Шта је компромис?

БЕЧКИ СТАНДАРД: АХТИСАРИЈЕВ ПЛАН НЕЋЕ БИТИ ДОВОЉАН СРПСКОЈ СТРАНИ

         СВАКА страна покушава још на брзину да побољша своју преговарачку позицију, пре састанка Ивице Дачића и Хашима Тачија, пише бечки „Стандард“.

         Пре важног састанка између српског и косовског премијера Ивице Дачића и Хашима Тачија 17. јануара, због чега су уочљиви све више реметећи маневри, оцењује данас бечки дневник "Стандард".

         Лист указује да је косовска влада, тако, онемогућила председнику Србије Томиславу Николићу да посети манастир у Грачаници за божићне празнике, иако је то његов претходник Борис Тадић то „смео“.

         Николић је, због тога, упутио претеће речи ЕУ која посредује у дијалогу Београда и Приштине, истиче „Стандард“ додајући да је и српски изасланик за Косово Александар Вулин у понедељак протеран са Косова, а девет његових пратилаца је приведено.

         Дневник наглашава да већ месецима долази до међусобних хапшења Срба на Косову и „Косовара“ у Србији. Такође и спор око споменика убијеним члановима такозване ОВПМБ у Прешеву може бити интерпретиран као део политичке стратегије пред разговоре у Бриселу, оцењује „Стандард“ додајући да споменици такозваној ОВК на Косову имају значајну улогу, пре свега у близини места у којима живе Срби.

         Није случајност што је Дачић навео као рок 17. јануар Албанцима у Прешеву за уклањање споменика, јер је то дан за који су заказани разговори у Бриселу, истиче лист.

         У Бриселу није требало бити речи о албанско насељеној Прешевској долини, већ о северу Косова, за који Дачић не жели само, Ахтисаријевим планом, предвиђену аутономију, већ и територијалну аутономију.

         Такође, и у круговима ЕУ је јасно да Ахтисаријев предлог неће бити довољан српској страни, сматра „Стандард“. Нејасно је, међутим, како би могао изгледати компромис за обе стране, због чега је Прешево битно, јер су размена територија, односно иста правила аутономије за оба региона често политички убацивани у игру.

         Подршку косовска влада добија од Албаније, наглашава лист, подсећајући да се албански премијер Саљи Бериша није умешао само у спор око споменика, већ је овај политичар, који је упао у очи својим националистичким, односно паналбанским изјавама, предложио да сви Албанци треба да добију албанско држављанство, а недавно се изјаснио и за заједничку фудбалску лигу Албаније и Косова.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари