Credit Suisse: Трећину националних богатстава РФ контролише 110 олигарха

АНАЛИТИЧАРИ ШВАЈЦАРСКЕ БАНКЕ ТВРДЕ И ДА 10 ОДСТО СТАНОВНИКА

РАСПОЛАЖЕ ТРЕЋИНОМ СВИХ ПРИХОДА У ЗЕМЉИ

        МИЛИЈАРДЕРИ по читавом свету поседују 1-2 одсто националног богатства, а у Русији - њих 110 поседује 35 одсто читавог богатства. Тренутно у Русији ниво зарада у целини расте, али је њихова структура крајње разнолика - објавили су аналитичари швајцарске Credit Suisse банке.

        Русија се налази на једном од првих места у свету по имовинској неравноправности међу становништвом јер је на том плану лошије стоји чак од малих карибских држава, тврди се у извештају о глобалном благостању које је сачинила Credit Suisse банка.

        Ова банка види узроке оваквог раслојавања у периоду '90-тих година када су због административног хаоса пропали сви совјетски механизми социјалне заштите.

        „Постојале су наде да ће се Русија претворити у високо квалификовану и профитну економију са снажним програмом социјалне заштите који су настали у совјетско време. У пракси се десила готово пародија“ - написали су аналитичари швајцарске банке.

        Међутим, Credit Suisse указује и да је у почетку прелазног периода било покушаја да се мање-више праведно расподели национално богатство. Ту спада, сматрају швајцарски аналитичари, приватизација станова и давање акција Газпрома грађанима. Али, природна богатства су се нашла у рукама „одабране мањине“, каже се у извештају.

        „Ниво породичног благостања у РФ, имајући у виду сталне промене девизног курса, порастао је 7 пута: од 1,65 хиљада долара 2000. године до 11,9 хиљада долара данас“ - каже се у извештају Credit Suisse.

        Према верзији Forbes, у Русији је 2013. Године било 110 доларских милијардера, од којих је најбогатији био Алишер Усманов чија имовина износи 17,6 милијарди долара, а за њим следе Михаил Фридман (16,5 милијарди), Леонид Михељсон (15,4 милијарде), Виктор Векселберг (15,1) и Вагит Алекперов (14,8 милијарди).

        Јаз између прихода становништва је, међутим, само део проблема: значајни део неситуираних људи су радници и њихове породице, па око 50 одсто домаћинстава живи са приходима мањим од егзистенцијалног минимума.

        На крају, ситуацију погоршава још и то што 10 одсто становника располаже трећином свих прихода у земљи.

        Богати људи не само да су богатији од слабо ситуираних, већ и троше највећи део националног колача - чак једну трећину.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари