Мерон је добијао инструкције од америчке владе

ВИКИЛИКС ОБЈАВИО ДЕПЕШЕ КОЈЕ ДОДАТНО РАСКРИНКАВАЈУ

ПРЕДСЕДНИКА ХАШКОГ ТРИБУНАЛА

         ДИПЛОМАТСКЕ депеше које је објавио Викиликс изгледа потврђују оптужбу данског судије Фредерика Хархофа да је председник Хашког трибунала Теодор Мерон у процесима помагао циљеве администрације САД ослобађајући неке високо рангиране осумњичене.

         Ово је данас објавио дански левичарски независни дневни лист „Информатион“.

         Судија Хархоф је прошле недеље - у писму колегама - изнео тврдњу да је Мерон вршио притисак на судије да пусте водеће хрватске и српске официре.

         Француска новинска агенција АФП навела је да депеше Стејт департмента из Хага објављене на Викиликсу изгледа подупиру његове тврдње Хархофа, поготово једна из 2003. о сусрету Мерона с неименованим америчким амбасадором.

         На том састанку, Мерон се наводно залагао да америчка влада гласа за окончање мандата главне тужитељке Хашког трибунала Карле дел Понте, описујући је као „првенствено медијску личност која је превасходно заинтересована за своју сопствену заоставштину“.

         „Мерон је тада позвао америчку владу да се успротиви продужењу њеног мандата и изразио резерве да она остане још годину дана“, наводи се у тој депеши о Дел Понтеовој, која је напустила Трибунал 2008. године.

         Дански дневник, који је обелоданио постојање америчких депеша, наводи да је Дел Понтеова „развлачила судске предмете и тако стављала препреке на путу САД и Русији да доврше рад Трибунала“.

         Пасус из друге поверљиве депеше из 2003. са сусрета Мерона и другог америчког амбасадора описује судију као „најеминентнијег присталицу напора владе САД“.

         У информацији се цитира неименовани бивши правни саветник Трибунала, који каже да депеше показују да је Мерон имао блиске односе сарадње са америчком владом.

         „Утисак међу мојим бившим колегама је да председник добија инструкције од америчке владе. А документи Викиликса сигурно не доприносе његовом случају“, рекао је тај саветник.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари