„Коњица” Ангеле Меркел посвађала Берлин и Будимпешту

СКАНДАЛ ПОЧЕО ОД ШТАЈНБРИКОВОГ ЗАХТЕВА ДА СЕ МАЂАРСКА ЗБОГ „АУТОКРАТСКОГ РЕЖИМА” ИЗБАЦИ ИЗ ЕУ

Ангела Меркел, Виктор Орбан

  • Меркелова на то рекла: „Треба уложити све напоре да се та земља врати на нормални колосек. Међутим, чини ми се да не треба тамо хитно слати коњицу”
  • Мађарски премијер Виктор Орбан поручио Берлину: „Немци већ једном слали коњицу у Мађарску – у виду тенкова”

         НЕОДМЕРЕНЕ изјаве канцелара Немачке Ангеле Меркел и председника владе Мађарске Виктора Орбана довеле су до озбиљних тензија између Будимпеште и Берлина.

         Све је почело од изјаве политичког опонента Меркелове Пеера Штајнбрика из Социјал-демократске партије који је изјавио да је време да Мађарска, у којој се последњих година, сматра он, „успоставља диктаторски режим”, избаце из Европске уније.

         Шокирана таквим изјавама, Меркелова је покушала да ублажи „инцидент”, али је још више заоштрила ситуацију. Јер, изговорила је: „Истина, треба уложити све напоре да се та земља врати на нормални колосек. Међутим, чини ми се да не треба тамо хитно слати коњицу”.

         Ова изјава одјекнула је у Мађарској као бомба. Премијер Орбан је изјавио да су „Немци већ једном слали коњицу у Мађарску – у виду тенкова, иако је то била лоша идеја која није довела до успеха”.

         Орбан је имао у виду „операцију Маргарита” - нацистичку окупацију Мађарске 1944. године. Истина, истичу медији, то није била непријатељска окупација, с обзиром да је Мађарска била савезник хитлеровске Немачке.

         Након тога Орбан је индиректно упоредио политику Меркелове према његовој земљи са дејствима нацистичке Немачке за време Другог светског рата.

         У шта ће се изродити овај сукоб биће јасно 22. маја кад ће се лидери ове две земље састати на самиту ЕУ.

         Међутим, немачки политичари већ изражавају „дубок револт изјавама Орбана”, објавио је немачки државни радио Deutsche Welle.

         Шеф немачке дипломатије Гвидо Вестервеле назвао је реакцију мађарског премијера „испадом достојним сажаљења” који Немачка одлучно одбацује.

         Копредседник партије „Савез-90”/„Зелени” Јирген Тритин, позвао је Меркел да се не мири са увредом Мађарске и да призна да се „њена политика дипломатског ћутања поводом клизања Орбана у аутократију испоставила исправном”.

         Социјал-демократска партија Немачке затражила је да се владајућа мађарска партија ФИДЕС искључи из асоцијације конзервативних партија у Европској парламенту – Европских народних партија.

         Истовремено, председник Европског парламента Мартин Шулц је изразио уверење да ће Орбанов демарш бити предмет расправе у Европској народној партији. Он је речи мађарског премијера ипак назвао „толико смешнима да чак не заслужују коментар”.

 

         Г. Шимпрага

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари