РАДМАНОВИЋ: Решења за БиХ су - враћање изворном Дејтону или разлаз

ЈЕДИНИ ПОЛИТИЧАР ИЗ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

КОЈИ ЈЕ ДАО ИНТЕРВЈУ „ЏЕРУЗАЛЕМ ПОСТУ“

Небојша Радмановић

  • Српски члан Председништва БиХ нагласио да се Република Српска не плаши претњи из света у случају доношења одлуке о проглашеwу државне самосталности

          ЧЛАН Председништва БиХ из Републике Српске Небојша Радмановић сматра да су за БиХ решења враћање на „изворни Дејтон“ или дисолуција и упозорава да Бошњаци својим централистичким ставовима гурају Србе и Хрвате у отцепљење.

          У интервјуу за „Џерузалем пост“, првом који је у овом престижном листу дао један политичар из Српске, Радмановић указује на немогућност међународне заједнице да у било којој форми унедоглед онемогућава дискусију у вези са тим питањем.

          Он поручује да Бошњаци, као најбројнији народ у БиХ, треба да узму у обзир погледе других и напомиње да је дошло до обимних измјена изворног Дејтонског споразума наметањима из ОХР-а и супротстављеним аспирацијама потписница тог документа.

          На питање - да ли је начин стицања косовске независности преседан и за Републику Српску - Радмановић је пренео да је руководство Српске узело у обзир међународну констелацију, пре свега, одсуство подршке САД и многих европских земаља за такав корак.

          Он наглашава да је Народна скупштина Републике Српске изгласала резолуцију у вези са тим питањем, која се базира на измени међународног правног поретка у случају натполовичног појединачног признања Косова у УН.

          Радмановић је нагласио да се Република Српска не плаши претњи из света у случају таквог развоја догађаја.

          У најтиражнијем викенд-издању „Џерузалем поста“ на две странице Радмановић је говорио о спектру тема, а у представљању госта наглашена је Радмановићева улога у историјском гласању у Савету безбедности УН у новембру 2011, пренео је за Срну Александар Николић, помоћник шефа Представништва Републике Српске у Израелу.

          Истакнуто је да је тада БиХ била нестални члан Савета безбедности и да је управо противљење Републике Српске онемогућило глас БиХ у корист захтева Палестинске управе за признање њихове једнострано проглашене независности и чланство у УН.

          Радмановић је, иначе, напоменуо да се блиски односи Израела и Републике Српске развијају захваљујући доброј вољи људи на обе стране, посебно наглашавајући конструктивну улогу Представништва Републике Српске у Израелу.

          Радмановић је говорио и о страдању српског и јеврејског народа током нацистичке Независне Државе Хрватске, као и о супротстављању претњама које се и дан-данас надвијају над тим народима.

          Он је подсетио на злочине почињене над јеврејским и српским народом, са нагласком на оне које су починили припадници Ханџар СС дивизије током Другог светског рата и холокауста.

          Говорећи о појави неонацистичких група у БиХ, попут „Бошњачког покрета националног поноса“, Радмановић је рекао да је проблем у томе што се нико из било ког националног корпуса не бави таквим групама, те подсетио на недавне неонацистичке испаде у Хрватској и на недостатак реаговања, не само хрватских власти, већ и ЕУ.

          Одговарајући на питање да ли би „Сарајевска хагада“ требало да буде предата Израелу, Радмановић је рекао да је њена непроцењива историјска важност чини наслеђем целог човечанства, те да треба превазићи ситуацију нефункционисања Музеја у Сарајеву, а једна од могућности могла би бити њено привремено излагање у граду као што је Њујорк.

          „Џерузалем пост“ је водећи израелски дневни лист на енглеском језику. Ужива велики углед у јеврејској дијаспори, са нагласком на САД, али и у дипломатским круговима у Израелу и у англосаксонској заједници.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари