Српска затражила да СБ УН осуди претњи бошњачких лидера оружаном агресијом

ВЛАДА РС ПОНОВО УКАЗАЛА ДА ТРЕБА ВРАТИТИ ПОЛИТИЧКУ СТРУКТУРУ БИХ ПРЕДВИЂЕНУ ДЕЈТОНОМ

  • У извештају - који се односи на период од новембра 2017. до априла 2018. - указује се да Република Српска има пријатељске односе са Русијом и западним земљама, али да није агент ниједне стране државе, те да власти Републике Српске нису повезане ни са једном паравојном групацијом, а да њени лидери искључују насиље као начин решавања неслагања
  • Савету безбедности УН је такође указано: „Према извештајима америчке владе, САД интензивирају своја дугогодишња настојања да утичу на изборе у БиХ посредством финансирања медија. САД треба да у потпуности обелодане средства која су дале медијима у БиХ и престану да та средства користе с циљем утицања на изборе”
  • У седмом сегменту извештаја, Српска тражи да међународна заједница поштује Дејтонски мировни споразум и суверенитет БиХ, између осталог и тако што ће затворити Канцеларију високог представника

        ВЛАДА Републике Српске припремила је за СБ УН извештај за период од новембра прошле до априла ове године у којем се тражи осуда претњи бошњачких политичких лидера насиљем и оружаном агресијом и указује да СДА блокира извршење одлуке Уставног суда БиХ о Изборном закону, јер жели да задржи могућност да Бошњаци бирају не само бошњачке, него и хрватске представнике.

        У првом делу извештаја, који у име Српске подноси председник Републике генералном секретару и земљама чланицама СБ УН, наглашава се став да Дејтонски мировни споразум мора бити спроведен у изворном облику, што се односи и на политичку структуру предвиђену Уставом БиХ.

        „Споразумом је постављена дуготрајна структура одрживог политичког система у БиХ. Претње насиљем и оружаном агресијом од бошњачких политичких лидера као одговор на политичка неслагања подривају Дејтонски мировни споразум и морају бити осуђене. Упркос овим претњама, Република Српска је опредељена за решавање спорова мирним и уставним средствима”, наводи се у извештају.

        У другом делу извештаја објашњава се да су потпуно лажни политички мотивисани наводи скоријег датума да се Република Српска милитаризује, саопштено је из Бироа владе за односе са јавношћу.

        „Недавна набавка пушака за полицију Републике Српске, неопходна за модернизацију, била је у потпуности транспарентна и реализована уз дозволу свих релевантних агенција на нивоу БиХ. Слична набавка извршена је у Федерацији БиХ без иједне критике”, истакнуто је.

        У извештају се додаје да Република Српска има пријатељске односе са Русијом и западним земљама, али није агент ниједне стране државе, те да власти Републике Српске нису повезане ни са једном паравојном групацијом, а њени лидери искључују насиље као начин решавања неслагања.

        У трећем делу извештаја наглашава се да грађани БиХ морају имати могућност да бирају своје лидере без уплитања страних држава.

        „Према извештајима америчке владе, САД интензивирају своја дугогодишња настојања да утичу на изборе у БиХ посредством финансирања медија. САД треба да у потпуности обелодане средства која су дале медијима у БиХ и престану да та средства користе с циљем утицања на изборе”, објашњава се у извештају.

        У четвртом делу извештаја говори се о настојањима водеће бошњачке странке СДА да опструише извршење важних судских одлука које су од пресудног значаја за изборе.

        У тексту се објашњава да СДА блокира извршење одлуке Уставног суда БиХ о Изборном закону БиХ зато што жели да задржи могућност да Бошњаци бирају не само бошњачке, него и хрватске представнике.

        „Неопходно је да БиХ донесе закон који је нужан за извршење одлуке и тако избјегне уставну кризу. Евентуални покушај високог представника да ово питање реши одлуком не би био ни законит, нити мудар”, додаје се у тексту.

        У петом делу извештаја говори се о претњи од џихадистичког тероризма у БиХ, која расте са повратком бораца са ратишта на Блиском истоку у БиХ, која остаје сигурно уточиште за радикалне исламисте.

        У извештају се наглашава да БиХ обезбеђује такво уточиште још од када је СДА позвала муџахедине у БиХ током рата деведесетих година прошлог века.

        „Политике БиХ и нерад безбедносног апарата БиХ такође су помогли да се земља претвори у уточиште џихадиста. Исто тако, повећано је и финансирање и присуство вехабизма у БиХ. Све већа претња од џихадистичког тероризма у БиХ изазива не само бојазан грађана Републике Српске, него и држава чланица Европске уније”, истакнуто је у тексту.

        У шестом делу извештаја истиче се чврста подршка Републике Српске европским интеграцијама БиХ, те се наводи да Српска изражава задовољство што се механизам координације за европске интеграције показао као делотворан упркос томе што су се његовом увођењу противили бошњачки политички лидери.

        „Република Српска реализује Реформску агенду за европске интеграције и спроводи друге реформе с циљем промовисања економског раста. Једна од реформи потребних да би БиХ постала земља са пуним суверенитетом и чланица ЕУ је замена страних судија Уставног суда БиХ држављанима БиХ, што подржава не само Република Српска, него и хрватски политички лидери у БиХ”, додаје се у 19. извештају у којем Српска изражава своја виђења о питањима у БиХ, с циљем разјашњавања својих ставова члановима Савета безбедности и међународне заједнице.

        У седмом сегменту извештаја, Српска тражи да међународна заједница поштује Дејтонски мировни споразум и суверенитет БиХ, између осталог и тако што ће затворити Канцеларију високог представника.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари