У тврђави Новог Брда нађени црква, парно купатило, остаци палате, улице, трг...

РЕСТАУРАЦИЈУ РАДИЛА ФИРМА „КОТО“ ИЗ СРБИЈЕ КОЈУ ЈЕ АНГАЖОВАО УНЕСКО

* Непроцењиво културно благо је вековима било скривено испод насипа земље и камена висине седам метара

________________________________________________________

        КОМПАНИЈА "Кото" из Србије, коју је Унеско изабрао да рестаурира средњовековну српску тврђаву у Новом Брду, саопштила је да је у унутрашњости тог здања пронашла непроцењиво културно благо, као и да је изненађена одлуком Приштине да јој забрани даљи рад на том послу, преноси "Блиц".

        Како наводи лист, стручњаци "Кота" су током истраживања унутрашњости тврђаве површине 400 метара квадратних, уз сагласност пројектанта, надзора и имплементатора пројекта, пронашли цркву са остацима фресака, парно купатило, остатке палате, два објекта, улице, трг, цистерне са упојним бунарима.

        Компанија "Кото" је саопштила да је спровела читав поступак у сагласности са пројектом, чија је припрема, према Унеску, била поверена пројектантском бироу "Омега инжењеринг" из Дубровника, додаје "Блиц".

        Непроцењиво културно благо је вековима било скривено испод насипа земље и камена висине седам метара, све до 2015. године када су почели радови на рестаурацији тврђаве.

        "Пронађени артефакти су истражени, детаљно снимљени, документовани и презентовани", преноси даље "Блиц".

        Археолошко наслеђе локалитета у потпуности је заштићено и конзервирано, а преостали радови које треба спровести у финалној фази односе се искључиво на ојачавање новоизграђених делова зидова на којима су се током ове и прошле године појавила делимична оштећења.

        "Лица зидова на којима су се појавили дефекти нису постојала прије него што смо их ми 2015. и 2016. године озидали. Санација дефеката на новоизграђеном делу објекта ни на који начин не угрожава оригиналне остатке утврђења и исте је могуће санирати на ефикасан начин који је предвидео пројектант, кроз пројекат санације у складу са налогом Унеска", тврде из компаније "Кото".

        Радови на санацији који су се изводили у складу са налогом Унеска и дозволом Приштине, обустављени су одлуком косовског института за заштиту споменика почетком септембра и том одлуком је компанији "Кото" забрањено да изводи даље радове.

        "Затечени смо оваквом одлуком косовског института за заштиту споменика, посебно имајући у виду да смо имали добру сарадњу са њима у досадашњој реализацији пројекта", кажу у компанији "Кото".

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари