НИКОЛИЋ: Нема победе на Косову, али порази морају да престану

ОЦЕНИО ДА НАМ „КОСОВО ЦУРИ КРОЗ ПРСТЕ“ И ДА ПРИШТИНА НИКАД ВИШЕ „НЕЋЕ БИТИ У БИЛО КАКВОМ САСТАВУ СА БЕОГРАДОМ

  • Велики и моћни кад имају циљ - траже од вас да се повинујете том циљу и онда вас много цене, све док се повинујете, па сам и ја постао прихватљив и омиљен, јер је Србија извршавала све своје обавезе, али чекам шта ће се догодити после платформе
  • Видећу да ли сам поново постао непопуларан, неомиљен и недржавник. Ја, међутим, нисам изабран да испуњавам било чије жеље, осим жеља грађана Србије. И кад не будем по вољи грађана Србије или ће да ме склоне или ћу сам да се склоним
  • Град Приштина више никад неће бити у било каквом саставу са Београдом у смислу да зависи од њега или да Београд о њој одлучује, као што ни ја никада нећу бити председник у Приштини, а дај Боже да онај ко ме замени то буде, али то је немогуће
  • О победама и не размишљам, само размишљам да престану порази - да се договоримо и да буду незадовољни и Срби и Албанци и то ће онда бити прави договор
  • Нису мојом платформом Срби задовољни, али су доведени у ситуацију да знају да сада више не може да се оствари. Треба да постигнемо споразум по коме ни Албанци више неће да буду задовољни
  • Ово је право време да се реши косовско питање, у наредних неколико година, за мог мандата, а то ће бити и крај моје политичке каријере
  • То мора да се реши у овом мандату, зато што желим да иза мене остане решен један велики пробем, али пре свега зато што Србија више не може да чека
  • Нама Косово цури кроз прсте, оно што смо могли пре пет или десет година, данас не можемо да остваримо, а оно што можемо ове године, идуће пред крај нећемо моћи

        ЗА Србију одавно више нема победе на Косову и Метохији, али порази морају да престану, поручио је у интервјуу Танјугу председник Србије Томислав Николић.

       Он је истакао да коначно решење судбине јужне српске покрајине мора бити донето за време његовог мандата, али и да је Србија на том путу најзад престала да узмиче пред међународном заједницом и косовским Албанцима.

       Председник објашњава да под узмицањем мисли на политику која је раније вођена по принципу „дај да урадим што се од мене очекује, да не забадам прст у око ЕУ, али да грађани не схвате да сам одступио од онога што пише у Уставу и да водим ка независности Косова, говорећи како никада неће бити независно и како га никада нећу признати”.

       Упитан шта Србија заправо жели на Косову, Николић је одговорио: „Хоћемо да средимо односе са Албанцима, хоћемо да поштујемо свој Устав и Резолуцију 1244, а оба документа говоре о суштинској аутономији КиМ”, што је, објашњава, слично пројекту који је као члан владине делегације за преговоре са Ибрахимом Руговом 1998. носио у Приштину.

       Жао му је, додаје, што ниједна власт до сада није смела да донесе закон на који је била обавезана Уставом - закон о суштинској аутономији Косова и Метохије, јер онда, по његовим речима, не би било уредби чија уставност треба да се оцени.

       То би, верује, дало снагу ономе ко путује у Брисел да у име Србије преговара, јер, како је рекао, до сада је „неко путовао сам”.

       „Сламка једна међу вихорове, кад је тамо са свих страна сколе, а он позове телефоном па му овде кажу - прихвати, некако ћемо то да спроведемо. Не треба ни да се питамо како смо дошли до ситуације да на КиМ не можемо да урадимо готово ништа”, наводи Николић.

       Он не види како ћемо успети да имплементирамо оно што је претходна влада договорила, а што би, додаје, можда неко у ЕУ могао да истакне као разлог зашто нам не одобрава отпочињење преговора.

       Каже да ћемо са интегрисаним управљањем прелазима некако изаћи на крај, али је веома скептичан шта ће се десити након 10. јануара, док са слободом кретања, како каже, „уопште не знам шта ћемо да радимо”.

       Према његовим речима, слобода кретања предвиђа да сви грађани који живе на територији КиМ затраже пријем у држављанство Косова и да постану Косовари.

       „Тај који је то договарао треба да се покрије ушима и да ћути, а нама остаје да инситирамо на платформи која решава сва питања, па и то”, каже Николић и додаје да је и ЕУ сада на испиту, те да питања попут - да ли је Косово држава, да ли је независно и слична, нису уопште питања која се постављају ни за чланство, а камоли за отпочињање преговора.

       Србија, навео је, кад је у питању КиМ, не преговара са ЕУ, већ је Унија само домаћин тих скупова и при томе је очигледно на страни Албанаца.

       Осим ЕУ, на испиту ће, сматра Николић, бити и у многи у Србији када материјал заснован на платформи уђе у скупштинску процедуру, а опозицији је поручио да није добро да платформу називају нереалном и популистичком:

       „Грађани Србије знају да више од овога не може да се тражи, а да мање од овога не одговара Србији”.

       Упитан зашто државни врх, ни након константног инсистирања, није успео да покаже јединство по питању платформе и да ли Србија себи уопште може да дозволи луксуз да се „изнутра” препире око тог документа, председник Србије је рекао да „суштинских разлика нема, али да оне постоје у томе како да се нешто формулише, те да је спреман на договор по тим питањима”.

       „Било би, међутим, добро да онај ко је у власти и има примедбе на платформу изнесе то на састанцима које имамо, а да, уколико ја нећу баш ништа да прихватим, слободно иступи у јавности и изрази своје неслагање”, казао је Николић и представницима владајуће већине поручио:

       „Молим и представнике који су у власти да се уздрже од јавних коментара, јер стварају конфузију и онда неко има право да каже 'па ви се око тога не слажете, како ћете пред Албанце, како пред ЕУ ако између себе нисте сложни'. Сложни смо, али понекад неки коментар из ЕУ утиче на неке наше политичаре да покажу како нису баш они најкривљи за ту платформу!"

       Платформа ће, како је поновио Николић, бити преточена у резолуцију засновану на принципима из тог документа и о њој ће се посланици изјашњавати већ почетком године, а он ће, како је рекао бити поносан ако успе да обезбеди огромну већину у Скупштини, односно сматраће да није добро урадио тај посао ако се изгласавање ослони искључиво на представније власти.

       „Платформа и принципи су органски везан материјал, с тим што ће посланици да се изјашњавају искључиво о ономе што буде писало у принципима. Ту нема никакве разлике, платформа није била предвиђена за усвајање и гласање, али ће усвајање принципа значити да се скупштина сагласила са платформом”, објаснио је Николић.

       Председник је рекао и да ће све примедбе бити размотрене, а највероватније и унете у тај документ, али да то не сме да заустави доношење платформе.

       Као пример, навео је да је, после сугестија, Србија спремна да из документа избаци помињање Каталонског модела, јер је циљ самим стартним помињањем тог модела већ постигнут.

       Он је појаснио да је помињањем Калталонског модела желео само да упозори критичаре из ЕУ да таква решења већ постоје у Европи, и додао да „сад кад знају на којим принципима смо то заснивали, ми то можемо и да склонимо из документа”.

       Упитан да прокоментарише негативне реакције из међународне заједнице на платформу, Николић је рекао да су прва реаговања амбасадора и дипломата „била много позитивнија од оних која су касније диригована из њихових влада”.

       Велики и моћни, наводи, кад имају свој циљ траже од вас да се повинујете том циљу и онда вас много цене, све док се повинујете, па је и сам, како каже, постао прихватљив и омиљен, јер је Србија извршавала све своје обавезе, али чека шта ће се догодити после платформе.

       „Видећу да нисам поново постао непопуларан, неомиљен и недржавник? Ја, међутим, нисам изабран да испуњавам било чије жеље, осим жеља грађана Србије. И кад не будем по вољи грађана Србије или ће да ме склоне или ћу сам да се склоним”, казао је Николић.

       Николић је поновио да Град Приштина више никад неће бити у било каквом саставу са Београдом у смислу да зависи од њега или да Београд о њој одлучује, као што ни он никада неће бити председник у Приштини, а „дај Боже да онај ко ме замени то буде, али то је немогуће"

       „О победама и не размишљам, само размишљам да престану порази - да се договоримо и да буду незадовољни и Срби и Албанци и то ће онда бити прави договор. Нису мојом платформом Срби задовољни, али су доведени у ситуацију да знају да сада више не може да се оствари. Треба да постигнемо споразум по коме ни Албанци више неће да буду задовољни”, рекао је Николић.

       За њега је ово право време да се реши косовско питање, у наредних неколико година, за његовог мандата, јер је то, како каже, онда и крај његове политичке каријере.

       „То мора да се реши у овом мандату, зато што желим да иза мене остане решен један велики пробем, али пре свега зато што Србија више не може да чека. Нама Косово цури кроз прсте, оно што смо могли пре пет или десет година, данас не можемо да остваримо, а оно што можемо ове године, идуће пред крај нећемо моћи”, закључио је председник Николић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари