Привредници севера Косова дали Дачићу 72 сата да дође и да им се обрати

НАЈАВЉЕНИ ПРОТЕСТ НА ЈАРИЊУ ПРЕД ДО ЗУБА НАОРУЖАНОМ

ПОЛИЦИЈОМ ЕУЛЕКСА, АЛИ ЗАВРШЕН БЕЗ ИНЦИДЕНАТА

  • Учесници протеста упозорили да ће у случају непоштовања закључака Владе Србије од 6. децембра о несметаном протоку робе намењене северном делу Косова тражити да Влада суспендује даље спровођење споразума о интегрисаном управљању прелазима (ИБМ)
  • Привредници истовремено од Владе Србије траже да измени Уредбу о спровођењу Закона о порезу на додатну вредност на територији Косова за време важења Резолуције 1244, као и да привреднике са севера Покрајине врати у систем ПДВ Републике Србије
  • Захтев је да се са прелаза Јариње и Брњак „одмах уклоне све институције квази државе Косово”, а од Еулекса и Кфора захтева се да се понашају у складу са мандатом и буду статусно неутрални, а не да се, како се наводи, „као до сада стављају под команду Приштине и спроводе законе такозване Републике Косово”

        ПРОТЕСТ привредника са севера Косова који су тражили да се „одмах и безусловно омогући пролаз акцизне и друге робе преко Јариња”, завршен је без инцидената након неколико сати.

       Магистрални пут Рашка - Лепосавић испред Јариња био је због протеста блокиран од 10 до 12 сати.

       Припадници Еулекс полиције спречили су привреднике да протестују на месту на којем се налази нови пункт који функционише по систему интегрисаног управљања прелазима.

       Они су преко магистралног пута испред прелаза Јариње развукли бодљикаву жицу и поставили кордон чиме су онемогућили привреднике да стигну до интегрисаног прелаза.

       Поред косовске полиције на том прелазу присутни су и припадници Еулекса, царине и МУП-а Србије.

       Небојша Радуловић из Лепосавића изјавио је да привредници са севера Косова неће прихватити ни под којим условима да ни њих, али ни остале грађане тог дела Покрајине „неко на мала или велика врата уводи у независну државу Косово”.

       „Ми имамо своју државу Србију, тако се осећамо и бранићемо своју државу овде. То је наша платформа, која се није мењала у последњих 13 година”, поручио је Радуловић. Радош Петровић привредник из Косовске Митровице рекао је на скупу да привредници са севера Косова не прихватају косовске царинике ни границу на Јарињу.

       „Овде се види ко крши људска права, право на слободу кретања крше припадници Еулекса који су зауставили привреднике да стигну до интегрисаног прелаза код Јариња”, рекао је Петровић. Привредници са севера Косова траже да се одмах и безусловно омогући несметани пролаз акцизне и друге робе преко административног прелаза Јариње, о чему су данас обавестили представнике Еулекса.

       Они су данас такав захтев предали представницима међународне администрације на Јарињу, а разлог је, како наводе, непоштовање споразума о интегрисаном управљању прелазима.

       Привредници истовремено од Владе Србије траже да измени Уредбу о спровођењу Закона о порезу на додатну вредност на територији Косова за време важења Резолуције 1244, као и да привреднике са севера Покрајине врати у систем ПДВ Републике Србије.

       Упозорили су и да ће у случају непоштовања закључака Владе Србије од 6. децембра о несметаном протоку робе намењене северном делу Косова тражити да Влада суспендује даље спровођење споразума о интегрисаном управљању прелазима (ИБМ).

       Од премијера или директора Канцеларије за Косово и Метохију привредници траже да дођу и обрате им се, за шта су поставили рок од 72 сата. Њихов је захтев и да се са прелаза Јариње и Брњак „одмах уклоне све институције квази државе Косово”, а од Еулекса и Кфора захтева се да се понашају у складу са мандатом и буду статусно неутрални, а не да се, како се наводи, „као до сада стављају под команду Приштине и спроводе законе такозване Републике Косово”.

       Запретили су радикализацијом протеста, односно тоталном блокадом прелаза Јариње, ако се њихови захтеви, како су рекли, „под хитно не уваже”.

       У међувремену данас је у Бриселу настављен технички дијалог Београда и Приштине, а главна тема је расподела прихода од царина на интегрисаним прелазима на административној линији (ИБМ).

       На то је данас у изјави новинарима после разговора с чешким премијером Петром Нечасом, подсетио и председник српске владе Ивица Дачић рекавши да би „радне групе у Бриселу требало да отклоне све неспоразуме у вези примене споразума о ИБМ”. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари