КЛЕПЕР: Суд је поново дозволио NSA да скупља податке о телефонским разговорима

ОБАМИНА АДМИНИСТРАЦИЈА СМАТРА ДА НАСТАВАК ПРИКУПЉАЊА ПОДАТАКА ОВЕ ВРСТЕ НЕ КРШИ ОДРЕДБЕ АМЕРИЧКОГ УСТАВА

Џејмс Клепер

  • Кабинет Џејмса Клепера саопштио да се изучава препорука експерата да подаци сакупљени у оквиру програма буду предати на чување приватним америчким „телекомуникационим компанијама или (некој другој) трећој страни“

         АМЕРИЧКИ суд је поново дозволио специјалним службама САД да наставе са прикупљањем података о телефонским разговорима.

         Како је саопштено у апарату директора за националну обавештајну службу САД Џејмса Клепера, америчке власти су тражиле дозволу да наставе овакву активност јер је истекао рок одлуке коју је суд раније донео.

         „Влада се обратила суду за надзор делатности страних обавештајних служби и покушала да добије овлашћење за даље масовно прикупљање метаподатака о телефонским разговорима. Суд је за ту активност дао дозволу 3. јануара 2014. године“ - каже се у изјави Клеперовог кабинета.

         Клепер формално координира активности свих 16 америчких обавештајних служби.

         Обамина администрација сматра да наставак прикупљања података ове врсте не крши одредбе америчког устава.

         Међутим, у децембру је окружни судија у Вашингтону Ричард Леон - у својој првој пресуди по тужби против владе САД, коју су поднела два приватна лица - пресудио да такав програм за електронско праћење противречи основном закону земље.

         Министарство правде САД поднело је жалбу на Леонову одлуку, указао је Клеперов кабинет.

         Притом је нагласио да је америчка обавештајна заједница спремна да размотри могућност измена у реализацији програма прикупљања „метаподатака“. То може бити учињено у циљу обезбеђивања „додатне заштите права на неповредивост приватности и грађанских слобода“.

         Посебно се изучава препорука експерата да подаци сакупљени у оквиру програма буду предати на чување приватним америчким „телекомуникационим компанијама или (некој другој) трећој страни“, прецизирао је Клеперов кабинет.

         Да би добила дозволу за наставак електронског праћења у коме се наводно само евидентирају бројеви коришћених телефона и дужина трајања разговора, америчка влада је обавезна да се једном у три месеца обрати специјализованом суду.

         После открића Едварда Сноудена, нико у свету не верује да NSA не снима разговоре и да се задовољава само „метаподацима“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари