Британија ће гонити новинаре The Guardian на основу закона против тероризма?

ОВАКВУ МОГУЋНОСТ НАЈАВИЛА КРЕСИДА ДИК,

ШЕФ ОДЕЉЕЊА ЗА СПЕЦИЈАЛНЕ ОПЕРАЦИЈЕ СКОТЛАНД ЈАРДА

         Кресида Дик

  • Главни уредник The Guardian Алан Расбриџер устао у заштиту одлуке свог листа да објави материјале из „Сноуденовог архива“ и изјавио да изговорене претње „неће уплашити“ његове новинаре

         ЗБОГ публиковања докумената из „електронског архива“ бившег припадника америчких специјалних служби Едварда Сноудена - против новинара лондонског листа The Guardian могу бити подигнуте оптужнице на основу одредби закона о борби против тероризма, изјавила је Кресида Дик, шеф одељења за специјалне операције Скотланд јарда током дебате пред парламентарним Комитетом за унутрашње послове.

         Такву могућност најавио је и посланик Доњег дома британског парламента Мајкл Елис.

         Сама Кресида Дик оценила је да доказ за кривични поступак могу бити документи из „Сноуденовог архива“ који су у августу ове године били одузети бразилском држављанину Дејвиду Миранди, помоћнику америчког новинара Глена Гринвалда који је написао прве текстове о америчкој глобалној елетронској шпијунажи на основу Сноуденових података и докумената.

         „Уколико погледате све те материјале, стиче се утисак да су неки људи могли да почине одређене криминалне радње. Морамо да утврдимо да ли су их заиста и учинили или не“ - изјавила је шефица одељења за специјалне операције британске полиције.

         На питање посланика Елиса - да ли Скотланд јард разматра могућност да се против новинара The Guardian покрену кривични поступци по члану 58А британског закона о борби против тероризма - Кресида Дик је потврдно одговорила: „Да, у суштини разматрамо такву могућност“.

         Тај члан закона омогућава кривично гоњење припадника британске војске и сарадника специјалних служби који објаве тајне информације.

         У дебати у поменутом парламентарном комитету говорио је и главни уредник The Guardian Алан Расбриџер. Он је устао у заштиту одлуке свог листа да објави материјале из Сноуденовог досијеа и изјавио да изговорене претње „неће уплашити“ његове новинаре .

         Од јуна ове године The Guardian објављује материјале који су засновани на Сноуденовим информацијама. У њима се раскринкавају програми електронског праћења које реализују специјалне службе САД, Велике Британије и других западних земаља.

         Британска влада и специјалне службе оптужују овај лист да су његове публикације откриле терористима информације које ће им помоћи да избегну праћење.

         The Guardian је под притиском владе уништио Сноуденове електронске фајлове којима је располагао. Али, новинари овог листа претходно су сав материјал предали америчком листу The New York Times.

         Дејвид Миранда који је у августу ухапшен на лондонском аеродрому Хитроу покушао је да „Сноуденов архив“ достави из Берлина у Рио де Жанеиро.

         Он је ухапшен за време транзитног преседања на Хитроу, управо на основу закона о тероризму.

         Британске обавештајне службе тврде да су се у досад објављеним Сноуденовим документима налазиле и поверљиве информације о сарадницима британске обавештајне службе чије је животе то могло да угрози.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари