Држава ће се Францускињама обраћати само по - девојачком презимену

СМАТРАЈУ ДА ЈЕ ТО ШТО 3/4 УДАТИХ ЖЕНА УЗИМАЈУ ПРЕЗИМЕ МУЖА - САМО ОДРАЗ ЗАСТАРЕЛОГ ПОГЛЕДА НА ПОРОДИЦУ

Доњи дом француског парламента

  • До 2017. године у саветима директора свих француских компанија у којима је запослено више од 250 људи - мораће да буде најмање 40 одсто жена

         ДОЊИ дом француског парламента изгласао је закон о равноправности полова који обавезује државне институције - државне функционере и чиновнике - да се у званичним документима удатим женама обраћају по њиховом девојачком презимену.

         Ова новина је део широке кампање за равноправност полова, а њени противници нову законску норму већ назвају тоталитарним мешањем у породични живот.      

         Феминисткиње истичу да су по закону из 1789. године грађани Француске могли користити само презимена која су била уписана у матичне књиге приликом њиховог рођења. Без обзира на то државне установе су, из званичних папира, користиле само презиме мужа код обраћања супружницима.  

         Многи француски парламентарци сматрају да је чињеница да око три четвртине удатих жена узимају презиме мужа - само израз застарелог погледа на породицу у којој доминантну улогу игра мушкарац, док жене немају лична права.  

         Новоусвојеним нормама о равноправности полова очевима је препоручено да више времена проводе са тек рођеном децом. А ако то не буду чинили - онда ће породиљско боловање бити скраћено за оба родитеља.  

         Закон либерализује права на абортус (раније су жене у Француској могле да прекину трудноћу само ако су имале тешку финансијску ситуацију) и забрањује одржавање избора за мис код малолетника. Одредбе закона повећавају породиљско боловање за оба родитеља са шест месеци до једне године.

         Осим тога, закон предвиђа оштре казне за избегавање давања алиментације.

         До 2017. године у саветима директора свих компанија у којима је запослено више од 250 људи - мораће да буде најмање 40 одсто жена, а до 2020. године у администрацијама свих спортских федерација мораће бити најмање 25 одсто жена.  

         Европски парламент прошле године предложио увођење квота за жене у политици и бизнису.

         Француски парламентарци сматрају да број жена које се налазе на руководећим функцијама у европским компанијама мора да буде повећан. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари