БЛУМБЕРГ: Банкрот САД довешће до краха светске привреде

ТЕЖИ УДАР НА ГЛОБАЛНЕ ЕКОНОМСКЕ ОДНОСЕ ОД БАНКРОТСТВА ВЕЛИКЕ АМЕРИЧКЕ ИНВЕСТИЦИОНЕ БАНКЕ ЛИМАН БРАДЕРС

  •  Ако до 17. октобра амерички законодавци не изгласају повећање „плафона“ задужења земље на 16,7 билиона долара, уследиће прави крах на светским берзама акција, као и осетан пад вредности долара, са катаклизмичним последицама за целу планетарну привреду – тврди америчка агенција
  •  Највећи губитници, у случају таквог „црног сценарија”, били би Кина и Јапан, јер су те две азијске земље уложиле више од два билиона долара у вредносне хартије америчке владе и главни су финансијери огромног дефицита највеће светске економије
  •  Рајмонд Мекданијел, генерални директор друге по утицају рејтинг агенције у свету - Мудис - сматра да је банкрот САД ипак „мало вероватан”

         СВЕТСКА привреда доживеће страховит удар и прави економски цунами уколико САД не подигну лимит задуживања државе, објавила је агенција Блумберг, позивајући се на мишљење америчких и страних експерата.

         Ефекти евентуалног банкрота америчке државне касе могу се поредити са негативним утицајем који је на развој глобалне економске кризе имао банкрот велике америчке инвестиционе банке Лиман Брадерс, половином септембра 2008. године, наводи се у анализи Блумберга.

         После краха Лиман Брадерса свет је, наиме, доживео највећи привредни застој од времена Велике депресије почетком треће деценије прошлог века. Експерти тврде да би последице финансијског колапса САД на стање здравља глобалне економије биле још драстичније.

         Блумберг наводи да ће, ако до 17. октобра амерички законодавци не изгласају повећање нивоа задужења земље који је сада утврђен на 16,7 билиона долара, уследити прави крах на светским берзама акција, као и осетан пад вредности долара, са катаклизмичним последицама за целу планетарну привреду.

         Највећи губитници, у случају таквог „црног” сценарија, биће Кина и Јапан, јер су те две азијске земље уложиле више од два билиона долара у вредносне хартије америчке владе и главни су финансијери огромног дефицита највеће светске економије.

         Десетодневно заустављање финансирања владиних институција у САД већ је утицало на смањење раста бруто домаћег производа те земље за 0,2 одсто, а даље продубљивање кризе ће изазвати још већи пад тог виталног показатеља.

         Упркос песимизму који исказују економисти и тржишни експерти на које се позива Блумберг, генерални директор друге по утицају рејтинг агенције у свету - Мудис - Рајмонд Мекданијел - сматра да је банкрот САД ипак „мало вероватан”.

         Мекданијел верује да ће се представници владајућих демократа и опозиционих републиканаца у америчком Конгресу на крају договорити о могућем смањењу издатака у буџету и увећању границе држаног дуга.

         Он подсећа да се сличан сукоб две конгресне фракције догодио и пре две године, али је на крају постигнут компромис. Блумберг јавља, позивајући се на неименовани извор у америчком Министарству финансија, да би банкрот државне касе могао бити избегнут чак и ако Конгрес на крају одбије да изгласа предложено повећање лимита држаног дуга.

         Лоша вест је, међутим, да би у тој варијанти САД поново запале у рецесију и то би, нема сумње, „повукло” на „негативну територију” и остатак светске привреде која се још није сасвим опоравила ни од кризе која је букнула пре пет година, после слома америчког хипотекарног тржишта.

         Финансијска блокада федералне владе у САД је, иначе, почела 1. октобра, после неуспеха демократа у републиканаца да договоре усвајање буџета земље за текућу финансијску годину.

(Танјуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари