Додик: На референдуму ћемо одлучивати о НАТО, али неће бити референдума на нивоу БиХ

„НА БХ-НИВОУ ОДЛУЧИВАЊА ВИШЕ НИШТА НЕЋЕ ПРОЋИ АКО НИЈЕ ПО ВОЉИ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ“

* „Неће бити ниједне одлуке ако није одраз моје воље као српског члана Председништва, наших министара и председвајућег Савета министара. У Савету министара имамо председавајућег и три министра, што се никада до сада није десило

* „Ми желимо да вратимо позицију Српској, али не да бисмо блокирали интеграције у ЕУ и сарадњу са НАТО-ом и војскама Србије и Русије

* „Ако (НАТО) нешто жели у БиХ - мора доћи код мене као члана Председништва, нашег заменика министра одбране и наших људи који су у команди (Оружаних снага). Али сада имамо компактан тим у Сарајеву и сматрам да то нико озбиљан па ни НАТО неће игнорисати

________________________________________________________________________

        СРПСКИ члан Председништва БиХ Милорад Додик нагласио је да је Република Српска формирањем власти на нивоу БиХ постала релевантан фактор у одлучивању на нивоу БиХ, гдје ниједна одлука не може проћи ако није одраз воље њених представника, наводећи да је Програм реформи БиХ подржан јер не прејудицира чланство у НАТО-у.

        "Неће бити ниједне одлуке ако није одраз моје воље као српског члана Председништва, наших министара и председвајућег Савета министара. У Савјету министара имамо председавајућег и три министра, што се никада до сада није десило. То говори да смо преговарали на најбољи начин и довели се у позицију да будемо релевантан фактор одлучивања на нивоу БиХ, као што смо били 2014. године, док нису дошли СДС и ПДП и срозали до тада неприкосновену позицију Српске", рекао је Додик синоћ за РТРС.

        Он је додао да то показује однос СДС-а и ПДП-а према Српској.

        "Ми желимо да вратимо позицију Српској, али не да бисмо блокирали интеграције у ЕУ и сарадњу са НАТО-ом и војскама Србије и Русије", истакао је Додик.

        Ресурс Српске, како је навео, јесте и у чињеници да српски члан Председништва има право вета на све одлуке, а већина одлука из војног и спољнополитичког домена доноси се консензусом.

        "Мој глас сигурно неће добити ако није у интересу Српске. И у много тежим околностима када су изречене пријетње мојој породици и мени нисам одустао од одбране интереса Републике Српске", истакао је Додик.

        Он је поновио да Програм реформи БиХ не прејудицира чланство у НАТО-у, што значи да о томе треба да буде донесена нова одлука, што је прихватио и НАТО.

        "Све одлуке које су до сада донесене на нивоу БиХ говориле су да се тражи интеграција. Ово је први документ заједничких органа БиХ који каже да не тражимо улазак у НАТО због чега се Програм реформи и доставља у НАТО да би знали да не тражимо интеграције. НАТО нема шта одлучивати, већ то само прима к знању.

        - Ако нешто жели у БиХ мора доћи код мене као члана Председништва, нашег заменика министра одбране и наших људи који су у команди (Оружаних снага). Али сада имамо компактан тим у Сарајеву и сматрам да то нико озбиљан па ни НАТО неће игнорисати", каже Додик.

        Он је подсјетио да је речено да ће Програм реформи БиХ ступити на снагу тек када буде формиран Савјет министара.

        "Хтео сам да буде формиран Савет министара и да постоји нешто да врши притисак за то и био сам у праву. То сам тражио јер су подвале на нивоу Сарајева трајна категорија. Овако сам знао да ће и странци очекивати да то буде урађено и да ће притиснути Бошњаке. Када смо направили споразум са СДА то је пропало, а када смо договорили са Квинтом коју предводе САД дошло је до формирања Савета министара", нагласио је Додик.

        Према његовим речима, веома је важно што је формирањем Савета министара прекинут континуитет лошег понашања Мирка Шаровића, Игора Црнатка и других из Српске.

        "Веома скупо нас је коштало то што је Шаровић пуштен пре из затвора, а ми нисмо одлучивали о томе. Због тога је пристао да буде сервилан", истакао је Додик.

        Према његовим речима, НАТО тражи да држава која жели чланство, напише годишњи акциони план (АНП) и сваке године достави извештај о напретку.

        "Програм реформи нема временски рок трајања, већ је то оквир реформи које морамо провести и када дођемо у позицију да се то спроведе питаћемо се ми", закључио је Додик.

        Он је подсетио да Младен Иванић и опозиционе странке из Српске ниједном нису одбиле АНП, већ су га девет пута скидали са дневног реда.

        "Скинути са дневног реда значи оставити за касније, а одбити значи да нема АНП-а. НАТО тражи документ који се зове АНП, ако се не зове тако онда нема снагу", нагласио је Додик.

        Коментаришући изјаву новоименованог министра иностраних послова у Савету министара Бисере Турковић да ће за приступање БиХ у НАТО бити потребан референдум, Додик је поручио да не долази у обзир никакав референдум на нивоу БиХ.

        "Може се спроводити референдум у Српској. Верујем да ће и дио закључака који ће бити усвојени на седници Народне скупштине посвећеној Програму реформи ићи ка томе да у случају сваке евентуалне одлуке или тражења такве одлуке буде спроведен референдум, али не на нивоу БиХ јер бисмо ми били мањина. То смо гледали када се распадала Југославија", каже Додик.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари