Хоће ли Ђилас бити узрок раскола и распада ДС?

МОЖЕ ЛИ ДЕМОКРАТСКА СТРАНКА ПАСТИ ИСПОД ЦЕНЗУСА ОД 5 ОДСТО

  • Социолог, политички аналитичар др Слободан АНТОНИЋ: „Ђилас је рањив бар по два основа. Ако се настави пад рејтинга ДС, претпостављам да ће се наћи неки изазивач који ће да постави питање вођства у ДС и да заустави пад. Пад не може дуго да траје и не може да буде превелик, а да се брзо не отвори питање лидера
  • Социлог, бивши лидер Грађанског савеза Весна ПЕШИЋ: „Како је почело са Ђиласом – то уопште не улива поверење да ће се странка обновити
  • Главни уредник Печата Милорад ВУЧЕЛИЋ: Ђилас није храбар политичар. Он ће, како је кренуо, направити малу странку. Ђилас је изабрао погрешне сараднике. Он раније није био на правом политичком тржишту и сад се виде његове слабости
  • Евентуални нови удари у борби против корупције на још неког од лидера ДС, што је могуће очекивати - поразно ће деловати на јединство и снагу партије
  • Политичка каријера лидера ДС је угрожена. Он је створио у странци велики антагонизам и показао немоћ да је води Постоји реална могућност да наредних месеци дође до ванредних избора у ДС, оставке или смене Ђиласа и избора новог руководства

         Пише: Јово ВУКЕЛИЋ

         ПРОПАДАЊЕ, слабљење Демократске стране (ДС) почело је после неуспеха на последњим парламентарних изборима маја 2012. и губитка председничких избора у Србији тадашњег председника Б. Тадића. Иако је ДС убедљиво победио на покрајинским изборима у Војводини захваљујући одличној кампањи Бојана Пајтића, и на локалним изборима у Београду, традиционалном упоришту ДС, та два успеха били су мањег значаја од поменута два неуспеха и пораза.

         Да ДС неће лако и брзо пребродити кризу после силаска са власти показала је ванредна скупштина партије крајем 2012. на којој је нови председник странке постао богати и амбициозни тајкун-бизнисмен Драган Ђилас. Тадић се непосредно пре избора (у договору са Ђиласом) повукао са места председника партије и од тада путује по Европи и свету и лобира да добије место у некој од међународних институција, а у странци је потпуно неактиван иако са титулом почасног председника странке.

         Тај договор старог и новог председника оставио је странку подељеном на присталице Тадића и Ђиласа и тај сукоб у партији континуирано траје до данас. Већ тада, тај договор је од познаваоца прилика у ДС и озбиљних аналитичара назван – трулим компромисом – и оцена се показала тачном.

         Од тада партију су почели скоро свакодневно да сустижу озбиљни проблеми. Последице лошег вођења странке у време Тадића и сада Ђиласа огледају се у:

Слободан Антонић

         1.- Покренуте су десетине истрага државних органа у борби против криминала и корупције против челника ДС, бивших министара у влади и локалних функционера ДС. Многи од њих су и даље под истрагом, у притвору, или им следе судски процеси. Против Оливера Дулића, бившег министра је вођена истрага и подигнута оптужница; бивши министар пољопривреде Саша Драгин је у притвору због проневера и малверзација у афери продаје пољопривредних производа и ђубрива. Притворени су директори јавних предузећа која су била под контролом ДС, а и бивши градоначелници Лесковца, Сурчина и других општина.

         2.- Уследиле су кривичне пријаве Агенције за борбу против корупције против чланова Председништва ДС због скривања или непријављивања имовине: тако су подигнуте пријаве против двоје доскорашњих потпредседника Драгана Шутановца и Јелене Триван.

         3.- Нови председник Ђилас повео је од првог дана оштру унутарстраначку борбу и почео да врши масовне смене функционера и чланова ДС, наклоњених Тадићу. У Београду је искључено чак 1.500 чланова одједном! Извршене су смене целокупних одбора ДС на локалном нивоу у Србији у више од 50 градова.

         4.-Уследило је и јавно понижавање бивших министара у влади да по налогу Ђиласа морају да врате посланичке мандате. На тапету су били и бивши премијер М. Цветковић и још десетак министара. Сви су послушно вратили посланичке мандате, сем двојице, иако мандати по важећем Закону припадају посланицима, а не странци.

         5.-Затим је Ђилас демонстрирао снагу и моћ: наредио је искључивање истакнутих функционера ДС из партије, бивших министара Вука Јеремића и Душана Петровића који нису хтели да врате мандате. Последица те одлуке била је да су они после искључења из партије остали посланици, али су формирали посебни посланички клуб у парламенту. Због тога ДС има сада чак десетак посланика мање у парламенту. Бивши потпредседник Душан Петровић основао је и нову странку и у многим градовима Западне Србије формирао одборе, а чланови ДС су прешли у његову нову партију. У тим градовима ДС је због тога изгубио власт на локалном нивоу.

         6.-Истовремено, нови председник Ђилас изложен је у јавности откривању бројних финансијских афера преко медија које контролише владајући СНС. Његов политички рејтинг је у сталном паду. Рејтинг странке сада је 9 одсто.

         Рејтинг ДС од јуна 2012. до јуна 2013.

мај 2012.               у време избора                                                  23,4

јул  2012.                у време формирања нове владе                      19,3

октобар 2012.        у време одузимање мандата                            14,8

новембар 2012.                                                                              17,3

децембар 2012.                                                                              18,2

јануар 2013.      у време искључења Петровића и Јеремића          15,3

фебруар 2013.  у време искључење Петровића и Јеремића          14,3

март 2013.           у време  пораза на локалним изборима             14,8

април 2013.           у време пораза на локалним изборима            12,1

јун 2013.              у време пораза на локалним изборима               8,9

Милорад Вучелић

         7.-Уследили су и велики неуспеси ДС на допунским локалним изборима у десетак места у Војводини, Београду и Србији. ДС није успела да освоји више од 10 одсто подршке бирача. Одбори партије се у многим местима гасе или распадају.

         8.-То се подударило са падом рејтинга ДС у истраживањима агенција. Странка бележи скоро сталан пад рејтинга од јуна 2012, укупно око 15 одсто, значи са некадашњих 23-24 одсто на испод 10 одсто подршке бирача.

         9.-Да стање буде још горе ДС је у пролеће доживела и финасијски банкрот. Откривено је да не враћа кредит од преко 3 милиона евра банци и тада је уследила блокада свих рачуна ДС у Србији. Тек недавно, после више месеци блокаде, странка је успела да врати део дугова и настави да редовно измирује преостале рате. Последица је да запослени партијски кадрови не добијају плате, или им оне касне.

         10.-У скоро свим градовима и местима ДС је изгубила власт у Србији, јер су владајуће странке на републичком нивоу направиле исте савезе и на локалном нивоу (или се чак негде удружиле са опозиционим ДСС) и скинуле са власти ДС. Последица је да у хиљаде страначких функционера остали без посла!

         11.-Исто тако, несупеси на допунским изборима сада су угрозили власт ДС и у Београду. Коалициони партнери на републичком нивоу СНС, СПС и УРС, заједно са опозиционом ДСС имају већину за смену градоначелника Ђиласа. Само је питање месеци када ће доћи до промене власти и у главном граду.

         12.- Најновија оставка секретара ДС Тамаре Трипић, због злоупотреба у странци додатно и убрзано ће урушити стабилност ове до прошле године најјаче партије у Србији. Зашто?  Зато што је Трипић први пут јавно изнела врло тешке оптужбе и указала на бројне проблеме који постоје у партији и које траже хитно решавање.

         А. - У писму члановима Главног одбора ДС Трипић је као разлог за оставку навела: кршење процедуре и злоупотребу странке у процесу избора новог председника београдског одбора. Избори су одржани у суботу, 8. јуна, Балша Божовић, кандидат Ђиласа убедљиво је победио много познатијег Драгана Шутановца, а приговора на изборни процес било је много.

         Б. - На седници Извршног одбора противправно и без икакве спроведене процедуре пре месец дана одједном је избачено 1.400 чланова из ДС да би се тако утицало на исход избора.

         Ц.- Трипић истиче: „Не могу својим остајањем на месту секретара и члана Председништва да дајем легитимитет нечему што нема никакве везе са ДС. Отворено се крше све процедуре и злоупотребљава странка”.

         Д.- „Док странка бележи историјски лош резултат на изборима у Земуну руководство се не бави узроцима и разлозима изборног неуспеха, него се ради на томе да добијемо подобног председника београдског одбора, који ће бити послушник Ђиласа”.

         Е.- Трипић објашњава: „У тренутку када се ДС суочила са финансијским проблемима који су претили да је одведу у стечај, када се странка нашла под истрагом и притиском због кредита који је подигла за финансирање кампање – врх странке и председник Ђилас показали су незаинтересованост и неспремност да се ти проблеми на дугорочан и одржив начин реше. На моја благовремена упозорења о стању финансија и могућим решењима, а што је довело до тога да се странка полако изнутра гаси, да општински одбори немају средства ни за основне потребе, запослени не примају плате – нико није реаговао. У исто време, сносила сам кривичну и правну одговорност, а да ни на који начин нисам учествовала у доношењу одлука које су нас довде довеле”.

         Ф.- Трипић даље констатује „да је странка показала невероватан недостатак солидарности према својим људима. Чланови и функционери су под притисцима, хапшења су постала свакодневица, а да странка нема никакав одговор. Добијање функције унутар странке постале су једина тема и у ситуацији кад губимо изборе на свим странама у ДС. Месецима у партији трају огорчене борбе за позиције”.

Весна Пешић

         Узроци који су довели до кризе партије

         Главни узроци пада популарности ове партије су:

         1. Неспособност новог руководства, посебно председника Ђиласа да партија добије нови социјалдемократски програм, програм странке лево од центра. Мислио је да моћ новца пресудно утиче на политичку моћ и снагу, као и популарност код грађана

         2. Одсуство јасне националне политике странке, без чврстих ставова о најважнијим питањима као што су: субина Срба на Косову, положај Срба у суседним земљама, посебно однос према избеглим Србима у Хрватској, као и о положају РС у БиХ

         3. Губљење водеће улоге у еврионтеграцијама, које је преузела СНС

         4. Обелодањени докази о огромним губицима и дефициту буџета који је учинила предходна влада ДС и земљу тако «заслугом» њених кадрова - довела до ивице банкрота

         5. Неквалитетан избор најближих сарадника, политичких анонимуса, људи углавном без утицаја у партији и јавности за потпредседнике као што су: Јован Марковић, Весна Мартиновић и Дејан Николић или партијских апаратчика као А. Шапић, Г. Ћирић…Проширење кључног тела партије  - Председништва у ширем саставу на чак 70 чланова!?!

         6. Недостатак јасних предлога и реалног програма мера за излазак из економске кризе, пуног парола и маркетиншких фраза.

Куд плови брод ДС, шта ће бити даље?

Логично је да се после овако дугог и великог пада рејтинга ДС постављају питања: да ли ће Ђилас бити узрок раскола и распада ДС? Да ли ће му се појавити озбиљан противкандидат? Може ли се ДС пасти испод цензуса од 5 одсто?

Проф. др Слободан Антонић, социолог, политички аналитичар истиче у тексту од пре неколико месеци: „Ђилас је рањив по два основа: једна је што је пословни човек који је имао вишемилионске послове током свих ових година, а друга је што је био градоначелник Београда, а и то је функција која је опет везана за новац. Имајући у виду Вучићеву усмереност на борбу против криминала и корупције, Ђилас може по оба основа бити жртва те акције. Друго, ако се настави пад рејтинга, претпостављам да ће се наћи неки изазивач који ће да постави питање вођства у ДС и да заустави пад. Дакле, пад не може дуго да траје и не може да буде превелик, а да се брзо не отвори питање лидера. Треће, Ђилас нема ни довољно искуства као лидер странке, он је менаџер Београда. Ако хоће да одржи странку као плуралистички агрегат, или неку конфедерацију различитих регионалних организација, мора да негује плурализам и демократију. А имам утисак да се он у то слабо разуме”.

Др Весна Пешић, социлог, бивши лидер Грађанског савеза: „Како је почело са Ђиласом – то уопште не улива поверење да ће се странка обновити. Нарочито ако се за узор истичу Миодраг Ракић, Тадићев саветник и неуспешна министарка правде С. Маловић, као нови и  храбри људи. Ракић је био фактички шеф свих служби државне безбедности, човек из позадине који је све држао под својом контролом. Каква је он храброст? Био је најзаштићенији! А Маловић се тешко обрукала судском реформом и налогодавцима који су јој то диктирали. Утолико је будућност ДС под великим знаком питања”!

Милорад Вучелић, главни узредник „Печата”: „Ђилас није храбар политичар. Он ће, како је кренуо, направити малу странку. Ђилас је изабрао погрешне сараднике. Он раније није био на правом политичком тржишту и сад се виде његове слабости”.

Проф. др Ратко Божовић, социолог културе: „ДС је у великом преиспитивању и подели која је крајње драматична. Питање је како ће се сабрати, шта ће од ДС остати и ко ће у њој бити. Али, српско друштво је без тог демократског центра готово незамисливо као цивилно, као модерна држава. ДС је доживела нокдаун и тешко се опоравља. Промене су јој неопходне”.

Ратко Божовић

Дакле: Да ли ће Ђилас претворити ДС у малу странку?  

         1. Колико је пад ДС драматичан и криза дубока сведочи изјава Драгана Шутановца, докорашњег потпредседника странке и бившег министра: „Боримо се за опстанк ДС, којој су потребне хитне промене”.

         Показује се да Ђилас нема харизму и лидерске особине потребне за јединство партије.

         2. Како зауставити суноврат странке и спречити пад рејтинга испод цензуса од 5 одсто? То је реално проблем са којим ће се ускоро морати да ухвати у коштац руководство странке. Постоји опасност о распада странке и нових сукоба, поготово ако ДС изгуби власт у Београду и садашњи председник ДС Ђилас изгуби функцију градоначелника, а то се најављује од стране владајућих партија.

         3. Постоји реална могућност да наредних месеци дође до ванредних избора у ДС, оставке или смене Ђиласа и избора новог руководства.

         4. Странка је у таквом кадровском, политичком и економском стању  да је потпуна неспремна за евентуалне ванредне изборе. ДС је неспособна је да организује квалитетну изборну кампању због политичке подељености која буја и развија се унутар странке, али и због недостатка јасног политичког концепта и исто тако- недостатка новца.

         5. Евентуални нови удари у борби против корупције на још неког од лидера ДС, што је могуће очекивати - поразно ће деловати на јединство и снагу партије.

         6. Оцењујем да је политичка каријера лидера ДС Ђиласа угрожена. Он је створио у странци велики антагонизам, и показао немоћ да је води. Узрок незнања и немоћи свакако је непособност. Изабрати Шапића за најближег сарадника је доказ аналфабетизма његове политике. Сарадња са лидерима блиских странака УРС и ЛДП је на најнижем нивоу, у сукобу је са Динкићем и Јовановићем. О сарадњи са ДСС нема ни говора, а са најјачом партијом СНС односи су врло лоши. Оцењујем да је његова политичка каријера у паду, а можда и завршена.

         7.  У спасавању од потпуне пропасти ове некад угледне партије, у коју је Запад раније много инвестирао, укључиће се плаћени аналитичари и лобији, али је велико питање може ли се новцима, тј. маркетингом и фразама, спиновањем купити изгубљено поверење.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари