да са хрватском страном разговара о могућности међусобног повлачења тужби за геноцид пред Међународним судом правде у Хагу.

         Министар је изразио уверење да ће наставак реформских процеса и дијалог са Приштином створити претпоставке за даље приближавање Србије Европској унији, оценивши да је мање важно да ли ће датум за почетак преговора добити у марту или у јуну 2013.

         “Србија је у протеклих пет месеци наставила да спроводи реформску агенду у вези са европским интеграцијама“, казао је Мркић и изразио уверење да се „резултати ових процеса веома јасно препознају у Бриселу“.

         “Доказ томе су недавни Закључци Европског савета, који су позитивни за Србију и који отварају могућност да Србија добије датум за почињање преговора о чланству у ЕУ. С друге стране, Брисел високо уважава озбиљност, конструктивност и став који Влада Србије демонстрира у дијалогу са Приштином. Дакле, наставак реформских процеса, пре свега у систему правосуђа, као и борба против корупције и организованог криминала, с једне и дијалог са Пристином, с друге стране, створиће претпоставке за даље приближавање Србије ЕУ. Да ли ће се то десити у марту или јуну, мислим да је мање важно“, рекао је српски министар.

         Мркић се не слаже са оценом да су односи са земљама региона у застоју.

         “Напротив, Србија је јасно опредељена да са земљама у непосредном окружењу достигне највиши могући ниво односа и сарадње. Са свим земљама у региону остварили смо низ билатералних сусрета на високом нивоу и иницирали, не само редован политички дијалог, већ више конкретних предлога за сарадњу у областима у којима са тим земљама можемо имати заједницки интерес“, рекао је Мркић.

         “Постоји пуно простора за сарадњу са нашим суседима и ми ћемо настојати, а уверен сам и успети у томе, да те просторе даље ширимо и обогаћујемо“, рекао је шеф српске дипломатије за агенцију Бета.

         Према Мркићевим речима, за Србију су „веома важни односи са Сарајевом јер нас много тога спаја“.

         Када је реч о односима са Хрватском, он подсећа да се са шефицом хрватске дипломатије Весном Пусић са којом се срео већ неколико пута договорио да наставе дијалог, решавају отворена питања и идентификују области за јачање и продубљивање сарадње.

         “Да будем потпуно јасан, моји разговори са Весном Пусић нису ни протоколарни, ни технички, већ обострано искрени у намери да односе наше две земље градимо на здравој основи“, додао је Мркић.

         Ослобађајуће пресуде Хашког трибунала за хрватске генерале, по Мркићевом мишљењу, „свакако отежавају процес помирења у региону, првенствено јер намећу утисак о селективној правди, слепој на чињење најтежих злоцина“, али не затварају могућност разговора са Загребом о међусобном повлачењу тужби.

         “Што се повлачења тужби пред Међународним судом правде тиче, разговараћемо о томе са хрватским колегама", рекао је.

         Јавну расправу о улози ад-хок трибунала за ратне злоцине у Генералној скупстини УН заказану за 10. април 2013. Мркић види као "место и прилику да Србија медјународну јавност упозна са својим ставовима и виђењима рада међународних трибунала“ и додаје да Србија очекује усвајање званичног документа у форми закључака.

         Говорећи о односима са Русијом, Мркић је казао да је споразум о стратешком партнерству са том земљом у „завршној фази усаглашавања са руском страном" и да ће "брзо бити спреман за потписивање“.

         “Преостаје да се са Москвом договоримо о временским терминима, а то ће свакако бити ускоро", додао је српски министар.

         Мркић је рекао да „позиција и став Србије о неприхватљивости и нелегалности сецесије“ Косова „има веома широку и начелну подршку већине земаља света“ и да је један од приоритета српске дипломатије „да тако и остане“.

         “Ништа ново нећу рећи ако укажем на чињеницу да супротан став од нашег имају неке веома моћне земље, које су активне у лобирању за
признавање једнострано проглашене независности Косова. Упркос њиховим напорима, процес признавања тзв. независности Косова је веома успорен. Већина земаља света и даље заступа став о примату и поштовању међународног права“, казао је.

         На питање шта је најважнији посао који га очекује у 2013. Мркић је казао да су спољнополитички приоритети Србије „познати и јасни“.

         “Даље јачање веза и облика сарадње са земљама у суседству, наставак процеса европских интеграција, снажење и продубљивање односа са најважнијим светским престоницама, али и са земљама у Азији, Африци и Латинској Америци... Коначно, очување суверенитета и националног интегритета земље и спремност да спорове решавамо политичким средствима и дијалогом, биће једно од основних обележја нашег спољнополитичког наступа“, рекао је Мркић за агенцију Бета.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари