ЕРДОГАН: Постоји банда унутар државе која се претвара у криминалну организацију
МЕЂУ УХАПШЕНИМ ТУРСКИМ БИЗНИСМЕНИМА И НИХАТ ОЗДЕМИР
КОЈИ ИМА КОНЦЕСИЈУ ЗА АЕРОДРОМ У ПРИШТИНИ
Реџеп Ердоган
- Турски премијер на скупу у Маниси рекао да иза кампање против њега стоји покрет Гулен, исламског теоретичара Фетулаха Гулена који живи у самонаметнутом егзилу у САД од 1999. године, а чији следбеници се налазе на високим положајима у турском судству и полицији
- Ердоганова администрација такође критиковала и Европску унију која је јуче позвала Турску да на транспарентан и непристрастан начин реши отпузбе о корупцији
МЕЂУ ухапшеним бизнисменима у Турској, под оптузбама за корупцију, налази се и директор компаније „Limak&Calik“, Нихат Оздемир, чија компанија има концесију за међународни аеродром у Приштини.
Телевизија Кохавизион јавља да је турски дневник „Хуријет“ имао увид у оптужницу по којој се Оздемир и још неколико бизнисмена сумњиче за „оснивање једне криминалне организације“, за мито, обмањивање, фалсификовање слузбених докумената, претње и придобијање државних добара уз криминалне активности.
Пре само три месеца Оздемир је заједно са премијерима Турске Реџепом Тајипом Ердоганом, Албаније Едијем Рамом и Косова Хашимом Тачијем, био на свечаном отварању терминала Аеродрома у Приштини.
Иначе, Ердоган је данас критиковао национално правосуђе. Учинио је то на скупу у јужном граду Маниси, рекавши да се против њега води веома прљава кампања.
Поводом великог корупцијског скандала, због којег су оставке поднела тројица министара - унутрашњих послова, економије и заштите животне средине, Ердоган је рекао да иза кампање против њега стоји покрет Гулен, исламског теоретичара Фетулаха Гулена који живи у самонаметнутом егзилу у САД од 1999. године, а чији следбеници се налазе на високим положајима у турском судству и полицији.
„Постоји банда унутар државе, банда која се претвара у криминалну организацију. Они не знају шта је приватност, они надгледају, прислушкују“, рекао је Ердоган.
„Постоје и неки у правосуђу који, на жалост, раде у корист извесних криминалних група и сврставају се уз неке медији како би упрљали недужне људе објављујући поверљива документа“, рекао је премијер, додајући да таквих људи има и у полицији.
У петак је, подсећа АФП, врховни суд спречио Ердоганов декрет којим је покушао да смањи овлашћења полиције у начину на који води истрагу корупције.
Ердоган се данас обрушио на турског тужиоца укљученог у истрагу, Муамера Акаша, који је говорио о покушајима да се притисцима заустави истрага.
„За кога ти радиш?, запитао је Ердоган. „Ти немаш власт да утичеш на процес доношења владиног декрета. Ти си нарушио устав“, казао је премијер.
Ердоганова администрација је такође критиковала и Европску унију која је јуче позвала Турску да на транспарентан и непристрастан начин реши отпузбе о корупцији, наводи АФП.
„Позивам наше европске пријатеље да се уздрже од предрасуда када коментаришу унутрашње ствари Турске које имају политичку димензију и позивам их да буду одмеренији“, рекао је турски министар за европска питања Мевлут Чавусоглу.
Ердоган је у четвртак сменио скоро половину кабинета, укупно 10 министара, после великог корупцијског скандала, због којег су оставке дан раније поднела тројица министара - унутрашњих послова, економије и заштите животне средине.
Ердоган је рекао да је именовао нове људе на места те тројице министара, као и да је сменио министре правде, саобраћаја, породичних питања, спорта, индустрије и једног од четворице потпредседника владе.
Смене у турској влади договорене су на састанку иза затворених врата с председником Абдулахом Гулом.