НИКОЛИЋ: Треба нам јединство оних који одлучују у име народа и у име Цркве

ОСТАЛО НЕЈАСНО: КО СЕ ЧИЈИМ СТАВОВИМА - И У ЧЕМУ - ПРИКЛОНИО

  • Жеља нам је да решимо проблем КиМ на начин који не угрожава ни Устав, ни суверенитет Србије, ни животе и безбедност грађана КиМ, а посебно Срба који тамо живе, рекао је Томислав Николић у заједничком обраћању новинарима након састанка са поглаваром СПЦ у Патријаршији
  • Знамо да су прилике тешке, али не смемо да изгубимо разум и да се много препустимо емоцијама, јер ипак мора у свим овим питањима да доминира разум, договор, јединство и заједничко гледање на проблеме и да видимо који нам је пут, излаз и најбоље решење, нагласио је патријарх Иринеј

        ПАТРИЈАРХ Иринеј и председник Србије Томислав Николић сложили су се данас да су у решавању најважнијег националног и државног питања, питања Косова и Метохије, потребни апсолутно јединство и одговорност.

       „Жеља нам је да решимо проблем Косова и Метохије на начин који не угрожава ни Устав, ни суверенитет Србије, ни животе и безбедност грађана Косова и Метохије, а посебно Срба који тамо живе“, рекао је председник Николић у заједничком обраћању новинарима након састанка са поглаваром СПЦ у Патријаршији.

       Патријарх је такође указао на потребу јединства и упозорио да су по решавање питања КиМ најтрагичније наше деобе, иступања без много основа и разлога и оправдања, иступања која, како је рекао, могу да нам штете, а никако не могу да нам користе.

       Председник Николић је нагласио да су се он и патријарх сложили у свему, и додао да није лако одлучивати у име народа, као што није лако одлучивати у име Цркве.

       „Али је много боље кад постоји јединство између оних који одлучују у име народа и оних који одлучују у име Цркве“, указао је председник Србије.

       Он је додао да је такође жеља да не дође ни до каквих размимоилажења у изјавама кад их нема у ставовима, као и да Србија изађе јача и снажнија са више поноса и части и да очува своје достојанство.

       Председник је казао да појединци, они који мисле да треба да иступају или мисле да су мало храбрији, ако говоре мимо онога што је званична политика њихових организација, треба да размисле да ли тиме наносе штету свеукупним односима Србије или не.

       Према његовим речима, свако треба и може да каже оно што мисли и изнесе своју идеју, али нико не може да злоупотребљава свој положај на било који начин, „државни апарат да се обрачунава са људима, а да се неки од верских обреда непримерено изводе са циљем да се омаловажи нека група људи, неки човек, појединац“.

       Он је навео да је Патријаршија дом где се увек добије савет, смирење и спокој и да је захвалан патријарну што размењују ставове и што из тога увек изађе нешто добро за Србију.

       Патријарх је такође исказао потребу јединства у решавању питања КиМ и навео:

       „Проблем је веома велики и за нас је веома битно и важно да будемо јединствени по питању Косова и Метохије“.

       Он је рекао да су по решавање тог питања најтрагичније наше деобе, иступања без много основа и разлога и оправдања, иступања која, како је рекао, могу да нам штете, а никако не могу да нам користе.

       Смисао данашњег сусрета био је, додао је патријарх, да се разговара о проблемима са којима се сусрећемо као народ и о највећем проблему, Косову и Метохији, како би се видело на чему смо, докле смо стигли, шта се може урадити, да ли се то може побољшати и наћи пут и начин да се то питање реши на најцелисходнији начин.

       „Знамо да су прилике тешке, али не смемо да изгубимо разум и да се много препустимо емоцијама, јер ипак мора у свим овим питањима да доминира разум, договор, јединство и заједничко гледање на проблеме и да видимо који нам је пут, излаз и најбоље решење“, поручио је патријарх.

       Он је навео да као народ треба да видимо где нам је најбољи излаз и које нам је најбоље решење.

       „То је централно питање“, рекао је патријарх.

       Он је додао да је ових дана било појединих изјава и подсетио да је већ рекао да су то приватне, личне изјаве иза којих стоје они који су их изговорили.

       „О томе ћемо мало и ми поразговарати у нашим телима - да будемо јединствени у свему - то приличи Цркви и Црква је појам тог јединства увек била“, поручио је патријарх.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари